Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.01.2019

Daima oyuncular için üreten ve daha iyisini hedefleyen Razer’ın hem bütçe dostu hem de oyuncu dostu kulaklığı Razer Electra V2’yi inceleyeceğiz. Bu incelemede oyuncuların cebini yakmayacak fiyatlarda alınabilecek yüksek kalitede bir oyuncu kulaklığı konuğumuz olacak. Razer Electra V2’nin ilk dikkat çeken tarafı tasarımı oluyor. Çünkü Razer firması genelde Kraken modeliyle bilinirdi kulaklık konusunda ancak Electra modeliyle birlikte tasarımda değişikliğe gidilmiş. Markanın kendine has renkleri olan siyah ve yeşil kombini kulaklıkta yer almış.

Yeni bilgisayar oyuncularının kulaklık ihtiyacını karşılayabilecek bir oyuncu kulaklığı olan Razer Electra V2’nin, V2 diye anılması ise önceki modeline göre özelliklerinde güncellemeler yapılmış olması. Mikrofon hassasiyeti, mikrofon gürültü oranı, frekans aralıkları gibi özelliklerinde iyileştirilmeler yapılmış. Bunlara ek olarak da önceki modelde sadece 3.5mm’lik bir kulaklık girişi bulunuyordu. Razer Electra V2’de ise 3.5mm’lik jak yerine USB girişe sahip model tercihinde de bulunabiliyorsunuz. Ses kalitesinde iyileştirmeler yapıldığını da söylemek mümkün. Bunların yanına ek olarak 3.5mm jaka sahip olması sebebiyle PS4, Xbox gibi oyun konsollarının joysticklerine taktığınızda bu cihazlarla da kullanabiliyorsunuz.

Ergonomik tasarımı ve gayet başarılı ses sistemi ile oyuncuları hem müzik performansında hem de oyun içi ses performansında kullanıcıda hayal kırıklığı yaratmıyor. Sesi yoğun ve canlı şekilde hissedebiliyorsunuz. Tasarım olarak önceden de dediğimiz gibi farklılaşmaya gidilmiş ve kullanım açısından güzel durmuş. Fiyat olarak da rakiplerine karşı avantaj sağlıyor çünkü böylesine bir kulaklığı 450 TL gibi bir fiyata bulmayı da biraz da samanlıkta iğne aramaya benzetebiliriz. Razer’da üst seviye performans ve ideal fiyat aralığıyla oyuncuların ihtiyacını gidermiş gibi duruyor.

Çoğu kullanıcının kulaklık satın alırken baktığı ilk özelliklerden biri de uzun süreli kullanımlarda rahatlığınızı nasıl etkilediği oluyor. Çünkü taktıkça kafanızda sürekli ağrı yapan veya acıtan bir kulaklık almak istemezsiniz. Razer Electra V2’de hem kulak kısımları ve baş kısmını kavrayan üst kısımlarının rahatlığı ve hafifliğiyle kendisini birkaç adım öne atıyor.

Razer Electra V2 inceleme

Tasarım

Kulaklığa ilk önce baktığımızda yeşil ve siyah renklerinin uyumu gözümüzden kaçmıyor. Kullanıcının dikkatini çeken bir renk dizaynı var. Artık kullanıcılar masalarında daha renkli şeyler görmek istiyor. Mesela RGB aydınlatmalı klavyeler ve fareler gibi çevre birimleri tercih ediyor. İki kulak kısmında da Razer’ın logosunu görüyoruz. Sağ ve sol kulaklardaki deri kulak süngerleri de kullanırken dışarıdan gelen sesleri güzelce engelliyor. Kulağınızı iyice kavrayan Razer Electra V2 oyuncu kulaklığının ağırlığı da 278 gram olarak belirtilmiş. Tepedeki kısımda yumuşak kulaklık süngeri de kafanızın boyutuna göre esneyip kafanızı kavrıyor ve sert olmamasıyla da kullanırken rahat ettiriyor. Genel çerçevesi plastikten oluşuyor, üst kısmında dayanıklılığı arttırılması için plastik-metal karışımı bulunuyor. Kablosunun sandalyeye takılıp düşmesi gibi talihsiz şeyler yaşamasına rağmen herhangi bir kırılma veya bozulma olayı yaşamadık. Bu konuda güvenimizi kazandı.

