PlayStation 4’ten PlayStation 3 oyunlarına destek beklemeyin!

PlayStation 4’ten PlayStation 3 oyunlarına destek beklemeyin!

Zaten her PlayStation 3 oyunu yenilenip yenilenip karşımıza çıkmıyor mu? Ne gerek var PlayStation 4'e böyle bir destek getirmeye. Değil mi?

Haziran ayının 2. haftasında gerçekleşen E3 2015’e Sony damgasını vurmuştu. Evet, oyunlar olsun, teknolojik gelişmeler olsun, Sony’yi E3 2015’in kralı yaptı fakat Microsoft’tan gelen Xbox One’a Xbox 360 oyunlarının desteği özelliği tüm PlayStation 4 oyuncularını kıskandırdı. Peki, Sony böyle bir şey yapmayı hiç düşünmüyor mu? Bu sorunun cevabını Edge dergisinin editörleri direkt olarak Shuhei Yoshida’dan aldı.

ps4-banner

Edge dergisine verdiği röportajda, “Xbox One’a böyle bir teknoloji geldiğinde oldukça şaşırdım. Çünkü Xbox One ve Xbox 360 çok farklı iç yapılara sahip. Microsoft böyle bir özellik için oldukça uğraşmış olmalı. Ayrıca şaşkın olduğum kadar meraklıyım da. Microsoft oldukça az oyun ismi gösterdi. Eğer bir oyunu yeni nesile uygun yapmak istiyorsanız, her oyun ile ayrı ayrı uğraşmak gerekiyor. Bakalım senenin sonuna kadar Microsoft hangi 100 oyunu Xbox One’a uygun bir şekle sokacak. ” şeklinde konuşan Shuhei Yoshida bu söylediklerinin ardından PlayStation 4’e neden böyle bir özellik gelmeyeceğini de açıklamadan çekinmedi.

Microsoft’un yapacağı bu iş konusunda şaşkın ve meraklı olan Shuhei Yoshida kendi konsolları için de “PlayStation 4 için böyle bir teknolojimiz yok. PlayStation Now ile PlayStation 3 oyunlarını PlayStation 4’ünüzde oynayabiliyorsunuz fakat bu PlayStation Now teknolojisi ile Microsoft’un kullanacağı teknoloji oldukça farklı. Çünkü PlayStation Now internet üzerinden çalışıyor. Oyunların sadece konsolda çalışma gerekliliğini kaldırarak, artık oyunlarımızı bir çok platform için çıkartabiliyoruz, PlayStation gerekmeyen platformlara bile. Mesela Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde Samsung ile bir anlaşma yaptık ve Samsung’un destekli televizyonlarında PlayStation oyunlarını oynayabiliyorsunuz. İşte tam da bu sebepler yüzünden Microsoft’un attığı gibi bir adım atamıyoruz.” şeklinde konuştu.

Playstation-Banner

Shuhei Yoshida yaptığı tüm bu açıklamalar ardından, Sony severlere cevap vermeyi de unutmadı. Shuhei Yoshida’nın yaptığı son açıklamaya da hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.

“İnsanların neden böyle bir özellik istediğini anlayabiliyorum fakat kolay bir iş olsa zaten bizler bunu yapmış olurduk. Fakat bizlerin asıl amacı PlayStation 4’e yeni oyunlar getirmek ve sevilen PlayStation 3 oyunlarını, PlayStation 4’e daha iyi teknik özellikler ile getirmek. Mesela PlayStation 4’te The Last of Us’ı 60 FPS ile oynayabiliyorsunuz. Aynı şey Dark Souls 2 için de geçerli. Ben Dark Souls 2’yi PlayStation 4’te tekrar bitirdim.”

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.