Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Yaşar Baturalp Artar, Editör Yazım tarihi: 03.09.2019

RTÜK’e internet üzerinden yayın yapan kuruluşları ve internet yayınlarını denetleme yetkisi ve sorumluluğu verilmesi, ülke çapında tartışmaları alevlendirmişti. Pek çok insan tarafından Netflix’in de sansürlere maruz kalacağı düşünülmüş ve bu sebepten dolayı Türkiye’den çekileceği iddia edilmişti. Ortaya çıkan yeni bir habere göre, Netflix Türkiye yayın lisansı almak üzere yapması gereken RTÜK başvurusunu yapmamış.

Netflix Türkiye

İnternet üzerinden yapılan yayınların RTÜK tarafından denetlenmesini öne süren ve yayın yapan platformlara lisans zorunluluğu getiren yönetmelik tüm maddeleriyle yürürlüğe girdi. Yönetmelik önerince, İnternet yayını yapan tüm kuruluşların yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde RTÜK’e başvuru yapması gerekiyor. Bu kapsamda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na başvuran 320 şirket arasında Netflix Türkiye’nin olmadığı öğrenildi.

İnternet Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşım, platformun Türkiye’den çekilebileceğine işaret ediyor. Yaman Akdeniz’in yaptığı paylaşıma göre RTÜK’e başvuruda bulunan 336 şirket arasında Netflix Türkiye yok ve her an Türkiye’den çekildiğini açıklayabilir. Dilerseniz aslını hemen aşağıdan inceleyebileceğiniz bu Twitter paylaşımı sosyal medyada kısa sürede yayılarak oldukça büyük tartışmalara neden oldu.

Netflix Türkiye yayın hayatının sonuna mı geliyor?

Herkesin aklındaki soru, Netflix’in gerçekten Türkiye’den çekilip çekilmeyeceği. Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik, Türkiye’deki hemen her şehirde İnternet üzerinden izlenen Netflix’in  ülkemizdeki sonunu getiriyor olabilir mi? Bütün bunların yalnızca söylemlerden ibaret olduğunu ve ne RTÜK’ün ne de Netflix’in bu yazığı yazdığımız anda hiçbir açıklamada bulunmadığını belirtmek gerekiyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.