PS4 yaklaştıkça PS3 değer kazanıyor!

PS4 yaklaştıkça PS3 değer kazanıyor!

Henüz çok mu erken?

Playstation 4’ün çıkış tarihi yakınlaştıkça Playstation 3 yeni tartışmalarla değer kazanıyor… Şimdilerde ise yeni bir soru akılları oldukça meşgul ediyor ve tartışmalara sebebiyet veriyor: “Acaba PS4 için henüz çok mu erken?”

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

ps3hPlaystation 3’ün Kasım 2006’da çıkmasıyla Playstation 2’nin tahtı hayli sallanmıştı… Her ne kadar başlangıçta çekilen oyun sayısıyla ilgili sıkıntılar PS2’nin kısa vadede değerini yitirmemesini sağlamış olsa da, PS3 yeni nesil oyun deneyimiyle bu duruma kısa sürede son vermişti. Peki aynı durumu PS4 için uzun vadede yaşamamız söz konusu olabilir mi? PS4 ciddi mânada PS3’ü ekarte edebilecek mi? Yoksa PS3’ü tahtından etmek uzun bir müddet mümkün olmayacak mı? Çoğu otorite bu sorulardan doğabilecek sorunları tek bir sebebe bağlıyor: “PS4 için henüz erken.”

Neden mi? Çünkü otoritelerce benimsenmiş olan ortak fikre göre Playstation 3 şuan ki neslin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda. Zira son zamanlarda çıkan ve çoğu eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyun ünvanını kapan The Last of Us bu tezi kanıtlar nitelikte. Ayrıca yine aynı fikir SONY’nin Playstation 4 pazarlığı derdine düşmekten ziyade Playstation 3’e daha çok şey katabileceğini de destekliyor.

Kimi otoriteler ise SONY’nin bunun farkında olduğunu, ve PS3’ü tam olgunluğa getiremeden yeni nesil bir konsol açığa çıkarmanın SONY’yi de pek hoşnut etmediğini, lâkin kendini yenileme zorunluluğu hisseden Xbox’u nesil olarak rakipsiz bırakmama adına PS4’ü erken tarihe çektiğini düşünüyor. Bu görüş de yine, SONY’nin PS4’ü pazarlama adına Xbox’a karşı fiyat, exclusive oyun sayısı gibi birçok konuda bir adım önde olmaya çalışma stratejisini kanıtlıyor.

Tüm bunların yanı sıra, Playstation 3’ün 7 yıllık bir mazisi olan eski bir konsol olduğunu unutmayalım. Zira PS3 çıktığında PS2 dahi henüz 6 yaşındaydı. Sonuç olarak ortak kanı PS3’ün hâlen büyük bir potansiyeli olduğu ve bu yüzden PS4 için henüz erken olduğu şeklinde. Peki ya siz değerli okurlarımızın bu konudaki görüşleri neler?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.