Menü
https://leadergamer.com.tr/playstation-blog-da-e3-2017/
Quantic Foundry 30 Haziran 2017 13:23

Quantic Foundry, sevdiğiniz oyunlara benzer öneriler sunan bir sistem geliştirdi

İsterseniz sevdiğiniz oyunları söyleyin, isterseniz oyuncu profili testinizi yapın; Quantic Foundry, size en uygun oyunları buluyor.


Bazı zamanlar vardır, yeni oyunlar çok çıkmaz ve sizler de 500 oyunluk Steam kütüphanenizden oynayacak oyunlar bulamazsınız. Mağazalara bakarsınız ama ilginizi çeken bir oyun da yoktur. Bu, zaman zaman birçok oyuncunun başına gelir bizce. Quantic Foundry isimli şirket ise yeni oluşturduğu bir motor ile, oyunculara, oyuncuların profiline göre veya sevdiği oyunlara göre, sevebileceği oyunları öneriyor. Dilerseniz haberimizin devamından, bu konuya daha detaylı bir şekilde giriş yapalım çünkü Quantic Foundry ekibinin bu motorunu denedik ve bizler hayran kaldık.

Quantic Foundry, sevdiğiniz oyunlara benzer öneriler sunan bir sistem geliştirdi

Öncelikle belirtelim, bu Quantic Foundry şirketin The Quantic Lab isimli bir sistemi bulunuyor. Şu an The Quantic Lab sistemine daha önce beğendiğiniz oyunları girerek, o oyunlara benzer öneriler alabiliyorsunuz. Daha detaylı bir sonuç elde etmek isterseniz, ortalama uzunluktaki bir oyuncu testini tamamlıyorsunuz ve sistem, sizin oyuncu profilinizi çıkartıyor. Ardından da bu profile özel video oyunlarını öneriyor. Bunun haricinde, aynı şeyleri video oyunları yerine, masa üstü oyunlar için de gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu haberimizde ise sizlere video oyunu önerilerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle oyuncu profilinizi oluşturmaktan bahsedelim. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfada, bahsettiğimiz oyuncu profilinizi oluşturma kısmını görebilirsiniz. Mesela, benim oyuncu profilimi hemen yukarıdaki görselden görebilirsiniz. Oyunlardaki aksiyon ve sosyal ögelere önem vermeyen bir insanım, test doğruyu söylüyor. Daha çok keşif, senaryo ve yaratıcılık beni etkileyen şeyler.

İşte bu bahsettiğimiz sayfada, tabii eğer profilinizi tamamen oluşturduysanız, “Get Video Game Recommendations” butonunu göreceksiniz. Bu buton, yukarıdaki görselde de görünüyor. Eğer profilinizi oluşturduktan sonra bu butonu kullanırsanız, sizlerin sevebileceği oyunlar çıkacak karşınıza. Fakat o karşınıza çıkacak sayfa da oldukça özelleştirilebilir bir yapıya sahip. Mesela, yine yukarıdaki görselden görebileceği gibi, standart olarak bana o oyunlar öneriliyor. Fakat sayfanın biraz altından, bu oyunları özelleştirebiliyorsunuz.

Mesela, size gösterilecek oyunların ne kadar yeni, ne kadar eski olduğunu seçebiliyorsunuz. Standart olarak, 10 sene içinde çıkmış olan oyunlar görünüyor ve ben bu ayarı 2 seneye çekiyorum. Ayrıca bu zaman ayarının altında, platform seçimi de bulunuyor. Bu noktadan da PC, PlayStation 4 ve Xbox One seçiyorum çünkü bu platformlara sahibim. Bu ayarın da biraz altında, hangi tip oyunları görmek istediğinizi seçiyorsunuz. Daha temel oyunlar mı, yoksa daha popüler oyunlar görmek istiyorsunuz? Eğer dilerseniz, dengeli bir sonuç görmeyi de seçebiliyorsunuz. Ben, tüm ayarları tamamladığım zaman karşıma çıkan yeni ekran bu oluyor:

Eğer bu kadar çok uğraşmak istemiyorsanız, haberimizin başından da dediğimiz gibi, sadece beğendiğiniz 3 oyunun adını girerek, o oyunlara benzer oyun önerileri de alabiliyorsunuz. Bahsettiğimiz o sayfaya ulaşmak için de buraya tıklamanız yeterli olacak. Tüm bunların haricinde, En iyi Steam yaz indirimleri 2017 fırsatları yazımıza, Steam yaz indirimleri 2017 – 1 TL ile 20 TL arasındaki en iyi oyunlar yazımıza, Steam yaz indirimlerindeki en ucuz oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz. Bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Kaan GEZER Editör