PS4 yaklaştıkça PS3 değer kazanıyor!

PS4 yaklaştıkça PS3 değer kazanıyor!

Henüz çok mu erken?

Playstation 4’ün çıkış tarihi yakınlaştıkça Playstation 3 yeni tartışmalarla değer kazanıyor… Şimdilerde ise yeni bir soru akılları oldukça meşgul ediyor ve tartışmalara sebebiyet veriyor: “Acaba PS4 için henüz çok mu erken?”

ps3hPlaystation 3’ün Kasım 2006’da çıkmasıyla Playstation 2’nin tahtı hayli sallanmıştı… Her ne kadar başlangıçta çekilen oyun sayısıyla ilgili sıkıntılar PS2’nin kısa vadede değerini yitirmemesini sağlamış olsa da, PS3 yeni nesil oyun deneyimiyle bu duruma kısa sürede son vermişti. Peki aynı durumu PS4 için uzun vadede yaşamamız söz konusu olabilir mi? PS4 ciddi mânada PS3’ü ekarte edebilecek mi? Yoksa PS3’ü tahtından etmek uzun bir müddet mümkün olmayacak mı? Çoğu otorite bu sorulardan doğabilecek sorunları tek bir sebebe bağlıyor: “PS4 için henüz erken.”

Neden mi? Çünkü otoritelerce benimsenmiş olan ortak fikre göre Playstation 3 şuan ki neslin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda. Zira son zamanlarda çıkan ve çoğu eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyun ünvanını kapan The Last of Us bu tezi kanıtlar nitelikte. Ayrıca yine aynı fikir SONY’nin Playstation 4 pazarlığı derdine düşmekten ziyade Playstation 3’e daha çok şey katabileceğini de destekliyor.

Kimi otoriteler ise SONY’nin bunun farkında olduğunu, ve PS3’ü tam olgunluğa getiremeden yeni nesil bir konsol açığa çıkarmanın SONY’yi de pek hoşnut etmediğini, lâkin kendini yenileme zorunluluğu hisseden Xbox’u nesil olarak rakipsiz bırakmama adına PS4’ü erken tarihe çektiğini düşünüyor. Bu görüş de yine, SONY’nin PS4’ü pazarlama adına Xbox’a karşı fiyat, exclusive oyun sayısı gibi birçok konuda bir adım önde olmaya çalışma stratejisini kanıtlıyor.

Tüm bunların yanı sıra, Playstation 3’ün 7 yıllık bir mazisi olan eski bir konsol olduğunu unutmayalım. Zira PS3 çıktığında PS2 dahi henüz 6 yaşındaydı. Sonuç olarak ortak kanı PS3’ün hâlen büyük bir potansiyeli olduğu ve bu yüzden PS4 için henüz erken olduğu şeklinde. Peki ya siz değerli okurlarımızın bu konudaki görüşleri neler?

Yorumlar (11)

Bir Cevap Yazın

 1. Anonim dedi ki:

  PS3 yetermi 720p oyun oynamak tatmin ediyorsa insanları buyursunlar

 2. Anonim dedi ki:

  neresi erken yahu ps3 ün yavaşlığından bıktım. ayrıca pc lerde gelişmiş grafikleri gördükten sonra ps3 teki düşük grafikler sinirimi çok bozuyor. ps4 gampelaylerini izledikten sonra ps3 oynamayı bıraktım hem de kısa süre öncesinde last of us ı bitirmeme rağmen!

 3. Anonim dedi ki:

  bence çok haklısınız PS4 için henüz erken. ama dediğiniz gibi işi microsoft un kapmaması için rakibe ihtiyacı vardı

 4. Anonim dedi ki:

  Hem PS3 hem de sağlam donanımlı bir bilgisayar sahibiyim. Assassin’s Creed 3, Crysis 3, Far Cry 3, NFS Most Wanted, Grid 2 gibi oyunları maximumda oynuyorum ve bilgisayarı aldığımdan beri PS3’ün yüzüne bakmadım. Bu nedenle hiç de erken değil. Millet diyor daha 7 sene gider, nereye gider!

 5. Anonim dedi ki:

  yani eğer killzone 4, the division, the wticher 3 ps3 te de oynanabilecekse yerim ps4 ü

 6. turker toker dedi ki:

  bence oyun dünyası ne kadar hızlı gelişirse o kadar iyi. Bu sene ps4 çıksın en fazla 3-4 yıl sonra ps5 çıksın böyle gitsin. Neden yıllarca aynı aletle oynuyoruz? Teknoloji hızla gelişiyor konsollarda o hızla ilerlersin işte :)

 7. Anonim dedi ki:

  Benim bilgidigim kadariyla ps3 1080p oynama kapasitesine sahip televizyonunuzda sorun olabilir benim ps3de 1080p oynanabiliyor sorun oyunda olabilir yinede ben ps4 gelmesi icin
  oyumu verirdim bence ps3 yeterince kral kaldı tahtı birinin almasi daha once olmaliydi bence ama bu zaamnda uygun oldu

 8. Anonim dedi ki:

  gercek bir oyuncu grafikleri umursamaz

 9. Anonim dedi ki:

  ps3 te 1080p uygunluğunda gerçekten kayda değer oyunlar oynayabiliyoruz, dünya çapında bakarsak ps4 gerçekten para verilecek bir konsol ancak ps3ü tahtından edeceğini sanmıyorum çoğu kullanıcının isteklerini ps3 karşılıyor ancak oyun üretiminde ps3te bir duruş olursa ps3 ün ömrü en fazla 3 yıl daha dayanır kendi görüşüm

 10. Uğur Dağıtır dedi ki:

  bencede erken ve sacma olmuş sadexce para tuzagı diyorum ben

 11. KADİR GÜNER dedi ki:

  zamanlama çok iyi.nesil olarak ps3 tamamlandı.grafik ve yeni tasaraımlara acıktık.bu da bir grafik devrimi olacak.yenilikler herzaman iyidir.herşey bizim lükssümüz olabilir ama geçen zaman bizim lüksümüz olamaz.yaşasın ps4:D