Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: leadergamer.com, Editör Yazım tarihi: 11.07.2021

Leadergamer 2021 donanım setinin en büyük yerini kaplayan MSI ekibinin, bu sefer de bir monitörünü edinme ve inceleme şansı elde ettik. MSI Optix MAG274QRF-QD model bu oyuncu monitörü, bu inceleme yazımızda sizlere olabildiğince bahsedeceğimiz bir ekran olacak. Sunduğu özellikler bizi gerçekten mest etmeyi başardı. Zira, bir oyuncunun isteyebileceği neredeyse her şeyin bir arada olduğunu belirtebiliriz. Tabii, MSI Optix MAG274QRF-QD inceleme detaylarında bunlardan tek tek bahsedeceğiz.

MSI Optix MAG274QRF-QD dizayn ve özellikler açısından nasıl?

Şöyle ufacık bir göz gezdirmeniz durumunda bile MSI Optix MAG274QRF-QD model bu monitörün, sizlere fazlasıyla özellik sunduğunu göreceksiniz zaten. Monitörün çerçevesinin ince olması sayesinde, bir tık daha fazla ekran şansı sunuluyor. Ekranın arkasında da gözlere fazlasıyla hoş görünen detayların yer alması, oyuncu olarak bizleri daha fazla heyecanlandırıyor. Severiz böyle güzel detayları. RGB ışıklandırmasının ayarlanabilir olması bile çok tatlı bir olay. Dahası da, monitörün ayağında, kabloları daha düzenli tutabilmek için çözümler de bulunuyor.

Monitörün esnekliği de fazlasıyla iyi durumda. MSI Optix MAG274QRF-QD, 5 derece aşağı ve 20 derece yukarı indirilip kaldırılabiliyor. 100mm’ye kadar yukarı ve aşağı çıkarılıp indirilebiliyor. 75 derece sağa ve sola döndürülebilen ekranı, aynı zamanda -90 derece ve 90 derece de çevrilebiliyor. Yani, ihtiyaç anında portre moduna geçiş yapabilirsiniz demek oluyor bu da. Fakat ne yazık ki ekranı otomatik olarak çeviren bir sistem yok. Bunun yerine, siz kendiniz elle ayarlamanız gerekiyor. Zaten, bu da çok uzun süren bir şey değil neyse ki.

Monitörün sunmuş olduğu bu imkanlar sayesinde, neredeyse dilediğiniz her sete uyum sağlama imkanı sunuyor. Hareketliliği ile de, duruma, şartlara göre dilediğiniz gibi oynayabilmenizi, özellikle oyunlarda daha iyi görüş açısı alabilmenizi sağlıyor. Tabii, monitörü döndürebiliyor olmanız da, özellikle kitap ya da makale okurken veya canlı yayınlar açıyorsanız, sohbet penceresini takip edebilmeniz konusunda efsane iş görüyor.

MSI Optix MAG274QRF-QD özellikleri ve menüsü

MSI Optix MAG274QRF-QD üzerinde birden fazla giriş bulunuyor. Bunlar 2 adet HDMI 2.0 girişi, 1 adet DisplayPort 1.4 ve 1 adet de USB-C girişi. Her ne kadar DisplayPort ve USB-C ile bağlandığınızda 165Hz’likkare sayısı performansını elde ediyor olsanız da, 2 HDMI ile bağlandığınızda bu 144Hz’e düşmüyor. Ekran kırılması, sarsıntı ve gecikme gibi durumları önlemek amacıyla da 1ms GTG yanıt süresi ve adaptif senkronizasyon özelliklerini de bizlere sunuyor.  Ayrıca, monitöre bağlayabileceğiniz görüntü girişlerinin yanında 2 adet USB-A ve 1 adet de USB-B girişi de bulunuyor. Bir de 3.5mm kulaklık girişi yer alıyor.

