Profesyonel League of Legends oyuncusu, ırkçılık sebebiyle cezalandırıldı

Profesyonel League of Legends oyuncusu, ırkçılık sebebiyle cezalandırıldı

Riot Games sonuna kadar haklı.

League of Legends, günümüzün en çok oynanan oyunları arasında yer alıyor. Oynanış açısından uygunluğu, oyuncu sayısı derken, oyun bir elektronik spor haline geldi. League of Legends‘ın profesyonel oyuncularından bir tanesi olan Felipe “YoDA” Noronha‘nın haberimize konuk olmasının sebebi ise, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide barındırdığı ırkçı içeriklerden ötürü, oyunun geliştirici ekibi olan Riot Games tarafından cezalandırılmış olması.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

League of Legends

Brezilyalı profesyonel League of Legends oyuncusu Felipe “YoDA” Noronha, yukarıdaki görüntüde de görülebildiği üzere 27 Nisan 2017 tarihinde saat sabah 8:08‘de, bir süre sonra silmiş olduğu gönderiyi paylaştı. Paylaştığı gönderide Japon oyunculara hakaret içeren bir mesaj vardı. Bu mesajdan dolayı da Red Canids‘in orta koridor oyuncusu olan Felipe “YoDA” Noronha‘ya Riot Games tarafından 3 maç ceza verildi. Riot Games sadece bununla da yetinmedi, bir de üstüne 2000 dolar ceza kesti.

Riot Games durum ile ilgili olarak, “27 Nisan 2017’de Red Canids‘in kayıtlı yedeği Felipe “YoDA” Noronha, sosyal medya üzerinden diğer bölgedeki oyuncular hakkında saldırgan yorumlar yaptı. Profesyonel oyunculardan oyun içinde ve dışında iyi bir tutum bekliyoruz ve bu tarz küçük düşürücü ırkçı bir dile toleransımız yok. Her ne kadar Felipe “YoDA” Noronha‘nın daha önceden kayda geçmiş bir kötü tutumu ya da diğer disiplin suçu bulunmasa da, profesyonel oyuncular diğer oyuncuların kendilerine ve kültürlerine saygı göstermeli. Felipe “YoDA” Noronha‘nın tutumları açık bir şekilde bu prensipleri ihlal etmiştir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Reddit‘teki neredeyse bütün League of Legends oyuncuları bu konuda Riot Games ile hemfikir görünüyor, ama buna rağmen aynı düşüncede olmayanlar, verilen cezanın çok ağır olduğunu düşünenler de mevcut. Eğer bizim fikrimizi soracak olursanız, açıkçasını söylemek gerekirse sonuna kadar Riot Games‘e hak veriyoruz. Koskoca bir profesyonel oyuncu olup örnek olmak gerekirken, diğer oyuncuları hakaret ederek küçümsemek gerçekten hoş bir tutum değil.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, Call of Duty: WWII Ön İnceleme yazımıza, Outlast 2 inceleme yazımıza ve Call of Duty WW2 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri ve bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Mutlaka ilgi çekecek şeyler bulabileceksiniz bu linklerde.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.