Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alperen Yüksel Altuğ, Editör Yazım tarihi: 10.03.2015

Geçtiğimiz ay boy gösteren ve birçok yabancı haber kaynaklarına da konu olan Minecraft tartışması yeni bir boyut kazandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’ın gazeteciler ile birlikte yaptığı bir röportajda gün yüzüne çıkartılan Mineraft isimli oyundaki şiddet ön plana çıkarılmıştı. Bu açıklamadan sonra ise birçok ünlü kişinin bu görüşü desteklemesi konuyu epey komik bir duruma getirmişti.

SteveMinecraft800

Bugün ise yeni bir karar bizlerle buluştu. HaberTürk tarafından yapılan haberde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oyun üzerine yapmış olduğu incelemeyi bitirdiği belirtiliyor. Yapılan incelemeler sonucu görünen o ki Minecraft hala suçlu pozisyonunda kalmaya devam ediyor. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Minecraft raporu, ‘hukuki süreci başlatın’ talimatıyla Hukuk Müşavirliği’ne gönderildi. Eğer ki mahkemenin oyunu yasaklanır ise bu karar ilk olarak Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) gidecek.

Raporda yer verilen bazı tespitler, HaberTürk tarafından şu şekilde listelendi:

  • Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
  • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
  • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
  • Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
  • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Eğer bu rapor, ESB tarafından da onaylanırsa karar; internet servis sağlayıcılarına iletecek. Geçen bu süreçlerin sonunda ise resmi olarak Minecraft ülkemizde yasaklanacak. Bu durum karşısında söylenebilecek pek bir söz de akıllara gelmiyor. Sonuç olarak burası Türkiye, her an her şey olabilir

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.