Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 02.03.2015

Tüm dünya oyuncuları tarafından bilinen ve en az 1 kez bile olsa herkesin oynamış olduğu Knight Online’ın yapımcılarından yeni bir MMORPG tarzında oyun geliyor. Dinamik olarak değişken bir dünyaya sahip olan ve bir Ortaçağ fantezi oyunu olan Kingdom Online, tarz olarak Knight Online’dan pek farklı değil fakat eminiz ki MMORPG seven tüm oyuncuların ilgisini çekebilecek düzeyde. İsterseniz lafı çok fazla uzatmadan Kingdom Online’ı incelemeye başlayalım.

kowclient_TR 2015-02-23 21-35-55-67

Savaşa, Karakterimizi Oluşturarak Başlıyoruz!

Kingdom Online, açılış ekranında bizleri 3 farklı sunucu ile karşılıyor. Vera, Veru ve Manu isimli bu 3 sunucu da oyunu test ettiğimiz saatler içerisinde oldukça boş ve oynamaya müsait sunuculardı. Ayrıca bu sunucuların isimleri ise Kingdom Online’ın senaryosuna bağlı olarak seçilmiş durumda. Her neyse, sunucu ekranından oynamak istediğimiz sunucumuzu seçtikten sonra karşımıza klasik bir karakter yaratma ekranı çıkıyor. Bu ekranda yaratabileceğimiz 4 farklı karakter sınıfı olduğunu görebiliyoruz. Bu sınıflar savaşçı, suikastçi, büyücü ve şifacı olmak üzere birbirinden ayrılmış durumda. Ayrıca her 4 farklı sınıf için seçebileceğimiz 2 farklı cinsiyet bulunuyor. Vücut şekli, yüz şekli ve saç şekli gibi standart özellikleri söylememe gerek yok sanırım. Ayrıca seçtiğimiz sınıfın ve cinsiyetin 4 farklı zırh seviyesini de görebiliyoruz. Böylece karakterimizin gelecekteki haline bakarak da seçim yapabilmeniz mümkün. Kingdom Online’ın karakter yaratma ekranı oldukça basit tutulmuş durumda. Biz kendimize bayan bir büyücü karakter açıp, hemen oyun içerisine geçiyoruz.

Oyuna öncelikle İngilizce hazırlanmış yazılı bir giriş ile başlıyoruz fakat ardından Türkçe seslendirilmiş bir sinematik giriyor. Gördüğümüz hem seslendirmeli hem de yazılı bölümde Kingdom Online’ın senaryosu bizlere anlatılıyor. Bu bölümde yapılan Türkçe seslendirmeyi oldukça komik bulduğumu itiraf etmeliyim. Yine de Türkçe bir giriş ile karşılaşmak güzeldi. Her neyse, Kingdom Online oldukça büyük bir MMORPG oyunu. Bu yüzden içerisinde oldukça farklı sistemler bulunuyor. Bizlere bu sistemlerin temel olanları bir eğitici bölüm içerisinde öğretiliyor fakat, sanıyorum ki ben o bölümü yanlışlıkla geçtim.

kowclient_TR 2015-02-23 21-45-30-80

Yetenekler, Görevler, Evcil Hayvanlar, Hangi Birini Aklımda Tutacağım?

Kingdom Online dünyasına ilk adım attığımızda 3 farklı yetenek ağacından 1 tanesini seçmemiz isteniyor. Bu bölümdeki her yetenek ağacında ortalama olarak 20 adet yetenek bulunuyor ve bu yetenekler biz seviye atladıkça açılıyor. Tabii ki bizim seviye atlamamız yeteneklere sahip olmamız için yeterli değil. Her seviye atladığımızda kazandığımız yetenek puanlarını da bu tür yetenekleri açmak için kullanmamız gerekiyor. Ayrıca yetenek bölümünde yeni oyuncular için önerilen yetenekler de bir yıldız işareti ile gözümüze sokuluyor. Eğer MMORPG oyun tarzında yeni bir oyuncuysanız, bu özellik oldukça işinize yarayacak. Ayrıca tam bu noktada bir şey dikkatimi çekiyor ki beni oldukça rahatsız eden bir şey bu. Oyunun yarısından fazlası Türkçe, geri kalan bölümü ise İngilizce olarak karşımıza çıkıyor. Keşke oyunun Türkçe dil desteği tamamen bitirildikten sonra kullanıcılara ulaştırılsaymış diye içimden geçirmedim değil. Hatta şuan bazı okurların, “Güzel ama İngiliççe.” dediğini duyar gibiyim. Sonuçta, oyun içerisinde yetenek açıklamalarının yarısının Türkçe, yarısının İngilizce olması pek hoş değil.