MSI Optix MAG274QRF-QD’in menüsünü kontrol edebilmeniz için, monitörün sağ alt arka tarafında kırmızı bir joystick bulunuyor. Arkada olması başta engel gibi görünse de, kullanış açısından sorun yaratmıyor. Monitörün menüsü, kullanım açısından gayet kolay bir yapıya sahip. Birden fazla ekran modu, görüntü modu ve monitör modu yer alıyor. Bu sayede, kendinize veya duruma göre özelleştirebiliyor, daha rahat bir tecrübe sağlayabiliyorsunuz.

Tabii, daha fazla seçenek için, en iyi atabileceğiniz adım, MSI Gaming OSD uygulamasını indirmek. Bu uygulama sayesinde sadece modlar ve profillerle daha iyi bir tecrübe imkanı elde etmiyorsunuz, aynı zamanda her bir ayarla ince ince oynayabiliyorsunuz. Parlaklık, kontrast, Gece Modu gibi birçok seçenekle en iyi görüntüyü elde edebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra, HDCR, Anti-Motion Blur ve adaptif senkronizasyon seçeneklerini de kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca, uygulama sayesinde açık pencerelerinizi hızlıca ayarlayabiliyor, RGB ışıklandırmayı kontrol edebiliyor, otomatik kapanma süresi gibi detay ayarlarla oynayabiliyorsunuz. MSI Optix MAG274QRF-QD model monitörde ne yazık ki hoparlör bulunmuyor. Fakat, zaten 3.5mm girişi bulunuyor, kulaklığınızı buradan kullanabilirsiniz. Zaten, monitör hoparlörlerini kullanan pek bir oyuncu da olduğunu düşünmüyoruz. Yani, aslında büyük bir kayıp olarak görmüyoruz.

MSI Optix MAG274QRF-QD performans ve oyun konusunda nasıl?

MSI Optix MAG274QRF-QD, dizayn konusundaki başarısını performans konusunda da fazlasıyla gösteriyor. Hatta, daha iyi bile gösteriyor diyebiliriz. Lagom LCD testine göre kontrast, siyah ve beyaz konusunda çok iyi durumda. Ayrıca, UFO testine göre 165Hz’de çalıştırdığınızda çok ama çok az ghosting dediğimiz, görüntü sorunu oluyor. MSI Optix MAG274QRF-QD, 165Hz yenileme oranı, 1ms tepkime süresi, 2560 x 1440 WQHD çözünürlükle oyuncuların gönlünü almayı başaracak adımlar atan bir monitör. G-Sync uyumluluğu ve DCI P3 renk aralığı ile, bu konuda bizleri iyice kendisine bağlamayı başarıyor. 178 derece görüş açısı destekliyor olması da ayrı bir konu. Fakat, her ne kadar HDR Ready dese de, HDR400 standartlarına göre bir adım geride kalıyor ama yine de 300 nit parlaklık ile fazlasıyla başarılı bir performans sergiliyor.

Ayrıca, HDCR seçeneği de yine monitörde mevcut. Dilediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz fakat görsel kalitede çok büyük bir değişim beklememenizi tavsiye ederiz. Oyunlardaki etkisi, görüntünün parlaklığını açmak ve biraz da keskinleştirmek gibi görünüyor. Çok bir şey beklemediğiniz sürece sorun yok. Gece Görüşü ve Görsel İyileştirme gibi özellikler de, dikkat edilmesi gereken özellikler arasında yer alıyor. Gece Görüşü özelliğinin 4 adet modu bulunuyor. Normal, Strong, Strongest ve AI adında 4 farklı modla karşımıza çıkıyor. Oyunlardaki karanlık yerlerin daha aydınlık olmasını sağlıyor ve FPS oyunlarında bu inanılmaz faydalı oluyor. Görsel İyileştirme özelliği ise, görsel kaliteyi daha da keskin hale getiriyor.