Razer Electra V2 inceleme

Özellikler

Razer Electra V2 Oyuncu Kulaklığının teknik özelliklerine baktığımızda ilk olarak mikrofonuna dikkat çekmek istiyorum. Çünkü birçok kulaklıkta ilk bozulan, kırılan kısmı mikrofon yeridir. Razer Electra V2’de ise kolayca yerinden çıkıp, istediğiniz gibi esnetebildiğiniz bir mikrofona sahip. Mikrofonu çıkartmak için tuttuğunuzda o güven hissini anlayabiliyorsunuz. Ayrıca geliştirilmiş model olan Razer Electra V2’de hassasiyet değerleri de iyileştirildiği için ağzınıza yakın bir yerde bulunmasa da sesinizi rahatça algıyabiliyor. Razer Elektra V2’nin ses ayarlayıcısı sol kulak kısmında bulunuyor. Mikrofona yakın yerde bulunan mikrofonu susturma tuşu da ihtiyaç durumlarında kolayca erişebiliyorsunuz.

7.1 Sanal Surround ses sistemine sahip olan Razer Electra V2’yi Razer Synapse uygulaması ile kendinize has bir şekilde özelleştirebilirsiniz.  Razer Electra V2’yi her türlü cihazda kullanabiliyorsunuz. Hafif, esnek, dayanıklı yapısı olan Razer Electra V2’yi çok ergonomik ve kullanışlı bulduk.

Razer Electra V2 inceleme

Performans

Razer Electra V2’yi oyun performansında değerlendirecek olursak kulaklıktan çok olumlu bir geri dönüş aldık. İlk önce CS:GO oyununda kulaklığı test ettik. Seslerin canlı ve net gelmesi oyun zevkimizi arttırırken, rakiplerin ayak seslerini de çok rahat şekilde duyup daha iyi pozisyonlar alıp düşmanlarıma avantaj elde etmemi sağladı. Oyuncular için böyle küçük ama önemli detaylar çok ön plandadır. Çünkü solunuzdan gelen bir düşmanı, ayak seslerini kulaklığınızın sol kısmından rahatça duyup kendinizi ona göre hazırlayabiliyorsunuz.

PC platformunun dışında PS4 platformunda da test ettik. Call of Duty: Black Ops 4 oynarken kullandığımızda oyun içi sesleri yoğun ve sizi içine daha da çekmesiyle daha üst seviyede oyun zevki yaşadık. Oyundaki çatışma seslerini, diyalogları çok iyi aktardığı içinde sizin oyundan kopmanızı engelliyor.

Razer Electra V2’nin müzik sesi performansına baktığımızda ise birçok tür şarkıda kulaklığı test ettik. Dubstep gibi fazla bass gerektiren müziklerde bizi tatmin etti ve zayıf kalmadı. Normal pop müziklerde de tiz kalitesinin ve sözlü kısımların çok net şekilde gelmesi de oyuncu kulaklığının günlük kullanımlarda da tercih edebileceğinizi kanıtladı. Ses yalıtımı da deri olduğu için süngerli kulaklıklara göre daha iyi olup, sizi dışardan rahatsız edecek şeyleri duymamanızı sağlayıp oyununuza tam odaklanma imkânı sağlıyor.

Razer Electra V2 inceleme

Razer Electra V2 inceleme sonucu

Eğer ilk defa kulaklık satın alacak birisi değilseniz geçmiş tecrübelerinize göre önceden kullandıklarınızın ne kadar alt seviyede kaldığını göreceksiniz. Razer Electra V2’nin fiyatı olsun, sunduğu özellikler olsun, hepsi bir arada çok iyi bir ürün olmuş. Direkt oyuncu odaklı bir kulaklık olduğu için amacı daima yüksek performans vermek. Bu yüzden de sınıfında kalmayıp rakipleriyle rahatça mücadele edecek bir kulaklık olmuş. Oyuncular için bu fiyat aralığında sunulan en iyi seçeneklerden biri olması da onu ilgi çekici kılıyor. Oyunlarda rakiplerinizden önde olmak ve daha iyi ses kalitesiyle oyunlarınızı oynayıp, müzik dinlemek istiyorsanız o zaman aradığınız kulaklık tam da Razer Electra V2.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.