Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 23.12.2023

Oyunlar, hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Özellikle 2023 yılında, pandemi nedeniyle evde kaldığımız ve sosyal mesafe kurallarına uyduğumuz bir dönemde, oyunlar bize eğlence, kaçış ve sosyalleşme imkanı sağladı. Tabii, pandemiden sonra da bu, olduğu gibi devam etti. Peki, hangi oyunlar bu yılın en iyileri olarak kabul ediliyor? Bu sorunun cevabını bulmak için, MetaCritic platformuna bakabiliriz. Bu yazıda, MetaCritic üzerinde 2023 yılında en yüksek puan alan 24 oyun hakkında bilgi vereceğiz. Bu oyunlar, hem eleştirmenlerden hem de kullanıcılardan olumlu yorumlar almış, hem teknik hem de sanatsal açıdan başarılı olmuş, hem de farklı türlerde ve platformlarda oyun severlere hitap etmiş oyunlardır.

MetaCritic nedir?

MetaCritic, çeşitli medya ürünleri için eleştirmenlerden ve kullanıcılardan gelen yorumları toplayarak, bir Metascore adı verilen bir puanlama sistemi ile değerlendiren bir web sitesidir. Metascore, 0 ile 100 arasında bir sayıdır ve ürünün kalitesini gösterir. Metascore ne kadar yüksekse, ürün o kadar iyi kabul edilir. MetaCritic, oyunlar, filmler, TV şovları, müzik ve kitaplar gibi farklı kategorilerde ürünleri değerlendirir.

MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun (2023)

İşte, 2023 yılında MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun:

Oyun Metascore Platform
Baldur’s Gate 3 96 PC
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom 96 Nintendo Switch
Metroid Prime Remastered 95 Nintendo Switch
Asgard’s Wrath 2 94 Meta Quest
Against the Storm 93 PC
Resident Evil 4 93 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
Super Mario Wonder Flowers 92 Nintendo Switch
Xenoblade Chronicles 3: Future Redeemed 92 Nintendo Switch
Street Fighter 6 92 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
Turbo Overkill 91 Nintendo Switch
Slay the Princess 90 PC
Quake II - Enhanced Edition 90 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
Jack Jeanne 90 Nintendo Switch, Android, iOS
Marvel’s Spider-Man 2 90 PS4, PS5
VIDEOVERSE 90 PC
DAVE THE DIVER 90 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
Pizza Tower 89 PC
Dead Space 89 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty 89 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
COCOON 88 PC
Alan Wake 2 88 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
Dead Cells: Return to Castlevania 88 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
Astral Ascent 88 PC, PS4, PS5, Nintendo Switch
The Talos Principle 2 88 PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun - 2023

Baldur’s Gate 3

2023 yılında PC, macOS ve Stadia için çıkan bu oyun, Dungeons & Dragons masaüstü rol yapma sistemine dayanan Baldur’s Gate serisinin üçüncü ana oyunudur. Oyuncu, kendine özgü bir karakter yaratarak, Forgotten Realms adlı fantastik bir dünyada maceralara atılır. Oyun, hikaye anlatımı, karakter gelişimi, savaş sistemi ve seçimlerin sonuçları gibi özellikleriyle övgü toplamıştır. Oyunun henüz tamamlanmamış bir sürümü erken erişim formatında yayınlanmıştır.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

2023 yılında Nintendo Switch için çıkan bu oyun, ünlü The Legend of Zelda serisinin en yeni oyunudur. Oyun, Hyrule Krallığı’nı tehdit eden karanlık bir güce karşı mücadele eden Link adlı bir kahramanı kontrol eder. Ayrıca, açık dünya tasarımı, bulmaca çözme, keşif, ekipman geliştirme ve dinamik hava sistemi gibi özellikleriyle beğeni kazanmıştır. Oyun, serinin en uzun ve en zengin oyunu olarak nitelendirilmiştir.

Metroid Prime Remastered

2002 yılında GameCube için çıkan bu oyun, Metroid serisinin beşinci ana oyunu ve ilk 3D bilgisayar grafikleri ve birinci şahıs perspektifi kullanan oyunudur. Oyun, Kuzey Amerika’da Kasım 2002’de, Japonya ve Avrupa’da ise ertesi yıl çıkmıştır. Ayrıca, Super Metroid’in (1994) ardından sekiz yıllık bir aradan sonra çıkan Metroid Fusion ile birlikte Metroid serisinin geri dönüşünü işaret etmiştir. Oyun, orijinal Metroid ve Metroid II: Return of Samus arasında geçmektedir. Oyuncular, Tallon IV adlı gezegende Uzay Korsanları ve biyolojik deneylerine karşı savaşan ödül avcısı Samus Aran’ı kontrol ederler.