Oyuncu odaklı bir monitör olarak MSI Optix MAG274QRF-QD gerçekten çok kaliteli bir görüntüye sahip. Renklendirmesi, görsel kalitesi ve akıcılığı, oyun tecrübesini güzel etkileyen özellikleri arasında yer alıyor. Adaptif senkronizasyon açmadığınızda bile, oyunlarda pek yırtılma, kırılma gibi şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Hızlı gelişen oyunlarda da yine bu performansı fazlasıyla iyi. Zira, ghosting yapmıyor olması, hızlı gelişen oyunlar için fazlasıyla büyük bir etken. Eğer olur da film veya dizi vesaire izlemek isterseniz de, Görsel İyileştirme seçeneğini kullanabilirsiniz. Tabii, daha sıcak bir görüntü tecrübesi için MSI Optix MAG274QRF-QD model monitörün sunduğu Film ayarını da kullanabilirsiniz.

MSI Optix MAG274QRF-QD başka neler sunuyor?

MSI Optix MAG274QRF-QD söz konusu olunca, özellikle değinmemiz gereken özellikler de mevcut. Öncelikle, Quantum DOT özelliğinden bahsedelim. Quantum DOT, nano boyutlu kristallerdir. Çok yüksek parlaklık seviyelerine çıkabilir ve olabildiğince en gerçek, en canlı görüntü tecrübesini sunmaya yarar. Elbette, bu durum da biz oyuncular için, oyunlara daha fazla kendimizi verebilmemiz konusunda çok büyük bir yardımcı rolünde.

Bir başka teknoloji ise Rapid IPS. Rapid IPS teknolojisi, günümüzün en güncel teknolojilerinden bir tanesi. Normal IPS ekranlara göre 4 kat daha hızlı bir tepki süresine sahip. Likit kristal düzeni aslında normal IPS ekranlarla aynı. Fakat, bu kristalleri daha da ince hale getirerek, daha hızlı tepki süreleri elde edilebiliyor. Bu da, biz oyuncuların daha keskin ve iyi görüntü kalitesi elde etmesini sağlıyor. Tabii, bunun özellikle PvP oyunlar için önemini anlatmaya gerek bile yok.

Bütün bunlar dışında, bir de Console Mode adı verilen bir özellik de yine monitörle beraber bizlere sunuluyor. Bu özellik sayesinde, bir konsol oyuncusuysanız yüzünüz gülebilir demektir. Zira, 4K çözünürlük kalitesini, 2K çözünürlük kalitesi olarak bizlere sunmayı başarabiliyor. Fakat, bu özelliği kullanırken 60Hz kullanmaya devam ediyoruz. Aklınızda bulunması faydalı olacak bir detay bu. Ayrıca, günümüzde pek fazla monitörün böyle bir özellik sunmuyor olduğunu da belirtelim.

MSI Optix MAG274QRF-QD inceleme sonucu nedir?

Evet, MSI Optix MAG274QRF-QD inceleme yazımız boyunca, bizlere eşlik eden bu monitörü bir hayli övdük. Gerçekten fazlasıyla kazandı gönlümüzü. Sunduğu birçok özellik, MSI Optix MAG274QRF-QD model bu monitörü gözümüzde en tepeye çıkarmayı başarıyor. Keskin dizaynı, görüntü kalitesi ve oyun performansı, buram buram oyuncu kokuyor. MSI ekibinin ellerine sağlık, böyle bir şeyi başarmış oldukları için. Şu ana kadar deneyimlemiş olduğumuz monitörler arasında en iyi birkaç monitörden bir tanesi kesinlikle.

9
Leadergamer Donanım İnceleme Mükemmel

MSI Optix MAG274QRF-QD inceleme öncesinde gerçek HDR desteğine sahip olmamasıyla bizi endişelendirsede, inceleme sonrasında oyun ve film performansıyla bizleri fazlasıyla memnun etmeyi başardı.

leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.