Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.04.2019

Nintendo ekibi, gerçekten çok uzun yıllardır bizlerle olmayı başarmış bir şirket. Sonuçta Mario, Zelda, Metroid, Smash, Pokémon ve daha nice oyunları biz oyuncuların huzuruna sunuş olan bir şirket. Nintendo 64 platformunu çıkarmaları ile muhteşem bir başarı ve satış gerçekleştirmişlerdi. Zaten, günümüzün gelmiş geçmiş en iyi oyunları olarak gösterilen yapımların bir kısmı Nintendo 64 üzerinde yer alıyor. The Legend of Zelda Ocarina of Time, Super Mario 64, The Legend of Zelda Majora’s Mask gibi oyunlar sadece birer örnek. Şirket tarafından verilen bilgilere bakacak olursak, Nintendo Switch satışları, N64 satışlarını geçmeyi başarmış bile.

Yılların yadigarı Nintendo 64 başarısı Nintendo Switch tarafından alt edildi

Nintendo tarafından paylaşılmış olan son raporlara göre, Nintendo Switch gerçekten büyük bir başarıyı yakalamış gibi görünüyor. Super Smash Bros. Ultimate, Pokémon Let’s Go, Pikachu ve Pokémon Let’s Go Eevee gibi oyunların muhteşem satışlarının da bu durumda payı var elbette. Zaten The Legend of Zelda Breath of the Wild, Super Mario Odyssey ve Mario Kart 8 Deluxe gibi Nintendo özel oyunlarının başarısından bahsetmeye gerek yoktur diye düşünüyoruz. Oyunların satış başarılarından da bahsedeceğiz, konsolun başarısına geçmeden önce.

Paylaşılan bilgilere göre Nintendo Switch oyunlarından Super Smash Bros. Ultimate 13,8 milyon kopya satmayı başardı çıkışından bugüne kadar. Bunun karşılığında ise, Super Smash Bros. Wii U, sadece 5,3 milyon kopya satabilmişti. Pokémon Let’s Go, Pikachu ve Pokémon Let’s Go Eevee, toplamda 10,63 milyon satmayı başarmış. New Super Mario Bros. U Deluxe ise 3,31 milyonda kaldı. Toplamda, 23 Nintendo Switch oyunu, geçen seneye göre 1 milyondan daha fazla satmayı başardı. Konsol satışları ise, daha konsolun yeni çıkmasına rağmen dudak uçuklatıcı seviyelerde.

3 Mart 2017 tarihinde çıkmış olan bu konsol, daha 2 yıl gibi bir sürede 34,74 milyon adet satmayı başardı. Bu satış miktarı ile Wii U satışını neredeyse 3’e katladı. Nintendo 64 konsolunun başarısı olan 32,9 milyon satışı da geçmeyi başardı bu sayede. Bunun karşılığında ise, son kayıtlara göre PS4 bugüne kadar 91,6 milyon, Xbox One tarafında ise 41 milyonluk bir satış görmekteyiz. Bu hızla giderse, PS4 ile fazlasıyla kapışabilecek bir konsol olabileceğini belirtebiliriz. Sonuçta, PS4 gibi bir konsol bile, 25 Kasım 2015 tarihinde sadece 30,2 milyon satış yapmıştı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.