Retro Studios ve Japon Nintendo çalışanları arasında bir işbirliği sonucu geliştirilmiştir. Dahası, savaşın önüne geçen keşif özelliği nedeniyle, birinci şahıs nişancı yerine bir "birinci şahıs macera" olarak tanımlanmıştır. Eleştirmenlerden ve oyunculardan övgü almış ve dünya çapında 2.8 milyondan fazla kopya satmıştır. Birçok Yılın Oyunu ödülü kazanmış ve birçok eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Metacritic’te en yüksek puan alan oyunlardan biri olarak kalmaktadır. Metroid Prime, Metroid Prime 2: Echoes (2004) ve Metroid Prime 3: Corruption (2007) ile devam etmiştir; Metroid Prime 4 ise 2017’de duyurulmuştur. 2009’da, Metroid Prime’ın geliştirilmiş bir sürümü Wii için Japonya’da ve Metroid Prime: Trilogy derlemesinin bir parçası olarak uluslararası olarak yayınlanmıştır. 2023’te ise yüksek çözünürlüklü bir remastered sürümü Nintendo Switch’te çıkmıştır. Tabii, bu da 2023 yılında Metacritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun arasına girdi.

Asgard’s Wrath 2

2023 yılında Meta Quest için çıkan bu oyun, Asgard’s Wrath’ın (2019) devam oyunudur. Oyun, mitolojik bir aksiyon, macera oyunu olarak sanal gerçeklikte oynanmaktadır. Oyuncu, Loki adlı hilekar tanrının peşinden giderken farklı krallıkları gezen bir tanrı rolünü üstlenir. Ayrıca, Sanzaru Games tarafından geliştirilmiş ve Oculus Studios tarafından yayınlanmıştır. Oyun, 100 saatten fazla oynanabilirlik, farklı ırklar, silahlar, yetenekler, hayvan dostlar ve mini oyunlar sunmaktadır. Oyun, Meta Quest 2 ve Meta Quest Pro için kış 2023’te çıkmıştır.

Against the Storm

2023 yılında PC için çıkan bu oyun, karanlık fantezi bir şehir kurma oyunudur. Oyun, hiç durmayan yağmurların karşısında medeniyeti yeniden inşa etmek zorundadır. Oyuncu, Kraliçe’nin Naibi olarak insanları, kunduzları, kertenkeleleri, tilkileri ve arpileri yöneterek vahşi doğayı geri alır ve medeniyetin son hayatta kalanları için bir gelecek sağlar. Ayrıca, Eremite Games tarafından geliştirilmiş ve Hooded Horse tarafından yayınlanmıştır. Oyun, geleneksel şehir kurma oyunlarından farklı olarak, roguelite oyunların öğelerini içerir ve kısa bir oynanış süresi ile oyunculara ulaşılması gereken hedefler sunar. Oyun, eleştirmenlerden ve oyunculardan olumlu yorumlar almış ve Metacritic’te yüksek bir puan elde etmiştir.

Resident Evil 4

2005 yılında GameCube ve PlayStation 2 için çıkan bu oyun, Resident Evil serisinin altıncı ana oyunudur. Oyun, 2004 yılında biyolojik bir felaketten kurtulan Leon S. Kennedy adlı bir ajanı kontrol eder. Ayrıca, ABD başkanının kaçırılan kızını kurtarmak için Leon’un izini sürdüğü, yerel halkın çok tuhaf davrandığı bir Avrupa köyünde geçer. Oyun, serinin önceki oyunlarından farklı olarak, üçüncü şahıs nişancı perspektifini ve aksiyon odaklı oynanışı benimsemiştir. Capcom tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır.

Eleştirmenlerden ve oyunculardan övgü almış ve dünya çapında 10 milyondan fazla kopya satmıştır. Birçok Yılın Oyunu ödülü kazanmış ve birçok eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilmektedir. 2007’de PC, Wii, iOS ve Zeebo için, 2011’de PlayStation 3 ve Xbox 360 için, 2014’te Android için, 2016’da PlayStation 4 ve Xbox One için, 2019’da Nintendo Switch için yeniden yayınlanmıştır. Tabii, en sonunda da 2023 versiyonu ile tekrardan gönüllerimizi fethetmeyi başardı.

Super Mario Wonder Flowers

2023 yılında Nintendo Switch için çıkan bu oyun, Super Mario serisinin en yeni oyunudur. Oyun, Mario ve arkadaşlarının Çiçek Krallığı’nı Bowser’ın elinden kurtarmaya çalıştıkları bir macerayı anlatır. Ayrıca, Wonder Flower adlı bir güçlendiriciyi tanıtmıştır. Bu güçlendirici, seviyedeki bazı mekanikleri değiştiren veya oyuncunun karakterini dönüştüren Wonder Effectleri etkinleştirir. Her ana seviyede bir Wonder Flower bulunur ve Wonder Effectleri, Wonder Seed adlı bir ödüle yol açar. Oyun, Nintendo EAD Tokyo tarafından geliştirilmiş ve Nintendo tarafından yayınlanmıştır. Oyun, eleştirmenlerden ve oyunculardan olumlu yorumlar almış ve Metacritic’te yüksek bir puan elde etmiştir.

