Avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 06.04.2017

Microsoft ekibinin yeni nesil konsolu olmaya hazırlanan Project Scorpio, oyunculara gerçek 4K deneyimi yaşatmak için hazırlanırken; PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, Xbox One ve Xbox One S konsollarını da gölgede bırakmaya hazırlanıyor.

Project Scorpio: Çıkış tarihi, fiyatı, teknik özellikleri ve Project Scorpio hakkında bildiğimiz her şey

Peki, bu konsol nasıl bu kadar fazla konsolu gölgede bırakacak? Ne zaman gölgede bırakacak? Tüm bu soruların cevaplarına, bu haberimizden ulaşabileceksiniz çünkü bu yazımızda Project Scorpio hakkında bildiğimiz her şeyi, sizlere aktarmaya çalışacağız. Konsolun teknik özelliklerinden tutun da, çıkış tarihine kadar birçok bilgiye, bu yazımızdan erişebileceksiniz.

Project Scorpio Fiyatı

Project Scorpio konsolunun fiyatı şu an resmi olarak bilinmiyor. Microsoft ekibinin, bu konsolun fiyatını E3 2017 etkinliği sırasında açıklayacak. Fakat birçok farklı söylentiye göre Project Scorpio fiyatı minimum 399 dolar olacak. Maksimum fiyat ise sizleri oldukça şaşırtabilir çünkü birçok analist, bu konsolun en fazla 600 dolar civarı olabileceğini düşünüyor. Resmi bir bilgi geldiği zaman yazımızın bu kısmını mutlaka güncelleyeceğiz. Project Scorpio fiyatı hakkındaki bilgiler için bizleri takip etmeye devam edin.

Project Scorpio Teknik Özellikleri

Yeni nesil bir konsol olmaya hazırlanan Project Scorpio konsolunun teknik özellikleri ilk olarak bizlerin içerik ortaklarından olan Eurogamer ve Digital Foundry tarafından açıklandı. Gerçek 4K deneyimi sunacak olan bu konsol, temel olarak 320GB/s bant genişliğine, 8 çekirdekli bir işlemciye ve 6 Teraflop gücünde bir ekran kartına sahip. Peki, sadece bu kadar mı bu konsolun teknik detayları? Tabii ki hayır. Eğer dilerseniz hemen aşağıdan, yazımızın devamından daha detaylı teknik özelliklere göz atabilirsiniz.

İçerik ortaklarımız olan Eurogamer ve Digital Foundry cephesinden gelen bilgilere göre, Project Scorpio konsolunun sistem özellikleri, 2.3GHz değerlerinde çalışan 8 çekirdekli, kendinden hız aşırtma işlemine uğramış x86 bir işlemci. 1172MHz değerinde, henüz tam ismi belirlenmemiş bir ekran kartı. 12GB GDDR5 bir RAM. 326GB/s bant genişliği ve son olarak da, 1TB 2.5-inch bir HDD bulunuyor konsolun içerisinde. Ayrıca bir de film severler için güzel bir haber verelim, Project Scorpio içerisinde 4K UHD Blu-ray bulunduruyor.

Tüm bu bilgiler haricinde, Windows Central’in tecrübeli editörü olan Jez Corden, “E3 2016’dan DF raporlarını gördüm ve ben de içerdiği bilgilere inanmaya meyilliyim, ama %99 eminim ki Project Scorpio, bir AMD Jaguar işlemcisi bulundurmuyor.” dedi Twitter gönderisinde. Böylece konsolun işlemcisine bir parça da olsa ışık tutulmuş oldu.

Project Scorpio Oyunları

Microsoft henüz bu konsolları için desteklenecek resmi bir oyun listesi yayımlamadı fakat söylentilere bakacak olursak, Forza Motorsport 7 ve Red Dead Redemption 2, bu konsolun ana oyunları olacak ve bu iki oyun da doğal 4K çözünürlükte çalışacak. Bu oyunların haricinde, Microsoft'un 1. parti oyunları da Project Scorpio için doğal 4K çözünürlükte çıkartılmaya çalışacak. Eğer oyunlar doğal 4K çözünürlükte çıkamazsa, FPS değeri ve görsellik olarak avantaj elde etmeye çalışacak geliştiriciler. PlayStation 4 Pro gibi olacak yani bir nevi.

