Menü
https://leadergamer.com.tr/sumo-digital-dead-island-2/
Logitech G231 Prodigy 15 Nisan 2017 9:37

Logitech G231 Prodigy İnceleme

Bu kulaklık, “Beni almalısın. ”diyor.


Logitech Prodigy ailesinin son üyesi olan G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı bu haftaki inceleme bölümümüzde yerini alıyor. Bu incelemede oyuncuların cebini yakmayacak fiyatlarda alınabilecek en iyi kulaklığı görüyoruz. Logitech G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığının ilk dikkat çeken tarafı tabii ki de tasarımı oluyor. Çünkü G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığının turuncu ve gri renkleri ile dizayn edilmesi, renksel olarak diğer Logitech Kulaklıklarına göre daha dikkat çekici duruyor.

g213-prodigy-gaming-headset

Yeni bilgisayar oyuncularının tüm kulaklık ihtiyacını karşılayabilecek bir G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı görüyoruz. Ergonomik tasarımı ve gayet başarılı ses sistemi ile oyuncuları hem müzik performansında hem de oyun içi ses performansında oyuncuyu mağdur etmiyor. Tasarım olarak ilk aklıma gelen ise G230, G430 modellerini andırması oldu. Çünkü önceki deneyimlerimize göre bu modeli, G230 ve G430 modelleri arasında olarak görebiliriz. Fiyatsal olarak da rakiplerine karşı avantaj sağlıyor. Böylesine bir kulaklığı 70$’a bulmak biraz da samanlıkta iğne aramaya benzetebiliriz. Logitech ’de Prodigy ailesini çıkararak oyuncuların bu ihtiyacını gidermiş gibi duruyor.

Bir oyuncu olarak kulaklık satın almak için bakarken en önemli şeylerden biri de uzun süreli takılı kalma durumlarında acı vermemesi olur. G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı da hafif yapısı ile kendini birkaç adım daha önde tutuyor.

Tasarım

Kulaklığa ilk önce baktığımızda turuncu ve gri renklerin uyumu gözümüzden kaçmıyor. Gayet kullanıcının ilgisini çeken bir renk dizaynı var. İki kulak kısmında da Logitech’in sembolünü görüyoruz. Sağ ve sol kulaklardaki yumuşak kulak süngerleri de kullanırken sizi rahat ettiriyor. Kulağınızı iyice kavrayan G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı sizi rahatsız edecek bir boşluk bırakmıyor. G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığının ağırlığı da önceki modelleri G230, G430 gibi ağır değil. Hafif bir tasarıma sahip olan G231 Prodigy Oyun Kulaklığı sizleri de uzun süreli kullanımlar esnasında yormuyor. Logitech yeni oyuncuların, uzun süreli kullanımlarında rahatsızlık duymaması için çok güzel bir başlangıç ürün seçeneği sunuyor.  Tepe çıtasındaki turuncu süngerde kafanızın tepesinin kulaklık tarafından ağrı vermemesi için sünger bir yapı konulmuş. Tepe çıtasında gözümüze çarpan bir diğer şey ise kulaklığı ayarlarken ki aradaki metal kısım, bu fiyattaki ürünlerde genelde metal madde çok nadir görürüz ama Logitech oyunculardan Prodigy ailesinde bunu esirgememiş ve dayanıklı bir ürün ailesi sunmuş.

g213-prodigy-gaming-headset (1)