Xenoblade Chronicles: Future Redeemed

2023 yılında MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun listemizde ek paketler de yer alıyor. 2023 yılında Nintendo Switch için çıkan bu paket, Xenoblade Chronicles 3’ün bir genişleme paketidir. Oyun, Xenoblade Chronicles 3’ün olaylarından önce geçen ve Xenoblade Chronicles serisinin üç oyununu da bağlayan orijinal bir hikaye senaryosunu anlatır. Ayrıca, Monolith Soft tarafından geliştirilmiş ve Nintendo tarafından yayınlanmıştır. Oyun, yeni savaş mekanikleri, örneğin iki karakterin birlikte saldırabildiği Unity Combo’yu içerir. Oyun, Xenoblade Chronicles 3 Expansion Pass’ın Dalgası 4’ün bir parçası olarak Kuzey Amerika’da 25 Nisan 2023’te, diğer yerlerde ise 26 Nisan 2023’te çıkmıştır.

Street Fighter 6

2023 yılında PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S için çıkan bu oyun, Street Fighter serisinin en yeni oyunudur. Oyun, Capcom’un tescilli RE ENGINE ile güçlendirilmiş ve Street Fighter 6 deneyimi, Dünya Turu, Dövüş Alanı ve Savaş Merkezi dahil olmak üzere üç oyun modunu kapsamaktadır. Ayrıca, 18 savaşçıdan oluşan çeşitli bir kadroya sahiptir. Oyuncular, Ryu, Chun-Li, Luke, Jamie, Kimberly ve daha fazlası gibi efsanevi ustaları ve yeni hayran favorilerini bu son sürümde oynayabilirler. Her karakter, çarpıcı yeni tasarımlara ve heyecan verici sinematik özel hareketlere sahiptir. Oyun, Capcom tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Oyun, eleştirmenlerden ve oyunculardan olumlu yorumlar aldı. Ayrıca,  Metacritic’te yüksek bir puan elde etmiştir.

Turbo Overkill

Turbo Overkill, Trigger Happy Interactive tarafından geliştirilen ve Apogee Entertainment tarafından yayınlanan retro tarzı bir FPS oyunudur. Oyuncular, zincirli testere bacağı ile mutantları alt etmeye çalışırken, oyunun uzun süresi bazı eleştirmenler tarafından momentumun azalmasına neden olarak görülse de, genel olarak yaratıcı silahları, artırımları ve vahşi senaryoları ile övgü almıştır.

Slay the Princess

Slay the Princess, Black Tabby Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan etkileşimli bir görsel romandır. Oyun, klasik “sıkıntı içindeki prenses” anlatısını tersine çevirerek, oyuncuların kararlarına bağlı olarak değişen zengin bir hikaye sunar. Oyun, yazımı ve seslendirmeleri ile özellikle takdir edilmiştir.

Quake II - Enhanced Edition

Quake II’nin geliştirilmiş sürümü, Nightdive Studios tarafından geliştirilmiş ve görselleri, kalite ve yaşam kalitesi özellikleri ile iyileştirilmiştir. Orijinal oyunun tüm misyon paketlerini içeren bu sürüm, MachineGames tarafından yaratılan yeni bir kampanya genişlemesi olan Call of the Machine’i de içerir.

Jack Jeanne

2023 yılında MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun arasında belki de duymadığınız oyunlar da var. Jack Jeanne, Broccoli tarafından geliştirilen ve Sui Ishida’nın sanat tasarımı ile yönetilen bir lise romantizmi otome ve ritim oyunudur. Oyun, oyuncuların performans becerilerini sergilemelerine ve Kisa Tachibana’nın prestijli Univeil Drama Okulu’nda yükselmesine yardımcı olurken, onun bir kız olduğunu kimseye belli etmemesi gereken bir hikaye sunar.

Marvel’s Spider-Man 2

Marvel’s Spider-Man 2, Insomniac Games tarafından geliştirilen ve Sony tarafından yayınlanan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, Peter Parker ve Miles Morales’in hikayelerini birleştirerek, Venom gibi ikonik kötü karakterlerle dolu genişletilmiş bir New York’ta geçer. Oyun, önceki oyunların mükemmel dövüş sistemini korurken, daha büyük harita ve daha patlayıcı aksiyon sahneleri ile övgü toplamıştır.

VIDEOVERSE

Bir sosyal ağ macerası sunan VIDEOVERSE, karakter gelişimi ve arkadaşlık üzerine odaklanan bir hikaye anlatımı oyunudur. Oyuncular, Emmett adında genç bir video oyunu hayranının, sanal bir oyun çağında yaşadığı maceraları takip ederler.

