Sea of Thieves, 260 TL gibi bir fiyat etiketine değer mi?

Sea of Thieves, 260 TL gibi bir fiyat etiketine değer mi?

Acaba almasak mı?

Sea of Thieves, günümüzde bayağı bir adını duyduğumuz oyun haline geldi artık. Tahminimce, oyunu bilmeyen yoktur. Fakat, bilmeyen takipçilerimiz varsa da, özet olarak korsancılık oyunu olduğunu belirtebilirim. Bu seferki yazıda, Sea of Thieves‘den bahsedeceğim. Öyle, oyunu anlatmayacağım yalnız, daha çok fiyat etiketini hak edip etmediği konusunda fikirlerimi sunacağım. Oyunun fiyatını bilmeyen varsa eğer, yazının asıl kısmına geçmeden önce 260 TL olduğunu belirtmemde fayda var.

Sea of Thieves

Peki, Sea of Thieves, 260 TL’ye değer mi?

Hemen yukarıda bulunan başlıktaki soruyu, tamamen kendi fikirlerimle cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle, oyunun oynanışından bahsetmek istiyorum. Bizlere neler sunduğu sorusuna cevap getirirsek, ödememiz istenen parayı hak edip etmediğini daha iyi anlayabiliriz sonuçta. Unreal Engine 4 ile yapılmakta olan oyunun arkasında, yılların en başarılı oyunlarında imzası bulunan Rare ekibi bulunuyor. Başarılı oyunlar derken, Banjo-Kazooie, Banjo-Tooie, Diddy Kong Racing, GoldenEye 007, Perfect Dark gibi oyunlardan bahsediyorum.

Microsoft, Rare ekibini bünyesine ekledikten sonra, ne yazık ki eski başarısı ellerinde olmadı, fakat yine de bir temel olduğu söylenebilir. Yoksa, Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts gibi rezil bir oyun da yapmayı başardılar tabii. Fakat, bunun problem olmadığını da belirtebilirim. Çünkü, Sea of Thieves bambaşka bir oyun ve Rare ekibinin eski oyunlarından fazlasıyla uzakta. Yani, ekip tamamen yeni hallerinin ürününü yapmakta, eskide kalmış oyunları değil. Bu yüzden, Rare ekibinin elinden çıkmış olan kötü ve iyi oyunların pek de bir önemi yok.

Tamamen yeni Rare ekibine ait olan Sea of Thieves için, bildiğiniz üzere bir sürü oynanış videosu da internette bulunuyor. Oyun, bizleri 1. şahıs bakış açısıyla karşılıyor ve temelinde co-op olarak da bilinen eşli oyun modunu bulunduruyor. PC ve Xbox One platform ailesi için yolda olan oyun, bizlere aksiyon ve macera karışımı bir tat sunmaya hazırlanıyor. Oyunda, bir grup korsan olarak, gemi vasıtasıyla oyunun açık dünyasını keşfediyoruz. Yağmalamalar, araştırmalar, hazineler ve daha nice korsan temalı oynanış özellikleri, bu oyunda bulunuyor. İşin daha da zevkli yanı, gerçek bir korsan ekibi gibi çalışarak yürüttüğümüz gemimizle, diğer oyuncularla da savaşabiliyor olmamız.

Sea of Thieves

Oynanış açısından, ciddi anlamda müthiş bir oyunun geldiği kesin yani. Sadece internette dolaşan oynanış videolarını izleyerek bile, oyuna 10 üzerinden 9 puan vermek mümkün. Şimdi, asıl sorumuza dönelim. 10 üzerinden 9 puan alabilecek kadar güzel bir oyun olsa da, gerçekten 260 TL gibi bir ücrete değer mi? Bana soracak olursanız, değmeyeceğini söyleyebilirim. Çünkü, 260 TL gerçekten çok yüksek bir fiyat. İşin daha da ilginç kısmı, oyunun dolar olarak çok daha ucuza denk geliyor olması zaten.

Microsoft Store’un buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfasında, oyunun tam 59.99 dolar olduğunu görebilirsiniz. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfasında 70 euro, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfasında ise 260 TL olduğunu görmek mümkün. Şöyle bir bakarsak eğer, 60 doların an itibari ile 226 TL civarına geldiğini, mantıksız bir ücretlendirme olduğunu düşündüğüm 70 euronun ise 328 TL civarına denk geldiğini görebiliyorum.

Bana soracak olursanız, her ne kadar müthiş bir oynanışa da sahip olsa, 260 TL çok uçuk bir fiyat. Zaten Microsoft‘un neden 60 dolarlık oyunu, 70 euro ve 260 TL gibi uçuk fiyatlara sunduğunu da anlamış değilim. İlla güzel bir oyun arıyorsanız, sizleri başından ayırmayacak The Legend of Zelda: Breath of the Wild da mantıklı bir seçim olacaktır. Hatta, Super Mario Odyssey bile fazlasıyla uygun bir fiyatta. Eğer cebinizde harcayacak bir 260 TL‘niz ve Xbox One veya ortalamanın biraz üstünde bir bilgisayarınız yoksa, benim tavsiyem bulaşmamanız yönünde olacaktır.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın