Avatar
Yazar: Furkan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 11.01.2021

Skellboy Refractured inceleme yazıma geçmeden önce, Skellboy ile ilgili biraz bilgi vereyim. Skellboy, 30 Ocak 2020 tarihinde Nintendo Switch ile çıkışını yapmıştı. Yaklaşık bir sene sonra ise Skellboy Refractured ismiyle, PC platformuna çıkıyor. Oyunun Nintendo Switch versiyonu, çok iyi yorumlar almamıştı. Büyük çoğunluk, oyuna ortalama bir oyun damgasını yapıştırmıştı. Rol yapma, aksiyon, macera ve üstüne bir de bağımsız bir yapım olan Skellboy Refractured gerçekten oynamaya değer mi? İlginç de bir hikayeye sahip olan oyun ile ilgili düşüncelerimi ufaktan paylaşmaya başlayayım.

Skellboy Refractured inceleme 1

Skellboy Refractured hikayesi ne kadar ilgi çekici?

Skellboy Refractured, sizi eskilere götürecek bir hikayeye sahip. Hemen anlatayım. Tabii, sürprizlerin kaçmaması adına sadece hikayenin başını anlatabilirim. Cubold Kingdom'da insanlar mutlu mesut yaşamaktaymış. Bir gün prenses, krallığın büyücüsü ve aynı zamanda eşi olan kötü kalpli, zalim, lanet adamı terk etmiş. Siz kötü kalpli, zalim, lanet bir adam olsanız bu durumda ne yaparsınız? Sizi bilemem ancak büyücü ölüleri, kötü ruhları ve şeytanları krallığa çağırmış. Bütün bunları yaparken de hesaba katmadığı bir şey varmış.

O hesaba katmadığı şey, biz oluyoruz. Ne demek oluyor bu? Biz de bir iskeletiz. Yani, biz de büyücünün dirilttiği vatandaşlardan biriyiz. E, karşımızdakiler kim? Ne ararsanız var. Ancak, bu kısma yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim. İsterseniz, esas olaya geri dönelim. Evet, biz de bir iskeletiz. Bizim diğerlerinden farkımız ise biz bir kahramanız. Büyücü tüm ruhları çağırırken bunu hesaba katmamış olacak ki, büyük bir kahramanın ruhunu da çağırmış. O kahraman ise bir iskelet olarak dirilmiş.

Durumlar böyle olunca kral, acil durum ilan etmiş. Prensesin güvenceye alınmasıyla birlikte herkes, büyücünün peşine düşecekmiş. Ancak, ortada prenses yok. Muhafızlar kapıları sıkı sıkı kapatmış, içeriden de kilitlemiş. Kral desen ortalıkta yok. Acil durumu ise kralın dalkavuğu idare etmekte. Kendisi, çok şirin bir abimiz. Biz de, ilk olarak dalkavuk abiyle konuşuyoruz. Hikaye olarak anlatabileceğim maksimum yer buraya kadar. Çünkü, dalkavuk ile nasıl konuştuğumuz bile bir hayli komik. O yüzden, hikayesi için belki sıradan ancak kesinlikle ilgi çekici diyebilirim.

Skellboy Refractured inceleme 2

Skellboy Refractured oynanışı ve mekanikleri ne durumda?

Üzülerek söylüyorum, beni oyundan soğutan kısımlardan birisi oynanış oldu. Oynanışa geçmeden önce silahlardan birazcık bahsedeyim. Skellboy Refractured size farklı silahlar sunuyor. Her silahın kendine göre bir özelliği var. Silahlar da gerçekten değişik. Mesela, oyunda düşmanlarımıza kalem fırlatabiliyoruz. Kalemin boyu, bizim boyumuzdan büyük olunca insan garipsiyor haliyle. Aynı şekilde alan hasarı vuran silahlar da mevcut. Çoğul eki kullandığıma bakmayın, oyunda çok fazla silah yok. Yine de düşman çeşitliliğiyle bu durumu bir tık çözmüşler.

Peki, ben bu oyundan neden soğudum? Çünkü bir süre sonra tekrara düşüyor. Ayrıca 3D bir dünyada 2D karakterle sunulan tecrübe, çok güzel gözüküyor. Ancak, sadece gözüküyor. Oynamaya gelince birçok zorluk çıkarabiliyor. En basitinden, düşman sağa veya sola kaçmak yerine çapraz bir yere kaçarsa, düşmanı göremiyorsunuz. Bir bakmışsınız sol altta, bir bakmışsınız tepenizde. Yine, kamera açısı yer yer beni delirtti. Önümü göremediğim için çok basit yerlerde olmayacak vakitler harcadım. Maalesef, kamera kullanımı ve bahsettiğim nedenlerden dolayı bir eksiyi aldı bile.

