Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Serhan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 14.06.2021

Xbox şirketinin yöneticisi Phil Spencer, Sony şirketinin platform stratejileri hakında konuştu. İki şirketinin stratejilerini karşılaştırarak pek görmediğimiz bir şekilde rekabeti kızıştıracak yorumlarda bulundu. Geçtiğimiz yıllarda Xbox, oyun platformlarındaki stratejisini büyük ölçüde değiştirmişti. Bu yıllar içerisindeki verilere göre bu değişim Sony ile aralarındaki rekabette doğru bir hamle olmuş gibi görünüyor. Xbox oyunlarının aynı zamanda PC platformuna çıkarması bu başarıdaki en büyük etkendi. Bu sayede Xbox konsolunu almayan veya alamayan milyonlarca oyuncudan oluşan bir ekosisteme sahip oldular.

Xbox yöneticisi Phil Spencer Sony şirketinin stratejileri hakkında yaptığı yorumlarla rekabeti kızıştırdı

Xbox yöneticisi Phil Spencer, E3 2021 etkinliği öncesinde Microsoft şirketinin platform stratejisi ve direkt isim vermeden rakipleri Sony ile ilgili basına konuştu. Phil Spencer, “Biz, hem PC hem konsol hem de bulut oyun sistemine aynı anda oyun çıkaran tek platformuz. Diğerleri, konsol oyunlarını PC platformuna yıllar sonra getiriyor. Böylece insanları, hem kendi platformlarını almaya zorluyorlar hem de daha sonra o oyunu PC platformunda oynamak istediklerinde aynı oyuna ikinci kere para vermeleri gerekiyor.” diyerek rekabeti kızıştıracak bir hamle yaptı.

Phil Spencer röportajda, “Oyunlarımızı simültane bir şekilde hem kendi konsollarımıza hem PC platformuna getirme stratejimizi büyüttük. Böylece geçtiğimiz sene oyunlarımızın PC platformundaki satışlarını ikiye katladık. Ayrıca Steam platformundaki en büyük üçüncü parti yayımcılarından biriyiz.” diyerek stratejileri sayesinde markanın kitlesinin arttığını ve yeni platformlar için fırsatlar yarattığının da altını çizdi.

Son olarak da, ” Bulut oyun sistemi sayesinde artık, AAA kalitesindeki oyunlarımızı düşük özellikli Windows bilgisayarlarına getirebiliyoruz. Bu sayede imkanı olmayan milyonlarca oyuncunun bu oyunları oynayabilmelerine imkan sağladık.” diyerek bulut oyun sisteminin PC oyuncularına sağladı hizmetten ve Xbox ekosisteminin gelişiminden bahsetti. Şüphesiz, yakın zamanda Xbox şirketinin bu stratejileri hakkında yeni gelişmelerden haberdar olacağız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.