Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 22.04.2020

LOL oynayanlar bilir en sevmediğimiz, nefret ettiğimiz şeylerden biri oyundaki FPS‘imizin düşük olması. Bu sadece LOL içinde geçerli değil her oyuncunun kabusudur bu düşük FPS’te oynamak. Özellikle şuan ki dolar kurundan dolayı ülkemizde bilgisayar toplamak, bilgisayar parçaları almak çok zor orta kaliteli bir ekran kartı için 1000-2000 TL arası bir bütçeniz olması gerekiyor. Şimdi gelin beraber FPS’inizi nasıl maksimum değere taşırsınız ona bakalım.

FPS Nedir?

FPS terim olarak Frame Per Second (saniyedeki kara hızı) olarak tanımlanır. İnternette sürekli olarak konuşulan konulardan birisi ise, FPS’nin anlamını bilmeyen arkadaşlarımızın “FPS düşük mü daha iyi, yüksek mi daha iyi ?” aramaları ile karşılaşabiliyoruz. FPS‘niz bir oyunda ne kadar yüksek olursa, o kadar çok iyi oynayabilirsiniz. FPS düştüğünde oyun kasmaya veya donmaya başlar. Sisteminizin kaldırmadığı durumlarda ise oyunu açamazsınız.

Aslına bakarsanız FPS tamamı ile paraya bakıyor. Ne kadar çok iyi bir sisteminiz olursa, o kadar çok iyi FPS alabiliyorsunuz. Gidip de Intel Celeron işlemciye sahip 100 TL’lik ekran kartı ile CS GO veya League of Legends gibi oyunlarda yüksek FPS bekleyenler varsa hiç uğraşmadan bu yazıyı terk edebilirler. LoL ve CS GO gibi oyunlarda ortalama 50 ile 60 FPS bizler için idealdir. Eğer bundan daha fazla FPS alıyorsanız şansınızı fazla zorlamamanızı tavsiye eder, o FPS’de oynamanızı öneririz.

FPS Nasıl Yükseltilir?

Her bilgisayar yüksek fps alamaz sistem gereksinimlerinden dolayı ama emin olun direk oyuna girmenizle aldığınız fps arasında şimdi yapacağımız ayarlardan sonra alacağınız fps çok fark edecek çünkü çoğu kişi bilgisayarından tam verim almıyor.

Oyun İçi Grafik Ayarları
lol grafik ayarları

Oyun içindeki grafik ayarlarınız en başta başlarken yüksek kısımda olabilir bu yüzden sıkıntı çekebilirsiniz, ilk önce ayarlardan grafik kalitesini en düşüğe çekerek FPS'inizi oldukça yükseltebilirsiniz.

Güç seçenekleri
lol fps yükseltme 2020

Bilgisayarınızın güç ayarlarını değiştirmek fpsinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır. Bunun için denetim masasına giriyoruz ve sağ üstteki arama yerine "Güç Seçenekleri" yazıyoruz. Çıkan ekranda aşağıda gördüğünüz gibi ayarı "Yüksek Performans" ayarına getiriyoruz ve kaydediyoruz.

Arka plan uygulamalarını kapatma

 

Oyun oynarken arka planda bir şeyin açık olması oyunu olumsuz yönde etkiler çünkü bilgisayar gücünün bir kısmını arkada çalışan uygulamaya verir ve oyuna daha az güç geleceği için kasmalar oluşur. Arka plandaki uygulamaları kapatmak için ilk önce görev yöneticisinden bakabiliriz istemediğiniz ve zorla güç çektiğini gördüğünüz uygulamayı hemen sonlandırmanızı öneririz. Sonradan windows başlatma yerine veya CMD konsoluna "msconfig" yazıyoruz çıkan yerde başlatma seçeneğine gelip gereksiz gördüğünüz şeylerin tik işaretini soldan kaldırın ve yeniden başlatın.

Ekran kartı ayarları

Ekran kartınızın sürücülerini yüklediğinizde bir program gelir ve buradan ekran kartı ayarlarınızı yapabilirsiniz buda hem ekran kartınızı daha verimli kullanmaya hemde daha çok fps almaya yarar. Ekran kartı ayarlarınız için ekran kartı modelini youtube yazıp araştırmanız yeterli olur ayarlarını görürsünüz.

Gösterdiğimiz ayarları yaptığınız taktirde FPS değerleriniz eskisine göre daha fazla artış gösterecek ve bu arada kesinlikle oyun ayarlarını en düşüğe almayı unutmayın FPS'inizin yükselmesini istiyorsanız ilk önce oradan başlayın.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.