Dediğimiz gibi şu an tam bir liste bulunmuyor Project Scorpio oyunları için ama tüm Xbox One oyunlarının bu konsolda da çalışacağı bir garanti. Ayrıca Microsoft'un 1. parti oyunları da bu yeni nesil konsolun tüm avantajlarını kullanacak. Beklentilerinizi bunlara doğru yönlendirebilirsiniz. Forza Motorsport 7 ve Red Dead Redemption 2 oyunlarına ek olarak, NFL 2017, FIFA 17, yeni Call of Duty, Star Wars: Battlefront II, Crackdown 3 ve State of Decay 2 oyunlarında da büyük avantajlar görebiliriz yani.

Tüm bu bilgiler haricinde, Bethesda cephesinden gelen açıklamalara göre Fallout 4 ve The Elder Scrolls V: Skyrim oyunları, bu konsol çıktığı zaman, konsol için güncellenmiş olacak ve bu iki oyunu da büyük bir ihtimalle doğal 4K çözünürlükte oynayabileceğiz. Bu açıklama şimdilik sadece Bethesda cephesinden geldi ve dediğimiz gibi ortada resmi bir liste yok. Fakat gelen başka açıklamalara ve analizlere göre ise, birçok analist, Project Scorpio oyunlarının 2019 sonuna kadar konsolun tam gücünü gösteremeyeceğini söylüyor. Yani 2019 senesine kadar oyun geliştiricileri büyük bir ihtimalle o konsolu keşfetmeye çalışacak.

Final Fantasy XV oyununun yönetmen koltuğunda oturan Hajime Tabata, DualShockers ekibine verdiği bir röportajda, ekipçe Project Scorpio üzerinde Final Fantasy XV ile ne gibi iyileştirmeler yapılabileceklerini tartıştıklarını belirtti. Oyunun Project Scorpio sürümü, PlayStation 4 Pro sürümünden ne kadar farklı olacak, şu an bilinmiyor fakat geliştirici ekip, elinden gelenin en iyisini yapmak istediğini söylüyor.

Project Scorpio Çıkış Tarihi

Project Scorpio, resmi Microsoft açıklamalarına göre 2017 senesinin son çeyreğinde piyasada olacak. Henüz elimizde tam bir çıkış tarihi yok ve Microsoft'un da bu çıkış tarihini, E3 2017 etkinliğine kadar verme niyeti yok. Birçok söylentiye göre bu konsolun çıkış tarihi, E3 2017 etkinliği sırasında verilecek. Fakat bu tarih hakkında bilinen tek kesin bir şey var ki, o da dediğimiz gibi konsolun 2017 senesinin sonunda çıkacak olması. E3 2017 etkinliğinde veya daha farklı bir zamanda, resmi bir çıkış tarihi yayımlandığı zaman sizleri mutlaka bilgilendireceğiz. Bizleri takip etmeye devam edin.

Project Scorpio son konsol mu olacak?

Biraz önce bahsettiğimiz konsolun fiyatı, çıkış tarihi ve teknik özellikleri haricinde, başka önemli bilgiler de bulunuyor tabii ki. Mesela, Microsoft, bu konsol çıktıktan sonra yeni konsollar yapmaya devam edecek mi? Microsoft cephesinden gelen açıklamalara göre Project Scorpio, ekibin son konsolu olmayacak. Bu konuda direkt olarak Xbox markasının patronu bir açıklama yaptı ve, "Project Scorpio, geliştireceğimiz son konsol olmayacak." dedi. Bu açıklamanın nedeni ise, birçok oyuncunun, bu konsolu son olarak olarak görmesiydi. Oyuncular, bu konsolu adeta bir PC gibi geliştirebileceğini düşünüyordu.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, Mass Effect: Andromeda inceleme yazımıza veya Halo Wars 2 inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. Tabii bir de Red Dead Redemption 2 çıkış tarihi, PC sürümü, haberleri ve diğer her şey yazımıza da göz atmayı sakın unutmayın. Oldukça işe yarar bilgiler var oyun hakkında.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.