Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

RIVE Ön İnceleme

RIVE Ön İnceleme

Bakmayın öninceleme dememe, oyun neredeyse bitmiş.

Eski bir Atari oyuncusu olarak, yıllardır platform oyunlara karşı olan mesafeli duruşumu son 1 – 2 yılda esnetmeye başladım. Bu karşı duruşun sebebine gelirsek, en büyüğü sanırım oyunların inanılmaz kolaylaşması oldu. Atari oyunlarındaki o zorluk, kayıt edememe özelliğinden dolayı başından kalkmadan saatlerce oynamamız gibi durumlar ortadan kalkınca, platform oyunları bana eski tadı vermemeye başladı ama sonra fark ettim ki bu benim kafamda olan bir şey. Son dönemde çıkan platform oyunlarına baktığımızda, bir kaç oyun, özellikle Limbo hariç, sürekli beklentimizin bir tık altında kaldığını fark ediyoruz. İşte bu noktada elimizdeki oyun olan RIVE’e bakıyoruz ve acaba demeden edemiyoruz.

RIVE

Two Tribes’a elveda deyin!

Çünkü RIVE, Two Tribes Stüdyo’nun son oyunu olarak sahne alacak ve mükemmel bir oyun ortaya koyup emekli olacaklarını açıkladılar. Hem oyunlarına, hem firmalarına sahip çıkmaları bizim de onlara inanmamızı sağlıyor. Bu arada elimizdeki sürümün basın ön inceleme sürümü olduğunu da size aktarıp, biraz da RIVE’ye yakından bakalım.

RIVE’de psikolojik durumu pek dengeli olmayan bir pilotumuz var ve bir de bütün oyun boyunca kontrolümüzde olan Spider tankımız var. Oyunun bir numaralı ögesini bu “Spider Tank” ile yapabildiklerimiz oluşturuyor. Oyunu durduğumuzda ise Spider tankın durum bilgileri ile pilotumuzun akıl sağlığını gösteren bir arayüzle karşılaşıyoruz.

RIVE

Spider Tank’la tanışın!

Uzay gemisi gibi giderken hem makineli tüfeğimizle düşmanları vurup, hem de çeşitli olaylardan kaçmamız gerekiyor. Bu olayların içinde lazerlerle sıkıştırılmaktan tutun, yukarı aşağı vuran pistonlara kadar birçok çeşit bulunması beni oldukça memnun etti. Bölüm tasarımları gayet kaliteli ve akıcı bir şekilde tasarlanmış açıkçası. Ayrıca yer çekimsiz ortamlara girdiğimizde eski Atari oyunu “Defender” vari bir havayla karşılaşıyoruz. Yer çekimli ortama girdiğimizdeyse bir tank misali yerden ilerliyoruz, ancak çift zıplama gibi hareket kabiliyetlerimiz bulunduğundan, düşmanlardan kaçmakta pek problem yaşamıyoruz.

Tabiİ bu Spider tankın özellikleri say say bitmiyor. Güdümlü roketlerden tutun da, çeşitli bombalara kadar özel saldırılarımız bulunurken, çeşitli robotlara sızmamızı sağlayan hack ışınımız da emrimize amade oluyor. Tabii bu özellikleri açmak için binlerce çivi somun gibi görünen oyunun para birim olan parçadan toplamalı ve bir yükseltme istasyonuna gitmemiz gerekiyor. Ayrıca oyunu oynadığınız sürece, çeşitli birimlere sızmak için kullanabileceğimiz hack sistemimiz de gelişiyor.

RIVE

Aradığımız kontrol sistemi, basit, kullanışlı, akıcı!

Spider tankın bu kadar geliştirilebilir olması oyunu bir üst noktaya taşıyor ama asıl oyunu bu kadar güzel yapan şey kesinlikle kontrol sistemi. Oyunun kontrol sistemi mükemmel çalışıyor, her türlü yumuşak manevrayı hem yerde, hem havada kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Makineli tüfek ateşimizle düşmanların peşinden koşarken aniden gelişen olaylara ile çok küçük sürelerde tepki verebilmenize yeten bir kontrol sistemi var. Önce klavye ve fare ile test ettiğim oyunu bir de gamepad ile deneyeyim dedim, iyi ki de demişim! Gamepad ile oynamanın kesinlikle çok daha kolay olduğunu ve bu kontrol sisteminin de harika çalıştığını söylemem gerekiyor. Zaten başladıktan sonra, klavye fare ikilisi ne kadar iyi çalışsa da, şahsen tekrar klavye fareye dönmeyi tercih etmedim.

RIVE

Teknik detaylar önemli!

Oyunun teknik detaylarına baktığımızdaysa kesinlikle bir görsel şölenle karşılaşıyoruz. Üstelik bu görsel şölen için ciddi bir sisteme ihtiyacınız da yok. Oyun hemen hemen her evdeki makine ile sizi rahatsız etmeyecek kare sayılarına ulaşmayı başarıyor. En renkli anlarda bile, özellikle patlama efektlerinin olduğu kısımlarda, oyunda en ufak bir kasma ya da yavaşlama yaşamadım.

Bahsettiğim üzere bölüm tasarımları ve karakterimiz oldukça kaliteli, bir de grafiklerin kalitesiyle seslendirme işin içine girince RIVE vermek istediğini oyuncuya çok rahatlıkla veriyor. Özellikle seslendirmeler konusunda bir parantez açmam gerekiyor. Spider tankın pilotu olan karakterimizin delirdiği ve kontrolden çıktığı anlarda olan diyaloglar gerçekten çok başarılı olmuş, Bravo Two Tribes! Seslerin de tam olması gerektiği gibi olduğundan da bahsetmeden geçmeyelim tabii.

RIVE

Aradığınız platform oyunu, RIVE!

Özetle, oyun tamamlanmamış bir halde olmasına rağmen oldukça geniş oynanış seçenekleri sunuyor. Bir de işin içine gerçekten kaliteli ve çalışılmış teknik detaylar girince oyun kesinlikle oyuncuyu tatmin ediyor. Oyunun erken erişim olmasının sanırım en büyük farkı bölüm sayısının az olması, oyun çıkana kadar yeni bölümler ekleyeceklerini biliyoruz ama umarım spider tank konusunda da yeni bir kaç geliştirme daha ekleyerek, çeşitliliği arttırırlar. Eylül 2016 tarihinde tam sürümüyle buluşacağımız RIVE, platform oyunu sevenleri kesinlikle mutlu edecektir diye düşünüyorum.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın