Menü
https://leadergamer.com.tr/ashes-of-ariandel-serinin-sonu/
Paladins 22 Eylül 2016 11:59

Paladins yapımcıları, oyunu Overwatch’tan klonladıklarını reddediyor

Bugünlerde Paladins’in Overwatch’a ne kadar benzeyip benzemediği hakkında hararetli tartışmalar sürüyor


Geçtiğimiz hafta, açık beta testiyle yayına çıkan Paladins, bugünlerde Overwatch’a fazla benzemekle suçlanıyor. Oyunun yine strateji tabanlı rekabetçi nişancı oyunu ve mekanikleri icabıyla Overwatch’ı fazlaca andırıyor. Bu o kadar çok dillenmeye başladı ki, oyunun yapımcıları Reddit’te açıklama yapma zorunluluğu duydular.

iddfmzsuddzwlksa5soe

Yapımcı şirket Hi-Rez’in COO’su Todd Harris Reddit’te yaptığı açıklamada, Paladins oyununun ayrıntılı bir geçmişini sundu. Oyunun ilk olarak 2005 tarihli ilk projeleri olan Global Agenda’dan çıktığını söyleyen Todd Harris, Paladins karakterlerinin ve modellerinin bu oyundan temel alındığını söyledi. Overwatch’ın çok güzel bir oyun olduğunu belirten Todd Harris, ancak oyun geliştirme sürecinin geçmiş projelerin de dahil olduğu ardışık bir süreç olduğunu sözlerine ekledi. Eğer bir esinlenme olduysa bu oyun Team Fortress’tır  diyerek cümlelerine devam eden Todd Harris Reddit’teki açıklamasını sona erdirdi.

Oyuncular, oynaması bedava olan Paladins’e girdiklerinde Overwatch ile yaşanan aşırı benzerlikler gözlerinden kaçmamıştı. Bunlara taret inşa eden cüce ve kanca atarak rakibi kendine çeken tank karakter de dahil. Hatta bir çok YouTube yayıncısının da diline dolanmış durumda. Yaşanan tüm bu benzerlikler, Hi-Rez’e Paladins projesinin aslında Overwatch çıkmadan çok önce ortaya çıktığını ayrıntılı kanıtlarla göstermek zorunluluğunu getirdi.

Paladins

Güzel bir oyun olsa da Paladins biraz geç kalmış durumda, zira Overwatch çoktan kültürel bir fenomen haline geldi. Hi-Rez karakterleri alsın ya da almasın, Overwatch bu yılın en iyi ve en büyük oyunlarından biri olarak ortaya çıktı. Bundan sonra herhangi bir oyunun bir süre daha Overwatch’ın tahtını sallayamayacak gibi duruyor. Bütün bu tartışmaların önüne geçmek imkansız ancak şöyle bir gerçek var ki bir oyunun ilk olmasıyla Blizzard yapımı olması arasında dağlar kadar fark bulunuyor.

Uğur Emre Doğru Editör