Yetenek sistemi haricinde hemen gözümüze çarpan bir başka özellik ise tabii ki dövüş sistemi ve görev sistemi oluyor. Görev sistemi hepinizin bildiği klasik MMORPG tarzı görevleri bulunduruyor. Buna ek olarak karakterimizin görev yerine veya görevi veren kişiye doğru otomatik olarak koşma özelliği de bulunuyor ki MMORPG oyunlarda oldukça işe yarayan bir özellik bu. Yolda karakteriniz otomatik olarak koşarken siz de karakterinizin yetenekleri ayarlayabilirsiniz. Kingdom Online’ın dövüş sistemi ise PvE sistemde sıra tabanlı olarak işliyor. Yani önce siz düşmanınıza vuruyorsunuz ve ardından onun size vurmasını bekliyorsunuz. Ayrıca düşmanınızı öldürdüğünüzde ise sizi pek rahatsız etmeyecek şekilde bir bildirim ortaya çıkıyor ve bu bildirimde düşmanınızı ne kadar sürede öldürdüğünüz görülüyor. İstatistik seven oyuncular için yine oldukça güzel bir özellik. Ayrıca düşman karakterler üzerine sol tık yaparak kafalarının üstünde değişik simgeler koyabiliyoruz ki bu özelliğin henüz ne işe yaradığını anlayabilmiş değiliz fakat eminiz ki çok işe yarayacaktır.

loading_141101040416

Spamlar… Onlar Her Yerdeler!

Kingdom Online bana kalırsa her yönden diğer MMORPG oyunları ile oldukça benzer bir oyun. Fakat sohbet bölümünde sürekli olarak “1 dolara 1M oyun içi para! Gel baba gel baba, bizde 1M, 1 dolar!” şeklinde bir pazar esintisi var arkadaş. Ben dedim, Kingdom Online klasik bir MMORPG oyunu sorunu olan bu spam sorununu çözmüştür, fakat ne yazık ki bu oyunda da spam sorunu çözülmüş değil. Bu yüzden sohbet bölümünden diğer insanlar ile ticaret yapmak veya sohbet etmek neredeyse imkansız bir hal alıyor. Çünkü oyun içi parayı gerçek para ile satan birçok internet sitesi, oyunun sohbet bölümünden spam şeklinde reklamlarını yapıyorlar. Umarız bu sorun yakın zamanda düzeltilir. Çünkü düzeltilemeyecek bir durum değil.

Spam mesajlardan kurtulup biraz oyunun menülerinde dolaşalım isterseniz. Öncelikle oyun içerisinde oldukça basit bir şekilde gelecek olan veya şuan devam eden etkinlikleri görebilmemiz mümkün kılınıyor. Yine tek bir tuş ile oyun içerisindeki istatistiklerimizi görebiliyoruz. Görebildiğimiz bu istatistikler arasında başarılarımız, zindan becerilerimiz, görevlerimiz ve ana görevlerimizin gidişatlarını da görebilmemiz mümkün. Kingdom Online’ı düzenli bir şekilde oynamak isteyen oyuncular için yine oldukça güzel bir özellik olmuş.

loading_141101040531

Ama Biz Bunların Hepsini Daha Önce De Görmüştük!

İsterseniz yavaş yavaş karakterimizi görebileceğimiz ekrana gelelim. C tuşu ile karakterimizi görebileceğimiz ekranı açabiliyoruz ve bu ekranda karakterimizin giydiği zırhları, karakterimizin giydiği dekoratif kıyafetleri, evcil hayvanlarımızı, karakterimizin istatistiklerini ve karakterimizin girmiş olduğu takımların bilgilerini görebiliyoruz. Karakter ekranımızdan sonra başka bir önemli ekran olan yetenek ekranımız var. Daha önce temel becerilerden sizlere bahsetmiştim. Bu becerilerin yanı sıra bir de süper beceriler ve buna bağlı bulunan Era Taşları bulunuyor. Kingdom Online’da gereken 5 adet Era Taşını topladıktan sonra kendimize bir süper beceri açabiliyoruz ve bu beceriyi aktif olarak kullanabiliyoruz. Bunların yanı sıra aynı ekran üzerinden kombo becerilerimizi, el sallama ve oturma gibi sosyal hareketlerimizi de görebiliyoruz. Açıkçası ara yüz açısından da Kingdom Online, bir çok MMORPG oyunu ile aynı seviyede. Sadece Era Taşı denilen süper beceri durumu alışılmışın dışında gibi görünüyor. Era taşı dediğimiz bu özellik bizce, oyuncular tarafından mutlaka denenmesi gereken bir özellik.

