Nvidia, Volta mimarisine 2017 yılında geçebilir!

Nvidia, Volta mimarisine 2017 yılında geçebilir!

Nvidia, Volta mimarisi için 2018 yılını beklemek istemiyor.

7 Mayıs 2016 tarihinde Pascal mimarili yeni ekran kartları NVIDIA GeForce GTX 1080 ve NVIDIA GeForce GTX 1070 modellerini tanıtan Nvidia, bir sonraki mimarisi olan Volta’ya 2018 yılından önce geçebilir. Yeni mimari için genelde 24 aylık zaman dilimini uygun gören şirket, bu sefer farklı bir yol haritasını takip ediyor gibi görünüyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

pascal

Ekran kartı pazarının şu anki tartışmasız hakimi Nvidia, Pascal mimarili NVIDIA GeForce GTX Titan X modelini tanıtınca, takvimde bir değişiklik olduğunu tahmin etmiştik. Şirket, farklı kartlarını piyasaya sürmek için 9-12 aylık bir dönem uygun görüyordu. Örneğin, NVIDIA GeForce GTX 980 ile NVIDIA GeForce GTX 980 Ti modelinin arasında 9 aylık bir süre vardı. Ancak bu durum Pascal mimarisinden bir sonraki mimari olan Volta ile değişecek gibi görünüyor. Zira şirket, 16 nanometrelik üretim sürecini değiştirmeyi ( küçültmeyi) henüz planlamıyor. Bildiğiniz gibi nanometre küçültmesi, ciddi anlamda inovasyon, yatırım ve Ar-Ge gerektirdiğinden bunun üzerinden değil, yanından geçmeyi planlayan Nvidia için yeni mimariye geçmek yönünde pek de bir engel kalmadı. Şirketin NVIDIA GeForce GTX 1080 ve NVIDIA GeForce GTX 1070 ile piyasanın tozunu attırırken, neden en güçlü silahı olan NVIDIA GeForce GTX Titan X (Pascal mimarili) modelini piyasaya sürdüğünü şimdi daha iyi anlıyoruz!

titan3

Firmanın geçmişine baktığımızda, Maxwell mimarisi de aynı Kepler mimarisi gibi 28 nanometre üretim süreciyle gelmişti. Buna rağmen şirket, Maxwell mimarisiyle nanometreyi azaltmadan ciddi bir performans artışı ve enerji tasarrufu sağlamıştı. Anlaşılıyor ki Volta mimarisi de aynen Maxwell mimarisinin Kepler mimarisiyle olan durumuna benzer şekilde, Pascal mimarisinin elden geçirilip, geliştirilmiş hali olacak. Nvidia takviminde bir değişiklik olmazsa, Volta mimarisiyle 2017 yılının 2. çeyreğinde tanışmış olacağız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.