Mafia III Ön İnceleme

Mafia III Ön İnceleme

Tanıtımından sonra sizler için oyunu değerlendirdik...

Mafia oyunu ilk çıktığında oynanışı ve senaryosu ile herkesi büyülemişti. 2002 yılında çıkan ve 1930’lu tarihlerde geçen Tommy Angelo’nun yaşantısını konu alan Mafia oyunu oldukça ilgi çekiciydi. Uzun yıllar Mafia’nın devam oyunu hakkında herhangi bir bilgi gelmemişti. Mafia II, 2006’nın Mart ayında Leipzig Games Convention’da duyurulmuştu. Ne zaman çıkacağı belli olmayan Mafia II, duyurulmasından 4 yıl sonra satışa sunuldu.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Mafia ile Mafia II arasında herhangi bağın bulunmaması serinin hayranlarını üzmüştü. Mafia II, İkinci Dünya Savaşı’na katılmış Vito Scaletta’nın hayatını konu alıyordu. Vito Scaletta gazi olarak geri döndüğünde hayat bıraktığı gibi değildi. Babası ölmüş ve ardında bir miktar borç bırakmıştır. Geriye kalanlar sadece yaşlı annesi ve kız kardeşidir. Eski arkadaşı Joe ile maceralardan maceralara koşan Vito’nun hikayesi Mafia II ile bitmeyeceği kesindi. Herkesin heyecanla beklediği Mafia III tanıtımı yapıldı ve sır perdesi açıldı.

vlc 2015-08-10 01-28-30-54

Tanıtılan oyun Mafia III mü?

Mafia III, ilk olarak Facebook üzerinden 28 Temmuz tarihinde duyuruldu. Daha sonra Gamescom’da ayrıntılı bilgi verileceği söylenen oyun hakkında oldukça fazla dedikodu yayıldı. Gamescom geldi çattı ve Mafia III tanıtımına şahit olduk. Mafia III’ün yapımcı koltuğunda Hangar 13 bulunuyor. 2K Czech kapatılması ile Mafia III iptal oldu gibi söylemler ortaya çıkmıştı fakat yerini Hangar 13 alarak oyunun tanıtılmasında herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

Açıkcası tanıtılan oyun bana hiç Mafia III gibi gelmedi. Siyahi bir karakter olan Lincoln’un hikayesi aslında bize bir yerden tanıdık geliyor. Mafia III aslında Mafia II’nin uyarlanmış hali gibi duruyor. Vito’nun İkinci Dünya Savaşına gidip dönmesi ve bıraktığı hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması Mafia III’e ilham kaynağı olmuş gibi görünüyor. Küçük yaşlarda yetim kalan Lincoln kendine bir aile ediniyor ve onlarla yaşamaya başlıyor.  Lincoln de benzer olarak Vietnam savaşına katılıyor ve savaşı atlatıp New Orleans’a geri dönüyor.  Geri döndüğünde ailesini İtalyan mafyasının katlettiğini öğrenince intikam almak için yemin ediyor. Hikayenin New Orleans’ta 1960’lı tarihlerde geçmesi, Mafia’nın etkisinden biraz da olsa çıkartmış. Durum böyle olunca oyun Mafia adı altında çıkacağına başka bir isimle çıkış yapsa daha iyi olurdu dedim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

vlc 2015-08-10 01-33-03-25

Nasıl bir mafya lideri olacağız acaba?

Yayımlanan videolardan ve fotoğraflardan anladağımız kadarıyla Lincoln biraz şiddeti seven bir yapıya sahip. Kocaman bıçağı ile insanları doğrayıp biçen Lincoln, mekanları tek başına basıyor. Daha önce bashettiğimiz gibi ailesini kaybeden ana karakterimiz yeni bir aile kurmaya çalışıyor ve bir şekilde Vito ile karşılaşıyor. Vito , eski karizmasından hiç ödün vermeden karşımıza çıkıyor. Birazda yaşlığından olsa gerek durgunlaşmış gibi görülen Vito, Mafia III’ün önemli karakterlerinden olacağa benziyor.

Oynanış videosunu izledikten sonra oyun hakkında ön yargılarım oluşmaya başladı. Araba kovalama sahnelerinde Lincoln tek harekette diğer araçları patlatabiliyor olması benim açımdan kötü göründü. Mafia II’deki araba sürüş dinamikleri o kadar gerçekti ki oyunu bitirdikten sonra bile bazen açıp sadece araba sürüyordum. Mafia III’teki araba sürüş dinamikleri daha çok arcade tarza kaydırılmış gibi görünüyor. Bazı söylentilere göre oyun gerçekçilikten aksiyona kaydırılmış deniyor. Tabi her ne kadar gerçekçilikten uzak olacak söylentileri çıksada oyunda  yenilikler olacak. Mesela bir suç mahallinden geçerken polislerin bizi uzaklaştırması gibi bir olay gözüme çarptı. Umarız daha fazla yeniliklerle karşımıza çıkar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

vlc 2015-08-10 01-26-24-66

Heyecanla bekliyoruz seni Mafia III!

Oyun hakkında sadece bir oynanış videosuna sahip olsakta oyun hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. Lincoln’ün hayatının Vito’ya benzemesi garip gelsede oyun kendini oynatacaktır. Senaryo olarak derin bir yaıya sahip olan Mafia serisi birçok oyuncu tarafından bekleniyor. 2016’da çıkacağı söylenen Mafia III hakkında henüz kesin bir tarih verilmiş değil. Oyunun tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.