Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 19.05.2023

Instagram kullanıcıları olarak, bazen kafa tatiline çıkmak isteyebiliyoruz. Bu sebeple, Instagram hesap silme işlemi yapıp tamamen hesabı ortadan kaldırmak çok da mantıklı olmuyor. Sonuçta, hesap silindiğinde, bu durum geri alınamıyor. Neyse ki, Instagram hesap dondurma gibi bir özellik var. Bu sayede, sonsuza kadar hesabımızı kapatmak yerine, bir süreliğine kapatabiliyoruz. Kafa tatilimiz bittiğinde ise, tekrar açabiliyor ve kesinlikle kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Şimdi sizlerle paylaştığımız bu rehber yazımızda, "Hesap dondurma nasıl olur?" sorusuna yanıt getireceğiz. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan asıl mevzuya geçelim.

Instagram hesap dondurma nasıl olur?

Şimdi, öncelikle Instagram'a giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıysanız, profilinize gelin. Ardından, kullanıcı adınızın yanında olan, "Profili düzenle" seçeneğine tıklayın. Açılan sayfanın sağ alt tarafında yer alan, "Hesabımı geçici olarak kapat" seçeneğine tıklayın. Şu anda açılan sayfada, size sorulan "Hesabını neden kapatıyorsun" sorusuna yanıt verin. Sonra, işleme devam etmek için şifrenizi girin. Ayrıca, uğraşmak istemiyorsanız, "Ara vermek istiyorum" cevabını verebilirsiniz. Şifreyi de girdikten sonra, "Hesabı geçici olarak dondur" diyerek hesabınızı dondurabilirsiniz.

Adım adım Instagram hesap dondurma:

  1. Instagram'a giriş yapın.
  2. Sonra, profilinize girin.
  3. Şimdi, kullanıcı adının yanındaki, "Profili düzenle" seçeneğine tıklayın.
  4. Ardından, açılan sayfanın sağ alt köşesindeki, "Hesabımı geçici olarak dondur" seçeneğine tıklayın.
  5. Şu anda açılan sayfadaki, "Hesabını neden kapatıyorsun" sorusunu cevaplayın. Ayrıca, "Ara vermek istiyorum" seçeneğini tavsiye ederiz.
  6. Sonra da, işleme devam edebilmek için şifrenizi girin.
  7. Şifrenizi girdikten sonra, "Hesabı geçici olarak dondur" demeniz gerek.
  8. Artık, hesabınız geçici olarak kapatılacaktır.

Instagram hesap dondururken bilinmesi gerekenler

Instagram hesap dondurma işlemi yapıyorsanız, aklınızda olması gereken şey var. Hesabınızı dondurma işlemini yaptıktan sonra, hesabınız artık görünmeyecektir. Dahası, tekrar görünmek için sizin tekrardan giriş yapmanız gerekmekte.

Bir süre boyunca dondurduğunuz hesabınızı tekrar açma işleminizden sonra, fotoğraflar hemen gelmeyebilir. Zira, profilinizi eksik bir şekilde görmeniz mümkün. Bu yüzden, paniklemenize gerek yok. Biraz bekleyince, kendine gelecektir.

Diyelim ki hesabınızı dondurdunuz ve hemen geri açmak istediniz. Bu durumda, ne yazık ki en az 3 saat beklemeniz gerekiyor. 3 saat bekledikten sonra, hesabınızı tekrar açabilirsiniz. Ayrıca, hesabınızı açtıktan sonra, 1 hafta boyunca tekrar donduramazsınız.

Instagram hesap dondurma linki

Daha önce bahsettiğimiz adımlarla uğraşmak istemiyorsanız, size bu işlemi yapabileceğiniz linki de paylaşalım. Instagram hesap dondurma sayfasına, direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Instagram konusunda başka bir öneri daha

Ayrıca, profil fotoğrafını daha büyük görmek istediğiniz profiller olması da muhtemel. Instagram pp büyütme işlemi ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgi verdik. Dilerseniz, takip ettiğiniz hesapların profil fotoğraflarını nasıl büyütebileceğinizi de bu rehber yazımızda görebilirsiniz.

