PlayStation Plus, 180 TL yıllık ücretini hak ediyor mu?

PlayStation Plus, 180 TL yıllık ücretini hak ediyor mu?

Bu sorunun cevabını, neredeyse PlayStation 4 çıktığından beri PlayStation Plus abonesi olan birisi olarak veriyoruz.

Bildiğiniz üzere bugün PlayStation Plus fiyatlarına zam geldi ve neredeyse %25 gibi bir artış gördük. Mesela, 1 senelik üyelik fiyatı 150 TL’den 180 TL’ye çıktı. Aynı durum geçen sene de yaşanmıştı, ondan önce de. Yani, PS Plus aboneleri olarak sürekli bir zam gördük. Peki, Sony bu zamların hakkını verebildi mi? Ağustos 2017’den sonra PlayStation Plus, 180 TL yıllık ücretini hak edecek mi? Bu yazımızda, sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım. 22 Mart 2014 tarihinden beri bir PlayStation Plus abonesi olarak hem de.

PS Plus

Öncelikle belirteyim, PlayStation Plus oyunculara güzel avantajlar sunuyor. Mesela, eğer farklı farklı konsollarda oyun oynuyorsanız, 10 GB kadar bulut depolama alanı ciddi anlamda büyük bir özellik. Aynı şekilde, konsolunuz aniden bozulduğunda ve HDD kısmını kurtaramadığınızda da yardımınıza bulut depolama alanı koşuyor. Aynı şekilde, PS Plus olmadan çevrim içi birçok oyuna giremiyorsunuz, özel indirimlerden yararlanamıyorsunuz, birkaç önemli sistem özelliği kapalı oluyor ve en önemlisi de, aylık ücretsiz oyunları alamıyorsunuz. Alsanız bile, üyeliğiniz bittikten sonra bu oyunlar, hesabınızdan gidiyor.

Öncelikle aylık oyunlardan bahsedelim. PlayStation Plus sistemine abone olduğumdan beri, aylık oyunlar genelde beni mutsuz etti. Fakat mutlu ettiği anlar da vardı. Mesela; Don’t Starve: Console Edition, Resogun, Dead Nation: Apocalypse Edition, Stick it to the Man, PixelJunk Shooter Ultimate, Oddworld: New ‘n’ Tasty, Never Alone, Race the Sun, Metal Gear Solid V: Ground Zeroes, Rocket League, Entwined, Limbo, Tropico 5, Paragon, Lords of the Fallen, Journey, Stories: The Path of Destinies, This War of Mine: The Little Ones, Killing Floor 2, Game of Thrones ve Tales from the Borderlands, başından kalkmadan oynadığım ücretsiz oyunlardı. Özellikle Game of Thrones ve Tales from the Borderlands sayesinde, Telltale Games oyunlarına karşı olan yargım kırıldı ve şu an tüm Telltale Games oyunlarını yavaş yavaş bitirmeye çalışıyorum. Eğer PlayStation Plus olmasaydı, ben o iki oyuna da asla para vermeyecek kafaya sahiptim. Yani, ücretsiz verilen oyunlar genelde beni mutsuz etmiş olsa da, bu kadar senede, bu kadar oyunu severek oynadım.

PS Plus

Bu oyunlar bir yana, Sony birkaç aydır kaliteli oyunlar da vermeye başladı. Mesela bu ay Game of Thrones ve Until Dawn var. Önümüzdeki ay ise Just Cause 3 ve Assassin’s Creed: Freedom Cry var. Bu iki oyunu da kesinlikle oynamak istiyorum. Özellikle de Assassin’s Creed: Freedom Cry. Çünkü Assassin’s Creed IV: Black Flag oynarken çok Assassin’s Creed: Freedom Cry almak istemiştim ama o zamanlar gerek görmemiştim. Eğer Sony, oyun kalitesini yine bu şekilde biraz daha yukarıda tutmayı denerse, PlayStation Plus, birçok oyuncunun tercihi olacaktır.