Şimdi gelelim daha küçük ara yüzlere. Bu bölümde karşımıza ilk olarak görevlerimizi görebileceğimiz bir menü bulunuyor. Bu menüde aktif görevlerimizi, daha önce bitirdiğimiz görevlerimizi ve görev arama bölümünü görebiliyoruz. Bunun yanında bir de B tuşuna basarak envanterimize ulaşabiliyoruz ki bu konuda belirtmem gerekiyor, envanterimiz oldukça küçük. Envanterimiz sadece 20 boş kutucuktan oluşuyor. Sanırım bu nokta da gerçek para harcamamız gerekiyor ki çantamızı daha da büyütebilelim. Bu menüler haricinde daha küçük ve her zaman aktif olarak kullanmayacağımız menüler de bulunuyor. Bu bahsettiğim menüler arkadaşlarımızı görebileceğimi ve mesaj yazabileceğimiz arkadaş menüsü, takımları arayabileceğimiz takım bölümü, gönderdiğimiz ve bize gelen mesajları görebileceğimiz mesaj kutusu bölümü ve parti kullanıcılarını görebileceğimiz küçük bir parti menüsü.

kowclient_TR 2015-02-24 12-36-30-05

Gelelim Dünya Haritasına

Kingdom Online’da tam 9 adet dünya bölgesi bulunuyor. İlk bakışta oldukça büyük bir dünyaya sahip olacağını düşündüğümüz Kingdom Online’ın haritası gerçekten çok mu büyük, şu sıralar anlamak pek mümkün değil gibi. Ayrıca harita üzerinde şöyle de bir güzellik bulunuyor ki sanıyoruz oyunun en iyi yönü bu; harita üzerindeki bölgelere sahip olabiliyoruz. Bu sistem nasıl işliyor henüz anlamış değiliz fakat harita üzerinde böyle bir çekişmenin olması oldukça heyecan katıyor oyun içerisine. Ayrıca harita bölümünde bulunan sekmelere göz attığımızda da oyun dünyasının zamanla gelişeceğini ve büyüyeceğini de anlayabilmek mümkün.

Tabii ki bu harita üzerinde yapabileceğiniz meslekler de Kingdom Online içerisinde bulunuyor.  Sanırım meslekler yerine sadece meslek demem gerekiyordu çünkü oyun içerisinde tek bir adet meslek olan toplama ve madencilik bulunuyor. Bu meslek ile birlikte oyun dünyası üzerinde bitkiler, odunlar ve demirler toplayabiliyorsunuz. Fakat bu meslek üzerinden daha sonra 4 alt dala ayrılabiliyor ve kendinizi isterseniz zırh konusunda, isterseniz terzilik konusunda, isterseniz simya konusunda ve isterseniz silah üretimi konusunda ustalaştırabiliyorsunuz. Tabii bu noktadaki seçiminizi de kendi karakterinizin sınıfına göre yapmanız gerekiyor. Mesela siz kendinize savaşçı bir karakter açarsanız ve meslek olarak da terziliği seçerseniz, bu durum işinize pek gelmeyecektir.

u2j38

Grafikler ve Sesler Ne Durumda?

Kingdom Online, MMO tarzında bir RPG oyunu ve bu yüzden haritası oldukça geniş. Durum böyle olunca grafiklerden pek fazla bir şey beklememek gerekiyor. Fakat yine de insanın gözü şu senelerde daha iyi grafikler aramıyor değil. Bu yüzden Kingdom Online kesinlikle göz zevkinize hitap etmeyecek bir oyun. Bu durum ses konusunda da ne yazık ki aynı. Hatta animasyon konusunda da sınıfta kalan bir oyun Kingdom Online. Bilemiyoruz, sonuçta Kingdom Online oynaması ücretsiz bir yapıt. Bu yüzden beklentileri çok fazla yükseltmemek gerekiyor. Ayrıca bu noktada oyunun indirme boyutu da oldukça küçülüyor ki bu durum kotalı internet kullanan oyuncular, yavaş internete sahip olan oyuncular ve AKK’ye yaklaşmış oyunlar için oldukça iyi bir durum.

Genel Olarak Kingdom Online:

Rift, The Elder Scrolls: Online, Neverwinter, TERA, Aika, Forsaken World, Rakion, Cengiz Han 2 ve Kara Taht gibi yüzlerce oyun Kingdom Online’a alternatif olabilecek seviyede oyunlar. Hatta Kingdom Online yerine o oyunlardan bazılaırnı oynamayı tercih ederseniz de hiç şaşırmayacağım. Son 3-4 yıldır piyasaya birbirinin kopyası olarak çıkan MMORPG oyunlarından çok az farkı bulunan Kingdom Online ne yazık ki bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Yine de oyunun arkasında Knight Online’ın yapımcıları olunca içimizde bir umut da oluyor. Knight Online da çıkışını yaptığında pek sevilmeyen bir oyun olmuştu. Her neyse, Kingdom Online’ın kendine çeken 1-2 özelliği var. Bu özelliklerden ilki, indirme boyutunun oldukça küçük olması, ikincisi ise Türkçe olması. Oyun içerisinde ise daha önce de bahsettiğim gibi bölge kapma olayları oldukça güzel bir şekilde oyun içerisine işlenmiş fakat bu kadar. Kingdom Online’ı sevmeniz için başka hiçbir sebep yok.

Kingdom Online oynarken bol bol Elmas ve Gold para birimlerine ihtiyacınız olacak. Bu ihtiyaçlarınızı en uygun fiyatlar ile birlikte LevelTR üzerinden karşılayabilirsiniz. Bizden söylemesi!

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.