Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 08.06.2020

PS5 konsolunun  DualSense kontrolcüsü için yeni çıkan bir patent bize kontrolcünün iç mimarisine derinlemesine bir bakış attı. Kontrolcünün dahili çalışmalarının bir dökümüne ek olarak, patent ayrıca etkileyici bir mikrofon dizisi tarafından etkinleştirildiği gibi DualSense’nin ses kontrolü özelliğine de ışık tutuyor.

Bundan da ötesi, patent ayrıca DualSense’nin kullanıcı sesini denetleyicinin ortamın başka bir yerinden ses almasını önlemeye yardımcı olacak şekilde kullanacağı gelişmiş gürültü önleme teknolojisi hakkında biraz ayrıntıya giriyor:

“Oyun işlemleri için kullanılan birçok giriş cihazında, işlem çubuğu, basma düğmesi, çapraz anahtar (yön tuşu) ve tetik düğmesi gibi birçok sayıda işlem üyesi bulunur. Patent Dökümanı 1, böyle bir işlem elemanına ve bir ses giriş fonksiyonuna sahip giriş cihazını açıklar. Bu giriş cihazı, çok sayıda mikrofondan oluşan bir mikrofon dizisine sahiptir. Patent Dökümanı 1’de birçok mikrofondan elde edilen ses verileri kullanılarak bir kullanıcının söylediği ses için uyarlamalı hüzmeleme işlemi gerçekleştirilir.”

Twitter kullanıcısı ZubyWHUPS‘un kartal gibi gözleriyle tespit edilen patent, Sony‘nin yeni nesil kontrolörünün iç işleyişini ve tetikleme işlevlerini açıkça gösteren bir dizi görüntü ile birlikte geliyor. Bu ilginç patentle dosyalanmış bazı görüntüleri aşağıda bulabilirsiniz:

ps5 dualsense patenti

ps5 dualsense patenti 2

DualSense kontrolcüsünün bu son patenti, Sony’nin PS5 konsolu için, en son geliştirme kitlerinde kullanılan soğutma çözümünü ve olabilecek bir çeşit kartuş cihazını detaylandıran iki yeni patent gibi kayıtlı patent serisinde bulunuyor.

Kaynak: https://www.psu.com/news/ps5-dualsense-patent-showcases-voice-control-controller-internals-more/

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.