Özellikler

Logitech G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığının teknik özelliklerini incelediğimizde de ilk olarak mikrofonuna dikkat çekmek istiyorum. Çünkü birçok kulaklıkta ilk bozulan yeri mikrofon kısmıdır. Logitech G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığının mikrofonu da resmen “Ben bozulmam. ”diyor. Esnek bir tasarımı var. Ses algılama kısmı da mikrofonun ucunda yer alıyor. Sol kulak kısmında yer alan mikrofon tam olarak açtığınızda ağız hizasına geliyor. Kendiniz eğip bükerek istediğiniz pozisyona getirebilirsiniz. Ses algılama kalitesi de yüksek olduğu için mikrofon sizden uzak olsa bile karşı taraf sesinizi rahatça duyabilir. Stereo ses sistemine sahip olan G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı 2 metrelik kablosunda da bir kumandası var. Bu kumanda da sesi yükseltip alçaltma özelliği ve mikrofonu sustur/aç gibi özellikleri var. Oyun esnasında odanızda istenmeyen bir ses olduğunda kumandadan tek bir parmak hareketi ile mikrofonunuzu susturabiliyorsunuz. Tüm oyun platformlarında gayet üst seviye verim alınan G231 Prodigy Oyuncu kulaklığı her türlü cihazda kullanılabilirken, kutusundan da size mikrofon ve sesi ayırıcı dönüştürücü 2 uçlu bir kablo da sunuluyor. Dış tasarım olarak da esnek bir yapısı olan G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı 90 dereceye kadar döndürülebiliyor. Bu döndürme ile Logitech günlük yıpranmaların azalmasını hedeflemiş gibi duruyor.

Performans

G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığını oyun performansında değerlendirecek olursak kulaklıktan çok olumlu bir geri dönüş aldık. CS:GO oyununu G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığı ile oynarken rakiplerin ayak seslerini çok rahat şekilde duyup kendimi ona göre pozisyon aldım. Oyuncular için böyle bir avantaj sağlaması da rakiplerinizden sizleri bir adım öne geçiriyor. Çünkü sağınızdan gelen bir düşmanı, ayak seslerini kulaklığın sağ tarafından rahatça duyup kendinizi ona göre hazırlayabiliyorsunuz.

G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığını Playstation 4 Pro’da Horizon: Zero Dawn oynarken kullandığımızda oyun içi sesleri çok temiz şekilde duyduk. Oyundaki diyalog seslerini, çatışma seslerini çok iyi aktardığı içinde oyundan aldığımız zevki 3-4 kat daha arttırdı. G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığını müzik sesi performansını incelediğimizde ise birçok tür şarkıda kulaklığı test ettik. Dubstep türü müziklerde size bas efektini olduğu gibi yansıtması, normal pop müziklerde tiz kalitesinin ve söz seslerinin çok net bir şekilde gelmesi de sadece oyun kulaklığı değil günlük hayatta kullanılabilecek bir kulaklık olduğunu kanıtladı.

Ses yalıtımı dışardan gelen sesleri engellemede çok iyi olup, sizi dışardan rahatsız edecek şeyleri duymamanızı sağlar ve oyununuzu tam bir odaklanma ile oynayabilirsiniz. Sınıfındaki diğer ürünlere göre bu fiyatta bu kadar özelliği bir araya getiren bir ürün bulmak oldukça zor. Logitech G231 Prodigy ses konusunda da bizden yüksek puan aldı.

g213-prodigy-gaming-headset

Sonuç

Eğer ilk defa kulaklık kullanacak birisi değilseniz bu ürünü kullandığınızda kendinizdeki ürünün ne kadar da alt seviyede kaldığını fark edeceksiniz. Logitech G231 Prodigy Oyuncu Kulaklığının fiyatı olsun, sunduğu özellikler olsun, hepsi bir arada çok iyi bir ürün olmuş. Oyuncular için bu fiyat aralığında sunulan en iyi seçeneklerden biri olması da onu ilgi çekici kılıyor. Prodigy ailesinin de amacı zaten oyuncuların cebini yakmadan onlara üst seviyelerde zevk yaşatmaktı. Bu ürünleri de test ederken de ne kadar harika iş çıkardıklarını gördük. Oyunlarda rakiplerimden daha iyi ses kalitesini duymak istiyorum, müzikleri, konserleri sanki içindeymişim gibi hissetmek istiyorum diyorsanız, bu kulaklık size o zaman “Beni almalısın. ”diyor.

Gökhan GIRGIN Editör