Menü
https://leadergamer.com.tr/doomun-pc-surumu-ayarlari-hakkinda-daha-fazla-bilgi-paylasildi/
E-Spor 23 Nisan 2016 7:09

PwC’ye göre E-spor endüstrisi 2016 yılında 463 milyon dolar gelir elde edecek!

E-spor çok güçlü bir pazara dönüşüyor.


Webrazzi‘nin yayımladığı bir habere göre; finansal danışmanlık hizmeti sunan PricewaterhouseCoopers adıyla da bilinen PwC‘nin düzenlediği bir raporda E-spor endüstrisinin 2016 yılında 463 milyon dolar gelir elde edeceği belirtiliyor. Ön görülen kazanç ise 2015 yılında kazanılan gelirden %43 daha fazla olacak.

E-sports

PwC‘nin raporu ayrıca E-spor izleyicileri hakkında yapılan anket sonuçlarını içeriyor. 767 kişinin katıldığı anketin yüzde 33‘ünü 18-24 yaş aralığındaki seyirciler oluşturuyor. Bu ankete göre, seyircilerin yüzde 63‘ü Counter-Strike tarzı birinci şahıs bakış açısıyla oynanan oyunları tercih ediyorlar. Geri kalanını ise League of Legends ve Dota 2 gibi MOBA türündeki oyunlar oluşturuyor. Grubun yüzde 57‘si kendilerini sağlam oyuncu (hardcore gamer) olarak nitelendirirken, bayanlar erkeklere oranla kendilerini daha fazla E-spor ile alakalı görüyorlar.

Hazırlanılan raporlara göre E-spor endüstrisi çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. NBA‘in eski komisyon üyesi David Stern, video oyunlarını spordan saymayanlara yönelik olarak şu sözleri söylüyor: “Tabi ki de bir spor. Arenaları ve stadları dolduruyor, kendine ait OTT sistemi (Twitch) var ve görünüşe göre takım satın alımları gelişen güçlü bir pazara sahip.”

Çağrı Meriç Editör