Portal 2 hikaye yazarı Jay Pinkerton, Valve’a geri döndü

Portal 2 hikaye yazarı Jay Pinkerton, Valve’a geri döndü

Bu Valve'ın tek kişilik oyunlara tekrardan bir göz kırpması mı?

Valve, Steam’i kurmasıyla birlikte ilk başlarda PC oyunculuğu için çok önemli bir adım atmıştı. Dijital pazar üzerinden oyunların satın alınabilmesi ve yapmanız gereken tek şeyin indirip oynamak olmasıyla dönemi için kelimenin tam anlamıyla bir devrimdi. Half Life 2’nun çıkışını da Steam üstenmişti ve oyunu kendisine zorunlu hale getirerek platformu insanlara kullandırtmaya başladı. Bu dijital pazar ilk başlarda oldukça güzeldi. Fakat değişen kazanç sistemi yüzünden işinden ayrılan Portal 2 baş yazarı Jay Pinkerton, şirkete geri döndü.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Portal 2 hikaye yazarı Jay Pinkerton, Valve'a geri döndü

Portal 2 hikaye yazarı Jay Pinkerton, Valve’a geri döndü

Valve, dijital pazarından oyunlarını yayımlıyor ve kazancının büyük bir kısmını oradan elde ediyordu. Fakat sonradan bu kazanç kapısı ve döner sermaye farklı alanlara kaydı. Bunun ilki Steam üzerinden satılan her oyundan komisyon alması oldu. Valve’ın paylaşmadığı fakat bizim tahminimizce %25 olan komisyonlar, yaz indirimleri gibi çılgın fiyat düşüşleriyle birleştiğinde gerçekten de kayda değer kazançlar söz konusu oluyordu. Yine de Valve; Portal, Portal 2, Left 4 Dead, Left 4 Dead 2 gibi oyunlarla hem tek kişilik hem de eşli oyuncu seçenekleri içeren oyunlar yapıyordu.

Valve’ın kazancına kazanç katan başka bir unsur daha vardı ki şirketin geliştirici kimliğine en büyük hasarı bu unsur vermişti. O da rekabetçi oyunların, popülerleşmesiyle başlayan CSGO ve Dota 2 güncellemeleri. Oyuncuların rekabetçi oyun isteklerine bu iki oyunla cevap veren şirket, aynı zamanda içerisine ekledikleri mikro ödemeler, ganimet kutuları ve Steam pazarı gibi etkenler ile birlikte döner sermayesini oldukça hızlı çevirmeye başlamıştı. Komisyonların üzerine bu oyunların kazancı da eklendiği zaman Valve, tek kişilik oyun geliştirmek yerine CSGO ve Dota 2’yu güncelleyip desteklemeye başladı.

Tek kişilik oyunlar cephesini resmen rafa kaldırmalarıyla birlikte şirket, bazı çalışanlarına veda etmek zorunda kaldı. Bu vedaların en çok göze çarpanı ise Portal 2’nun baş yazarı Jay Pinkerton ile ilişkili olmuştu. 2008 yılından beri şirketin kimliğinde bulunan Jay Pinkerton’un ayrılma haberi 7 Haziran 2017 tarihinde oyun basınına bomba gibi düşmüştü. Bu yaprak dökümüyle de birlikte artık oyuncular Valve’dan tek kişilik oyun beklentilerini tamamen sıfırlamıştı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm bunlara rağmen gelen haberler umut verici. İlk başta Reddit kullanıcıların fark ettiği bir detay ile haber yayıldı. Şirketin resmi internet sitesi üzerinde bulunan çalışanların listesi incelendiğinde Jay Pinkerton, listeye tekrardan eklenmişti. Bu da geri dönmüş olabilme ihtimalleriyle birlikte oyuncuları sevindirdi. Fakat bu duruma şüpheyle yaklaşanlar da vardı. Sonuçta bu basit bir hata da olabilirdi. Resmi elektronik postalaşmalardan ve Valve’ın onaylamasından sonra da anlaşıldı ki yazar Jay Pinkerton resmen şirkete geri döndü. Bu durumun oyunculara ileride nasıl bir geri dönüş sağlayacağı ise merak konusu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.