Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.01.2019

Razer, her zaman oyuncular için en iyi ürünleri üretmeyi ve onlara sunmayı hedefine almış bir firma. Her zaman da üst seviye teknolojisi ile ürünlerinin yüksek özelliklerinin uyumu ile de kendinden oldukça söz ettiriyor. Yeni sistem toplayacak olan kişilerin genelde ilk tercihi Razer oluyor çünkü daima iyi ürün üretip o güveni kazanmış durumda. Razer’da yeni mekanik klavyesi BlackWidow Elite ile çıtayı daha da yükseklere çıkardı. Biz de bu incelememizde Razer BlackWidow Elite Oyuncu Klavyesi’ne yer vereceğiz. Razer’ın mekanik klavye ailesinde olan Blackwidow modeli birçok çeşit hali bulunuyor.

BlackWidow X, BlackWidow Chroma ve BlackWidow Ultimate gibi halleriyle karşılaşmıştık. Razer’da BlackWidow Elite modeliyle de mekanik klavye seviyesini farklı bir boyuta taşıdı. 3 farklı mekanik tuş anahtarı seçimi bulunuyor. Bizim inceleyeceğimiz BlackWidow Elite modelinde Yeşil tuş anahtarı bulunuyor. Dilerseniz Turuncu tuş anahtarını seçip daha sessiz olanı seçebilirsiniz ya da Sarı tuş anahtarını seçip sessiz ve doğrusal bir algıya sahip olan klavyeyi alabilirsiniz. Tuş anahtarlarında dikkatimizi bir şey çekti. Razer yeni model klavyesinde çift duvarlı anahtarlar kullanmış. Düğmeye basıldığındaki tutarlılığı arttırıyor. Su ve toz gibi şeylerden de tuş anahtarını koruyor.

Razer BlackWidow Elite inceleme

Tasarım

Razer BlackWidow Elite Oyuncu Klavyesi sade ve estetik bir tasarıma sahip. 475mm genişlik, 171mm yükseklik ve 39mm derinlik boyutlarıyla da ideal bir klavye boyutuyla karşımıza çıkıyor. Klavyeyle birleşik olan bilek desteği ile de oyun oynarken rahatınızı koruyup yorulmanızı engelliyor. Oyuncu odaklı ürünler üreten Razer’da bunu düşünerek daha rahat bir kullanım için mıknatıslı yumuşak pad’ini de oyunculara sunuyor. İki düzeyli klavye açı ayarıyla da hangi modda oynamakta rahat ediyorsanız onu da ayarlayabilirsiniz. Çok ergonomik ve sade tasarımı bizi etkiledi. Gereksiz makro tuşlarına yer vermekten kaçınılmış onun yerine kullanıcıya sınırsız kişiselleştirme şıkkı sunulmuş.

Klavyenin sol üst köşesinde bulunan USB girişi ve ses çıkış jakıyla da hoparlörünüzü veya klavyenizi hiç bilgisayar kasanıza takmaya uğraşmadan klavyenize takabiliyorsunuz. Örgülü kablo yapısıyla da kablo kırılmaları gibi sorunlardan kullanıcıyı kurtarıyor. 1500 gram ağırlığıyla da olduğu yere sağlam basıyor.

Klavyenin belki de en çok sevdiğimiz kısmı ise ses kontrol tuşu. Razer BlackWidow Elite Oyuncu Klavyesinin sağ üst kısmında medya tuşlarına yer verilmiş. Şarkı değiştirme, şarkı durdurma ve sesi kapatma düğmeleri bulunuyor. Sesi yükseltme – alçaltma tuşu ise döndürmeli bir tuş barı kullanılmış. Sesi arttırırken veya azaltırken o döndürme hareketini yaptıkça sizi bir DJ havasına sokabiliyor. Klavyenin iç kısmında metal bir zemin kullanılmış. Sağlamlığı arttırılırken aynı anda aydınlatmanın kalitesi de yükseltilmiş. Sade, ergonomik ve yüksek performanslı klavyemiz tasarım konusunda bizden yüksek puan aldı diyebilirim.