DAVE THE DIVER

DAVE THE DIVER, gizemli Mavi Delik’in sırlarını keşfetmeye ve deniz altı maceralarına çıkmanıza olanak tanıyan bir deniz macerası oyunudur. Gündüzleri denizi keşfederken, geceleri bir suşi restoranı işletirsiniz.

Pizza Tower

Pizza Tower, Wario Land serisinden esinlenen hızlı tempolu bir 2D platform oyunudur. Peppino Spaghetti adında, şaşırtıcı derecede çevik ve güçlü bir İtalyan karakterini yönetirken, çılgın kule katlarında ilerler ve canavarları döversiniz.

Dead Space Remake

2023 yılında MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun listesinde, kesinlikle çok önemli bir yapım da var. Klasik Dead Space oyununun yeniden yapımı olan bu oyun, oyuncuları USG Ishimura adlı terk edilmiş bir maden yıldız gemisinde korku dolu bir hayatta kalma mücadelesine sürükler. Isaac Clarke adında bir mühendis, gemide yaşanan korkunç olayların sırrını çözmeye çalışır.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Bu oyun, Cyberpunk 2077’nin ilk ve tek genişleme paketi olarak, ana oyunu ve Castlevania serisini mükemmel bir şekilde birleştiriyor. Oyuncular, NUSA başkanını kurtarmak için Dogtown adlı bir bölgeye gönderiliyor ve burada Solomon Reed adlı bir ajanla işbirliği yapıyor. Oyun, harika grafikler, oynanış ve hikaye sunuyor, ancak zorluk seviyesi ve sonu bazı eleştiriler alıyor.

COCOON

COCOON, Limbo ve Inside gibi oyunların tasarımcısı Jeppe Carlsen’in yeni oyunu olarak, 3D bir bulmaca-platform oyunu sunuyor. Oyuncular, bir çekirge benzeri bir yaratığı yöneterek, farklı dünyalar arasında geçiş yapabiliyor ve her dünyanın kendine özgü güçleri ve bulmacaları var. Oyun, renkli grafikler, minimalist kontroller ve kısa ama tatmin edici bir hikaye ile övgü topluyor.

Alan Wake 2

Klasik Alan Wake oyununun devamı olan bu oyun, oyuncuları korku dolu bir maceraya sürüklüyor. Oyuncular, Saga Anderson adlı bir FBI ajanını yöneterek, Bright Falls’ta işlenen bir seri cinayet vakasını araştırıyor. Oyun, etkileyici grafikler, oynanış ve hikaye ile beğeni kazanıyor, ancak bazı bulmacaların çok zor olduğu belirtiliyor.

Dead Cells: Return to Castlevania

2023 yılında MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun listemizdeki bir diğer ek paketten bahsedelim. Dead Cells’in yeni DLC’si olan bu oyun, Castlevania serisine bir saygı duruşu niteliğinde. Oyuncular, Castlevania’nın ikonik karakterleri, silahları, müzikleri ve ortamları ile karşılaşıyor ve zorlu boss savaşlarına giriyor. Oyun, eğlenceli oynanış, güzel sanat ve animasyon, ve bolca yenilikçilik ile takdir ediliyor.

Astral Ascent

Astral Ascent, dört kahramandan birini seçerek, 12 güçlü mistik bossun koruduğu bir astral hapishane olan Bahçe’yi keşfetmeye çalıştığınız bir roguelite oyunu. Oyun, çeşitli büyüler, sadık arkadaşlar, ilginç hikaye ve harika müzik ile dikkat çekiyor.

The Talos Principle 2

The Talos Principle 2, birinci oyunun binlerce yıl sonrasında geçiyor ve oyuncular, 1k adlı yeni bir insanı yönetiyor. Oyuncular, Megastructure adlı dev bir piramitte bulmacaları çözerek, medeniyetin sırlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Oyun, zekice tasarlanmış bulmacalar, güçlü bir felsefi bilimkurgu hikayesi ve muhteşem grafikler ile övülüyor.

2023 yılında MetaCritic üzerinde en yüksek puan alan 24 oyun rehber yazımız bu kadardı. Puanları ile birlikte listeledikten sonra, her bir oyundan tek tek bahsettik. Fakat, sitemizdeki tek yazı elbette bu değil. Aynı zamanda, OpenCritic için en iyi 18 oyun listemiz de sizi bekliyor. Sonra, en iyi ücretsiz FPS oyunları seçimlerimize bakmanızı tavsiye ederiz. Dahası, en iyi crossplay oyunları listesi de hazırladık. Bütün bunlar ve çok daha fazlası, sitemizde şu an hazır durumda. Şimdi, bol keyifli oyunlar dileriz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.