Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 05.04.2018

Geçtiğimiz gün resmi çıkış tarihi yayımlanan Marvel’s Spider-Man, bizleri ayrıca Türkiye fiyatı ile şok etmişti. Bugün ise tekrar şoke olduk ama bu sefer olumlu anlamda. Çünkü Marvel’s Spider-Man için Game Informer tarafından onlarca, birbirinden değerli bilgiler yayımlandı. Dilerseniz yazımızın girişini çok uzun tutmadan, hemen oyun için yayımlanmış olan yeni bilgilere göz atalım. Bu bilgilere haberimizin devamından sizler de göz atabilirsiniz.

Marvel's Spider-Man

Marvel’s Spider-Man kontrolleri ve kıyafetleri.

Dilerseniz öncelikle oyunun kontrollerinden bahsedelim. Game Informer ekibinin verdiği bilgilere göre oyuncular, L3 tuşu ile Dive hareketi yapabiliyor. Dive yapmak aynı zamanda Örümcek Adam’ın Momentum seviyesini de yükseltiyor. R3 tuşu ile de etrafınızı tarayabiliyorsunuz. Tarama sonucunda göz atabileceğiniz bazı noktalar karşınıza çıkıyor. Ayrıca X tuşunu kullanarak da basit ağ atma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde X ile ağ atarak gezinebiliyorsunuz ve ani dönüşler yapabiliyorsunuz.

Örümcek Adam deyince aklımıza gelen önemli şeylerden bir tanesi de tabii ki kıyafetimiz. Game Informer ekibinin söylediğine göre oyuna klasik, görsellerde görünen kıyafet ile başlıyoruz. Bu kıyafetteki beyaz örümcek işaretinin ne olduğu hala açıklanmadı ama geliştiricilerin söylediğine göre kıyafetin mavi kısımları, Örümcek Adam’a daha fazla hareket kabiliyeti veriyor. Kırmızı kısımlar ise zırh işlevi görüyor. Ayırca oyunlar yüzlerce değilse onlarca farklı kıyafet bulunuyor. Şimdilik kesin değil ama farklı kıyafetler, Örümcek Adam’a farklı özellikler veriyor olabilir.

Marvel's Spider-Man

Dövüş mekanikleri ve açık dünya ögeleri.

Marvel’s Spider-Man oyununun savaş mekaniği ise daha önceden görebildiğiniz gibi oldukça hızlı. Örümcek Adam, dilediği gibi, isterse yerde, isterse havada dövüşebiliyor. Farklı hareketler, bitirici hareketler ve daha fazlasını kullanabiliyor. Tabii oyun içerisinde sürekli savaşmıyoruz veya dövüşmüyoruz. Peter Parker olarak da oyunu oynadığımız bölümler oluyor. Bu bölümler, Uncharted ve The Last of Us gibi video oyunlarındaki sessiz sakin bölümlere benziyor. Yani etrafta bir huzur var, aksiyon yok, çevre ile etkileşime geçebiliyorsunuz.

Oyunun açık dünyası ise oldukça canlı. Game Informer ekibinin söylediğine göre dünya üzerindeki hiçbir detay, oyuncu oradan uzaklaştı diye kaybolmuyor. Ayrıca Örümcek Adam, sokaktaki insanlar ile etkileşime geçebiliyor, fotoğraf çektirebiliyor, beşlik çakabiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyor. Ayrıca oyunun açık dünyası kesinlikle Marvel Evreni içerisinde. Çünkü açık dünyada Wakandan Embassy ve Avengers binası gibi mekanlar bulunuyor.

Marvel's Spider-Man

Yan aktiviteler ve seviye sistemi.

Açıklamalara göre oyun içerisinde bolca yan aktivite bulunuyor. Bu yan aktivitelerin birinde, oyunun senaryosu ile alakalı olan bir çanta topluyoruz. Bir başka yan aktivitede bomba imha ediyoruz. Ayrıca bu yan aktiviteleri bitirerek materyal elde edebiliyoruz. Bu materyaller ise eşya üretme sisteminde kullanılıyor. Ayrıca oyunda Kingpin tarafından yönetilen binalar bulunuyor ve bunların ele geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca daha önce videolarda gördüğümüz Shocker da bir yan aktiviteye ait gibi görünüyor. Son olarak oyunda rastgele suçlar gelişebiliyor ve altın kediler bulunuyor. Rastgele suçlar genelde hırsızlık ve araba kovalamacaları olarak geçiyor. Hırsızlıklar, evlerin içine kadar girebiliyor. Altın kediler ise oyuna sonradan eklenecek Black Cat ile alakalı.

Marvel’s Spider-Man içerisinde bu kadar aktivite olunca, bir seviye sistemi de oluyor tabii. Game Informer ekibinden gelen açıklamalara göre oyuncular, açık dünya etkinliklerini yaparak, yeni yerler keşfederek filan seviyesini yükseltebiliyor. Ubisoft tipi yani. Ayrıca seviye atladıkça yetenek puanları elde ediyoruz ve bu yetenek puanları ile yeni yetenekler açabiliyoruz. Ayrıca oyunda kullanabileceğimiz Tripwire, Web Bomb ve Spider Drone gibi ögeler bulunuyor.

Marvel's Spider-Man

City Never Sleeps isimli ek paket serisi ve performans.

City Never Sleeps isimli ek paket serisinin amacı, oyuncuları oyun bittikten sonra da oyunda tutmak olarak açıklandı. City Never Sleeps tek bir ek paket olmayacak, dediğimiz gibi bir seri olacak ve bu seri içerisinde gelecek olan her ek paket, oyuna benzersiz düşmanlar, karakterler ve çok daha fazlasını ekleyecek. City Never Sleeps isimli ek paket serisi ile oyuna eklenecek olan ilk ek paketin adı ise The Heist olacak ve bu ek paket ile oyuna eklenecek olan benzersiz karakter de Black Cat olacak. Oyunun içerisindeki senaryoda ise Mary Jane ve Peter Parker birlikte değiller olarak görünüyor. Ayrıca oyun, Kingpin ile olan bir savaş ile başlıyor.

Tüm bunların haricinde geliştirici ekip, oyunun grafiklerinden ve performanslarından da bahsetti. Yapılan açıklamalara göre bu oyun PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro üzerinde 30 FPS olacak ama oyunun PlayStation 4 Pro sürümü 4K ve HDR özelliklerini içerisinde bulunduracak. Tabii burada belirtilen 4K, doğal 4K çözünürlük mü, yoksa Checkerboard ile elde edilen 4K çözünürlük mü, henüz bilemiyoruz.

Mikro ödemeler ve oyuncular.

Marvel’s Spider-Man hakkında yapılan açıklamaların devamı ise mikro ödemeler ve oyundaki oyuncular ile alakalı idi. Öncelikle oyunun yönetmeni, Marvel’s Spider-Man içerisinde kesinlikle herhangi bir mikro ödeme olmayacağını doğruladı. Tüm bunların haricinde ise, oyundaki Peter Parker ve Örümcek Adam karakterleri, Yuri Lowenthal tarafından oynanıyor. Yuri Lowenthal daha önce Persona 4, Nikola Tesla in The Order 1886, Prince in the Prince of Persia serisi gibi yapıtlarda görev almıştı. Son olarak Mary Jane isimli karakterin oyun içerisinde oynanabilir olduğunu da öğrendik.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.