Razer BlackWidow Elite inceleme

Özellikler

Razer BlackWidow Elite Oyuncu Klavyesinde birçok özelleştirilebilir fonksiyon mevcut. Razer Synapse uygulamasıyla hem RGB ayarlarını yapıp dilediğiniz gibi klavyenizi ışıklandırabilirsiniz hem de tüm tuşlara isteğinize göre makro ayar yapabilirsiniz. Ayrıca Oyun moduyla da oyunlarda yanlışlıkla bastığınızda oyun keyfinizi bölmesini istemediğiniz tuşları da devre dışı bırakabilirsiniz. Genelde oyuncular için Windows tuşu kâbusa dönüşebiliyor. Oyunun ortasında bir anda Win tuşuna eliniz çarptığınızda oyununuz alta alınıp rakip tarafından öldürebiliyorsunuz. Bunu da engellemek için Razer Synapse uygulamasıyla tüm ayarlarınızı rahatça kişiselleştirebilirsiniz.

Her mekanik klavyede öncelik verilen şeylerden biri de hızdır. Razer’da bunu farklı bir noktaya taşımış. Yeni tuş anahtarlarıyla da tuş tepki süresini kısaltıp oyunlarda daha hızlı sonuçlar alabiliyorsunuz. Anti-ghosting korumasını da 10 tuşa kadar çıkartmasıyla da oyuncuların ilk tercihi olacak gibi duruyor. Bazı oyunlarda birden fazla tuşa aynı anda basmak gerekebiliyor ve böyle durumlar oyuncular için maçlarının kaderini belirleyen kombolar olabiliyor. Razer’da bunu  dikkate alıp BlackWidow Elite modelinde geliştirmeye gitmiş. Klavyeden gelen tok seste bir mekanik klavye hazzını yaşatıyor. O hissi yaşamayı seven kullanıcılar için zaten Razer daima ilk tercih olmuştur ancak diğer Sarı ve Turuncu tuş anahtarlarını seçip daha sessiz tuş takımlarına da sahip olabilirsiniz.

16.8 milyon renk seçeneğiyle de klavye arka plan RGB ışık aydınlatmasını kişiselleştirebiliyorsunuz. 5 farklı profilde yaptığınız ayarları aynı anda kullanabilirsiniz. 80 milyon tuş darbesi olarak bir kullanım ömrü belirtilmiş ve uzun süre klavye başında olan bir kullanıcı için bile fazla bir kullanım ömrü. 1000 Hz Ultrapolling’e sahip olan Razer BlackWidow Elite Oyuncu Klavyesi de size 1 ms gecikme süresi veriyor. Fare ve klavyelerde çok önemli olan bu değerler sizin tuşa bastığınızda verdiği tepkiyi gösteriyor. Süre ne kadar kısalırsa kullanıcı için performans artmış olur.

Razer BlackWidow Elite inceleme

Razer BlackWidow Elite inceleme sonucu

League of Legends, Dota 2 gibi yetenek atışlarındaki anlık saniye farkları çok fark yaratabiliyor. Razer BlackWidow Elite’de buna yönelik geliştirmelerle yükseltilmiş bir klavye olmuş. Gerek hızı olsun gerek kullanıcıya sunulan sınırsız tuş kişiselleştirmesiyle oyun zevkinizi başka bir boyuta taşıyor.

Ergonomik ve sade tasarımıyla RGB aydınlatmasının uyumu göz olarak da beğenimizi aldı. Diğer mekanik klavyelere göre daha tok bir tuş sesi bulunuyor ancak daha sessiz tuş anahtarları da kullanıcılara sunuluyor. Şu anda yaklaşık olarak 850 TL civarında alınabilen Razer BlackWidow Elite’yi tüm oyunculara tavsiye ediyoruz. Tamamen oyun odaklı klavye arayan kullanıcılar için hız konusunda fark yaratacak bu klavyeye daha çok ilgi geleceğini düşünüyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.