Avatar
Yazar: Hasan Polat, Editör Yazım tarihi: 23.07.2017

Microsoft'un yayımladığı yıllık kazanç raporuna göre, şirketin oyun geliri geçen yıla göre %3 artarak 1.6 milyar dolara ulaştı. Xbox Live hizmetinin işlem hacminin artmasıyla yazılım satışları, yıllık bazda %11 arttı. Ancak donanım gelirlerinin %29 oranında düşmesiyle, yıllık toplam oyun gelirlerinde beklenen artış sağlanamadı. Bu durumun oluşmasının büyük nedeninin, konsol satışlarındaki düşüşün neden olduğu açıklandı.

Microsoft ve Xbox

Microsoft'un CEO'su Satya Nadella, bu konu ile ilgili, "Oyunculuk alanındaki işimiz, şu anda 9 milyar dolardan fazla değerde ve giderek artıyor. Oyun dünyası, çok oyunculu oyun oynama kolaylığı, elektronik spor dalındaki büyüme ve yeni abonelik hizmetleriyle her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu fırsatı daha büyük bir kazanca çevirmek için benzersiz bir konuma sahibiz. Hala genişlemekte olan 53 milyon kişilik kitleye, Xbox Live aracılığıyla bilgisayar, konsol ve mobil ortamlarında yeni deneyimler yaşatıyoruz. Yaklaşımımız, oyuncuların istedikleri oyunları, istedikleri cihazlarda, istedikleri kişilerle oynamalarını sağlamak." dedi.

Microsoft'un CEO'su ayrıca, başlattıkları yeni hizmetlerden ve yeni konsollarından bahsetti. Satya Nadella, "E3 2017'de, dünyanın en güçlü konsolu olan Xbox One X'i tanıtarak oyun tutkumuzu kutladık. Erişim alanımızı genişleten ve oyun deneyimini zenginleştiren iki yeni hizmet de, çok güçlü bir başlangıç yapıyor. Yeni canlı yayın hizmetimiz olan Mixer, oyuncuların platformlar arasında paylaşımda bulunmalarını kolaylaştırıyor. Xbox Game Pass ise var olan oyunları bedava sunduğumuz dijital bir abonelik hizmetidir." dedi. Ayrıca Satya Nadella, şirketin bu yılki ilerlemesinden gurur duyduğunu söyledi.

Tüm bunların haricinde, en iyi PS4 oyunları başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Bu sayede, eğlenceli PlayStation 4 oyunları bulabilirsiniz. Tabii bu oyunları 4K ve HDR kalitesinde oynamak istiyorsanız, sizlere en iyi 4K ve HDR oyun televizyonları yazımızı önerebiliriz. Eğer 4K ve HDR merakınız yoksa, en iyi oyun televizyonları yazımız da işinizi görebilir.

Eğer tüm bunlar ilginizi çekmediyse ve bir PC oyuncusuysanız, Radeon RX 580 8GB ile GeForce GTX 1060 6GB karşılaştırması yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. İki kart da gerçekten ilgi çekici sonuçlar veriyor. Son olarak, bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.