Tüm bu oyunlar haricinde, birçok çevrim içi oyun da oynadım. Mesela Destiny ve Call of Duty: Black Ops III bunların en büyük örnekleri sanırım. Çünkü bu iki oyunu çevrim içi olarak deli gibi oynuyordum. Tabii şöyle bir durum var, PlayStation 3 zamanında PS Plus gerekmiyordu çevrim içi oynayabilmek için fakat şimdi böyle bir zorunluluğun getirilmesi, çevrim içi oyunlarındaki topluluk kalitesini de bir tık yukarı çekti. 10 GB kadar olan depolama alanı da şu an benim oldukça işime yarıyor. Konsolun sistemini dolu tutmayı sevmediğim için oynamadığım oyun kayıtlarını buluta depoluyorum ve bu sayede daha rahat bir sistemim oluyor.

PS Plus

Bu şekilde açıklayınca, her şey kusursuz görünüyor ama bu abonelik sisteminin 180 TL olacağını hatırlatalım. 10 GB bulut depolama alanı mı? Bu hizmeti Sony haricinde başka yerlerden de alabilirsiniz. İstediğiniz kayıt dosyalarını USB ile alıp, PC üzerinde bir bulut sistemine atmak zor olmamalı. Tabii Sony bu noktada çok pratik bir sisteme sahip. Kayıt dosyalarını otomatik yükleyip, dilediğiniz zaman rahatlıkla indirebiliyorsunuz ama 180 TL değerindeki bir hizmet olamaz bu. Özel PlayStation Plus indirimleri mi? 20 TL indirim alabilmek için 180 TL mi ödeyeceğim? Hayır.

İşin geriye kalan kısmı ise can alıcı. Oyunlar ve çevrim içi modlar. Eğer çevrim içi oyunlar oynamayı seviyorsanız, PlayStation Plus almak zorundasınız. Sony size seçim şansı sunmuyor. PS Plus yoksa, çevrim içi oyun da yok. Peki, 180 TL ödeyip, oynayacağımız çevrim içi oyunun bağlantı kalitesi çok mu iyi oluyor? Sorunsuz mu oluyor? Hayır. Bu tamamen Sony’nin elinde olan bir şey değil ki. Sony, oyuncu ile oyun arasına yoktan bir kapı koyuyor sadece. Bu noktadan sonra, laf edemeyeceğim tek nokta, verilen oyunlar. Evet, genelde mutsuzdum bu oyunlardan. 3 ay kötü oyun veriliyorsa, 1 ay iyi oyun veriliyordu benim adıma. Fakat verilen o iyi oyun, kendisini aylarca oynatıyordu veya başka oyunlara kapı açıyordu. Ben  o oyunlar ile eğlenirken, 3 ay boyunca verilen kötü oyunları kafaya takamıyordum ki. Tabii bu oyun kısmı oyuncudan oyuncuya değişebilecek bir şey. Herkes aynı oyunu sevmek zorunda değil.

PS Plus

Kısaca PS Plus, 180 TL fiyat etiketini hak etmiyor. Ülkemizdeki PlayStation 4 oyunları 200 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Özel sürüm oyunlar almak bu yüzden bir hayal oldu. Sony veya PlayStation Türkiye, bu oyun fiyatlarına etkili bir şekilde müdahale etmiyor. Bir de üstüne neredeyse bir oyun fiyatı olan abonelik sistemi geliyor. Neden? Çevrim içi oyun oynayabilmek için. PlayStation 3 zamanında böyle bir şey yoktu da, çevrim içi oyunlar berbat durumda mıydı? Hayır. 180 TL’lik bu kapı nereden çıktı şimdi?

PS Plus sistemine abone olmak, oyuncudan oyuncuya değişen bir şey. Eğer sıkça çevrim içi oyun oynamıyorsanız, sadece depolama alanı için ve 24 ücretsiz oyun için yıllık 180 TL biraz fazla olacaktır. Sonuçta 24 oyunun 24 tanesini de oynamayacaksınız. Fakat çevrim içi oyun oynuyorsanız, PS Plus bunu hak etmiyor ama o 180 TL’yi vermeniz gerekecek efendim. Sizlerin de bu konu hakkındaki yorumlarını mutlaka bekliyor olacağız. Görüşmek üzere!

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer sadece en iyi PlayStation 4 oyunlarını görmek istiyorsanız, en iyi PS4 oyunları başlıklı yazımız mutlaka ilginizi çekecektir. Eğer tüm bu oyunları oynayacak bir televizyon arıyorsanız, en iyi 4K ve HDR oyun televizyonları yazımız işinizi görecektir. Daha genel kullanım amaçlı bir televizyon arıyorsanız da, en iyi oyun televizyonları başlıklı bir yazımız bulunmakta.

Son olarak, bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın