Sahte haber yazabileceğiniz bir oyun geliştirildi

Sahte haber yazabileceğiniz bir oyun geliştirildi

Verilmek istenen mesaj oldukça etkileyici.

Günümüz internet haberciliğinde sahte haberler oldukça büyük bir yere sahip. Tabii sahte haber dediğimizde aklınıza söylentiler ve sızdırmalar gelmesin. Çünkü söylenti ve sızdırma haberler, sahte haber değildir. Zaten bizler de birçok kez haberimizin içerisinde yer veriyoruz bu bilgilerin söylenti veya sızdırma olduğunu. Böylece habere %100 inanmamanızı sağlıyoruz. Fakat herkes bunu yapmıyor. Mesela bizler, “PlayStation 5 çıkış tarihi 2020 olabilir” şeklinde başlık atarken, bazı siteler aynı haberi, “PlayStation 5 çıkış tarihi belli oldu” şeklinde sizlere iletiyor. Böylece hem başlıkta tarihi göremiyorsunuz, habere tıklamanız gerekiyor. Hem de başlıkta bir kesinlik olduğu için, resmi haber sanıyorsunuz. Fakat haberin içerisine girdiğinizde her şey tam tersi çıkıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sahte haber yazabileceğiniz bir oyun geliştirildi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz duruma da sanıyorum ki, “Clickbait” diyebiliriz. Birazdan bahsedeceğimiz, sahte haber yazabileceğimiz oyunda ise ana mantık, Amerika Birleşik Devletleri seçimleri sırasında sürekli olarak ortaya atılan sahte haberlere gönderme yapmak. Fake It To Make It isimli bu oyunda, kendimize bir karakter yaratıyoruz ve ardından kendimize bir site açıyoruz. Hedefimiz ise sahte haberler ile sitemize tık almak çünkü tık aldığımız zaman reklamlara da tık alacağız ve para kazanacağız. Bunu yaparken istersek, ya başkasının haberini bire bir kopyalayabiliyoruz, ya da tamamen sıfırdan sahte bir haber yazıyoruz. Unutmayın, ana hedef tık almak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Oyuna başlarken, oldukça gerçekçi bir yapı çıkıyor karşımıza. Sitemizin ismini, logosunu, yapısını, sunucusunu, para kazanma yöntemimizi filan seçiyoruz ve sonunda oyun ile baş başa kalıyoruz. Oyun içerisinde bizler için önemli olan 2 farklı siyasi parti var: Turuncu ve mor. Bu iki partiyi ilgilendiren şeyler hakkında haberler yazabiliyoruz veya kopyalayabiliyoruz. Sitemiz yeni açıldığı için başkasının haberini çalmak en uygun başlangıç oluyor, en azından oyun öyle söylüyor. Ayrıca çaldığımız haberlerdeki gerçekçilik ve drama değerlerine bakarak, habere gelecek hitleri de tahmin edebiliyoruz çünkü drama sayesinde haberimiz daha fazla paylaşılabiliyor. Gerçekçilik ise insanların bizlere inanmasını sağlıyor. Tabii bu demek değil ki, haberimiz gerçek.

Sizlerin de buraya tıklayabilecek ulaşabileceği bu oyun, herkese sahte haber yazdıracak ve bu sahte haberler ile para kazandıracak. Sitemize virüsler yükleyeceğiz, insanların bilgilerini ele geçireceğiz, ona göre haberler yazmaya devam edeceğiz. Sahte haberler ile sosyal medyada en büyük etkiyi bırakmaya çalışacağız. Tabii tüm bunları yaparken, oyunun bizlere sunmak istediği ana mesajı da unutmamak lazım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.