Tabii, oyunun bir noktada hakkını vermem gerek. Düşman çeşitliliği ve bölüm tasarımları, oyuna büyük artılar kazandıran kısımlar. Değişik düşmanların, değişik saldırıları var. Aynı şekilde boss tasarımları birçok oyundan daha güzel. Özellikle, benim gibi boss savaşlarına bayılan biri için muhteşem yapılmışlar. Bölüm tasarımları ise fazla beyin yakmayacak, çok fazla da zorlamayacak derecede. Son olarak grafikler çok tatlı. Nintendo Switch versiyonun üstüne çok güzel şekilde eklemeler yapmışlar. Işıklandırmalar, oyunun havasını müthiş bir şekilde yansıtmış.

Skellboy Refractured inceleme 3

Skellboy Refractured grafikleri ve performansı nasıl?

Öncesinde de belirttiğim gibi grafikler bir hayli geliştirilmiş. Kaplamalar idare eder durumda. Piksellerden oluşan bir dünya için ortalamanın bir tık üstü diyebilirim kaplamalar için. Genel tarz itibariyle yıllar öncesinin anılarını aklınıza getirebilir Skellboy Refractured. Sanki, yıllar önce yapılan bir oyunun tekrar yapımı gibi gözüküyor. Kapalı bölgelerdeki ışıklandırmalar ise bir ödülü hak ediyor. Biliyorum, ışıklandırmalar üzerinde çok durdum. Ancak, gerçekten sizi atmosferin içine sokuyor. Biraz daha bu konuda konuşursak, ışıklandırma övmeye devam edeceğim. O yüzden, performans kısmına geçelim.

Performans olarak bir sıkıntısını görmedim. Zaten her bilgisayarın rahat şekilde oynatacağı bir oyun Skellboy Refractured. Steam sayfasında istediği özelliklerden de bunu görebilirsiniz. Ben yine de sizin için sistem gereksinimlerini yazacağım. Neredeyse özellik istemeyen bir oyun ve takılma, kasma gibi problemler yaşamanız pek olası değil. Şimdi, ben bu oyunu grafik ve performans olarak çok övdüm. Hemen birazcık da gömeyim. Bazı bölüm geçişlerinde, bölüm geçişi olduğunu anlayacaksınız oynadığınızda, anlık takılmalar yaşadım. Tabii, savaş içerisinde böyle şeyler yaşanmadığı için göz ardı edilebilir. Bazı kısımlarda ise ufak hatalarla karşılaştım. İşte, oyunun Steam sayfasında yer alan sistem gereksinimleri.

Skellboy Refractured sistem gereksinimleri (Minimum)

  • İşlemci: 2.7 GHz işlemci
  • Bellek: 4GB
  • Depolama: 1GB kullanılabilir alan
  • İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10

Skellboy Refractured sistem gereksinimleri (Önerilen)

  • İşlemci: 3.7 GHz işlemci
  • Bellek: 8GB
  • Depolama: 1GB kullanılabilir alan
  • İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10

Skellboy Refractured inceleme 4

Skellboy Refractured inceleme sonucu nedir?

Beni çok arada bıraktı bu oyun açıkçası. Tanıtımında yazan rol yapma, aksiyon, macera özelliklerinden çoğunu karşılıyor oyun. Ancak rol yapma öğesi bulundurması, rol yapma oyunu olduğu anlamına gelmiyor. Oyun içerisinde düşmanlardan düşürdüğünüz vücut parçalarını takmanız size farklı özellikler kazandırabilir. Ayrıca, 100 parçadan fazla vücut parçası bulunuyor. Birkaç noktada da, oyun size seçim şansı sunuyor. Peki, sadece bunların bulunması, oyunu bir rol yapma oyunu yaptı mı? Benim cevabım maalesef hayır, yapmadı.

Oyunu oynarken eğlendim diyebilirim. İzninizle, tekrar ışıklandırma öveceğim. Evet, burada yakaladıkları başarı beni oyunun içinde tuttu diyebilirim. Müzikleri de çok hoş. Ben, "Acaba sonraki aşamada nasıl bir alanla karşılaşacağım?" diye düşünüp durdum oyun içerisinde. Bu motivasyon, beni oyunda tuttu. Değişik düşmanlar ve farklı saldırılarına karşı koyabilmek için birazcık ölmem gerekti. Ben de farklı silahlarla bu düşmanlara girişince, oyun düştüğü tekrardan bir nebze olsun çıktı. Ancak, bazı zamanlar, "Ben ne yapıyorum şu an ya?" da dedirtti.

Boss tasarımları en beğendiğim kısımlardan biri oldu. Haliyle bunun bedeli olarak, en delirdiğim kısımlardan biri de olmuş oldu. Müzikler ve sesler yeterli seviyede diyebilirim. Peki, öneriyor muyum? Elbette evet. Oyunun sunduğu şeyler gerçekten sarabiliyor ufak tefek eksiklere rağmen. Türün severleri için kesinlikle denenmesi gereken bir yapım olmuş. Ancak bunun dışındaki oyuncular için fazla bir şey söyleyemem. Eğer ilginizi çekerse almaktan çekinmeyin. İlginizi çekmezse de bulaşmanıza gerek yok. O zaman Skellboy Refractured inceleme yazımızın son yorumunu yapalım. Boş vakitlerinizi doldurabilecek, özellikle indirim dönemlerinde şans verilebilecek, gelecek vadeden bir yapım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.