Hesap neden dondurulur?

Artık bunalmış olabilirsiniz. Sonuçta, her günümüz aynı değil. Bir yerden sonra, insan kafa dinlemek istiyor. Hatta, odaklanmak istediğiniz işler dahi olması mümkün. Instagram size engelse, Instagram hesap dondurma işlemi ile bu soruna bir çözüm getirebilirsiniz.

Instagram nedir?

Amerikan Meta Platforms şirketi tarafından işletilen, resim ve video paylaşımına yönelik bir sosyal medya platformudur. Uygulamanın kullanıcılarının, filtreler kullanılarak değiştirilebilen, hashtag'lere göre düzenlenebilen ve konuma göre kategorize edilebilen medya yüklemesi mümkün. Herkese açık veya önceden onaylı takipçiler gönderileri paylaşması mümkün. Kullanıcılar trend olan materyalleri görüntüleyebilir, fotoğrafları beğenebilir, diğer kullanıcıları takip ederek kişisel akışlarına ekleyebilir ve diğer kullanıcıların içeriğine etiket ve konuma göre göz atabilir.

Instagram ilk piyasaya sürüldüğünde, içerik çerçevelemeyi 640 piksellik bir kare (1:1) en-boy oranıyla sınırlandırarak kendini diğerlerinden ayırdı; bu oran o zamanlar iPhone'un ekran genişliğiyle eşleşiyordu. Bu sınırlama 2015 yılında 1080 piksele yükseldi. Ek olarak, mesajlaşma özellikleri, birden fazla fotoğraf veya video yayınlama yeteneği ve Snapchat'in en büyük rakibiyle karşılaştırması mümkün olan ve kullanıcıların 24 saatlik bir süre boyunca sıralı ve başkaları tarafından görüntülenebilen bir akışta bilgi yayınlamasına olanak tanıyan Hikayeler adlı bir özellik içeriyordu. Ocak 2019'da günde 500 milyon kişi Hikayeler'i kullanıyordu.

Kevin Systrom ve Mike Krieger Instagram'ı ilk olarak Ekim 2010'da iOS için tanıttı. Uygulama hızla ilgi gördü ve sadece iki ay içinde bir milyon, bir yıl içinde 10 milyon ve Haziran 2018'e kadar bir milyar kullanıcıya ulaştı. Nisan 2012'de yaklaşık 1 milyar dolar nakit ve öz sermaye karşılığında Facebook Inc. bu hizmeti satın aldı. Nisan 2012'de Android versiyonu, ardından Kasım 2012'de özellikleri sınırlı bir masaüstü arayüzü, Haziran 2014'te bir Fire OS uygulaması ve Ekim 2016'da bir Windows 10 uygulaması piyasaya çıktı. Ekim 2015 itibariyle 40 milyardan fazla resim yüklenmiştir. Uygulama, popülerliği ve etkisi nedeniyle sıklıkla övülse de, sansür iddiaları, politika değişiklikleri, kullanıcı arayüzündeki değişiklikler ve kullanıcı tarafından yüklenen saldırgan ve yasadışı içerik nedeniyle de eleştirilere maruz kalmıştır.

Instagram özellikleri nedir?

Instagram hesap dondurma yazımızda, elbette uygulamanın özelliklerinden de bahsedeceğiz. Kullanıcılar resim ve hızlı film yayınlama, diğer kullanıcıların akışlarına abone olma ve resimleri belirli konumlarla coğrafi olarak etiketleme seçeneğine sahiptir. Ayrıca, kullanıcılar hesaplarını "özel" yapma seçeneğine sahiptir. Bu da onları yeni takipçi isteklerini manuel olarak kabul etmeye zorlar. Kullanıcılar, Instagram hesaplarını diğer platformlara bağlayarak gönderdikleri fotoğrafları diğer sosyal ağ sitelerinde paylaşabilirler. Yeni ve canlı efektler, hızlı tilt-shift, yüksek çözünürlüklü görüntüler, isteğe bağlı kenarlıklar, tek tıkla döndürme ve güncel bir sembol, uygulamanın Eylül 2011 güncellemesinin özellikleriydi. Başlangıçta, fotoğraflar yalnızca kare, 1:1 en boy oranına sahip oluyordu. Ancak Ağustos 2015 itibariyle uygulama dikey ve geniş ekran en boy oranlarını da desteklemektedir. Önceden, kullanıcılar bir kullanıcının coğrafi etiketli görüntülerinin bir haritasını inceleyebiliyordu. Eylül 2016'da, bu özellik az kullanım nedeniyle uygulamadan çıktı.

Aralık 2016 itibarıyla gönderiler artık uygulamanın özel bir bölümüne "kaydedilebiliyor". Nisan 2017'de yayınlanan bir yükseltme sayesinde kullanıcılar artık kaydedilen gönderileri adlandırılmış koleksiyonlar halinde düzenleyebiliyor. Kullanıcılar ayrıca gönderilerini genel kamuoyundan ve diğer kullanıcılardan gizlemek için güvenli bir bölümde "arşivleyebiliyor". Bu eylem, kullanıcıların görüntüleri silerek hizmeti materyalden mahrum bırakan "ortaya çıkan davranışlarını" kısıtlama stratejisinin yanı sıra, kullanıcıların uygun sayıda "beğeni" almayan veya sıkıcı olarak kabul edilen fotoğrafları silmelerini engellemeye yönelik bir önlem olarak algılandı. Instagram Ağustos ayında, kullanıcıların yanıtlarla daha hızlı etkileşime girebilmesi için yorumları konu başlıkları halinde gruplamaya başlayacağını söyledi.

Başka nasıl özellikleri var?

Şubat 2017'den bu yana, bir gönderinin en fazla on resim veya video içermesi mümkün. Dahası, içerik kaydırmalı bir karusel olarak geliyor. Başlangıçta sadece kare formatlı fotoğrafları destekliyordu. Fakat sonra, Ağustos ayında hem portre hem de manzara fotoğrafçılığını destekleyecek şekilde değişti.

Instagram'ın Nisan 2018'de portre modu olarak tanıttığı Odak modu, seçildiğinde özneyi odakta tutarken bir fotoğrafın veya videonun arka planını yumuşak bir şekilde bulanıklaştırıyor. Kasım ayında Instagram, görme engelli kullanıcılar için Alt metin şeklinde açıklamaların eklenmesini desteklemeye başladı. Yükleyici bunları manuel olarak belirler ya da nesne tanıma ile otomatik olarak olur.

Instagram, 1 Mart 2021'de Instagram Live "Rooms" adı verilen ve dört kişinin birlikte canlı yayın yapmasına olanak tanıyan yeni bir özelliği tanıttı. Ayrıca, Mayıs 2021'de içerik oluşturucuların Instagram Reels ve Hikayeler'deki filmlerine altyazı ekleyebilmelerini sağlayacak yeni bir erişilebilirlik özelliğini duyurdu.

Instagram dondurma süreli mi?

Evet, Instagram hesabı dondurma işlemi belirli bir süre için geçerlidir. Instagram kullanıcıları, hesaplarını geçici olarak dondurma seçeneğine sahiptir. Hesabınızı dondurduğunuzda, profiliniz ve içerikleriniz geçici olarak görünmez hale gelir, ancak hesabınızın verileri saklanır. Dondurma süresi boyunca hesabınıza kimse erişemez ve hesabınız etkin değildir. Dondurma işlemi genellikle 7 ila 30 gün arasında değişen bir süre boyunca geçerlidir. Bu süre içinde hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz ve normal kullanıma dönebilirsiniz. Hesabınızı dondurmak için Ayarlar bölümüne giderek "Geçici Olarak Hesabımı Kapat" veya benzer bir seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Dondurma süresi boyunca hesabınıza yeniden giriş yapmamalısınız, aksi takdirde dondurma işlemi sona erecektir. Bu seçenek, kullanıcıların istedikleri takdirde tekrar Instagram'ı kullanmaya devam etmelerine olanak tanırken, hesabı kalıcı olarak silmek zorunda kalmadan bir ara verme imkanı sunar.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.