Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds İnceleme

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds İnceleme

Aloy yine bizleri bekliyor.

Horizon: Zero Dawn, benim bu sene oynadığım en güzel video oyunlarından bir tanesi idi. Hatta sıralama yapsam ilk 3’de kesinlikle yer alır. Şimdi ise bu oyuna The Frozen Wilds isimli bir ek paket geldi. Zaten aylardır oyunu silmedim, konsolumda tutuyorum ki direkt The Frozen Wilds’a kendimi atabileyim. İşte o gün geldi ve Sony Interactive Entertainment Europe bizlere Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ek paketinin kodunu sundu. Ben de tabii hemen oynamaya başladım. Sonucunda ise yine 2017 içerisindeki en iyi oyun deneyimlerimden bir tanesini yaşadım. Dilerseniz bu konudan daha detaylı olarak inceleme yazımın devamında bahsedeyim.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Ufukta görünen o dağ bizim hedefimiz.

Horizon: Zero Dawn’ı herhalde 3 aydır filan hiç açmamıştım. Ek paketi indirip, kurduktan sonra hemen oyunu açtım ve etrafta biraz boş boş dolaşmaya başladım. The Sundom’ın içerisindeydim. Hatta daha fazla detay vermek gerekirse, Meridian’da takılıyordum. Oyunu zaten neredeyse %100 olarak bitirmiştim. Sadece birkaç World Data toplamamıştım. Her neyse, karşıma direkt bir ek paket görevi çıkmayınca, hızlı ulaşımı kullanmadan, Meridian’dan The Grave-Hoard’a doğru yola çıktım. Çünkü ek paket ile oyuna yeni bir bölge eklenmişti ve o bölge, The Grave-Hoard’ın ilerisindeydi. O bölgeye giriş direkt olarak The Grave-Hoard içerisindeydi yani.

Orijinal oyunda The Grave-Hoard kapalı bir bölge idi. Yani, orada keşfedebileceğiniz daha fazla şeyler var. Sadece ileri gidemiyordunuz. Bu ek paket sayesinde gidebiliyorsunuz. Ayrıca, sadece ileriye değil, aynı zamanda da yukarıya doğru gidiyorsunuz. Yani, oyunun orijinal haritası ile The Frozen Wilds haritası arasında bayağı bir rakım farkı bulunuyor. Bölgenin sürekli karlı olması, yüksekliğinden kaynaklanıyor tabii. Her neyse, orada bizi Banuk kabilesi üyeleri karşılıyor. Pek sevimli bir karşılama değil tabii. Bir Banuk üyesi olmadığımız için bizi önemsemiyorlar. Biz ise onlara yardım etmeye çalışıyoruz. Çünkü onların başı The Deamon ile dertte. The Deamon aslında ana oyundaki Hades ve Corruption ile aynı şekilde işliyor. The Deamon da bir yapay zeka ve kendisi olumsuz bir şekilde makineleri güçlendiriyor. O makineler de Banuk kabilesine saldırıyor.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ile karşımıza çıkan yeni senaryo hakkında sizlere daha fazla bilgi vermeyeceğim çünkü bundan sonrası keyif kaçırıcı içeriğe dönebilir. Fakat bu senaryonun da, oyunun ana senaryosu gibi olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Zaten ek paket bizlere minimum 10 saatlik bir deneyim sunuyor. Bu süreç içerisinde, oyunun ana senaryosunun çizgisine sadık kalan ikinci bir senaryo görüyoruz. Bu kesinlikle kötü bir şey değil. Aloy yine meraklı, yine dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Bu yeni maceramız sırasında yeni düşmanlar, yeni dostlar, yeni güçler ve yeni bilgiler kazanıyoruz. İçerisinde yaşadığımız dünyanın geçmişini çok daha detaylı bir şekilde görüyoruz.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds yepyeni hissettiriyor.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds karşımıza çıktığı zaman ana oyundaki düşmanlarla bol bol savaşacağımızı düşünmüş olabilirsiniz. Aynı aktiviteleri yapacağımızı, aynı insanlarla takılacağımızı düşünmüş olabilirsiniz ama kesinlikle öyle değil. Bu ek paket ile öncelikle oyuna 5 yeni düşman kategorisi ekleniyor. Bu kategorilerden 4’ü makine, 1 tanesi ise The Deamon etkisi. Corruption ile benzer olduklarını söylemiştim. Bu yeni düşmanlar bana soracak olursanız, ana oyunda bulunan makinelerden çok daha zorlu. Yani, ek paket ile oyuna gelen tüm yeni makineler bence Thunderjaw veya Stormbird seviyesinde diyebilirim. Rahatlıkla hem de. Bu da oyuna yeni bir zorluk, yeni bir deneyim katıyor.

Yeni düşmanlar haricinde oyuna yeni toplanabilir ögeler de ekleniyor. Bu ögelerin kullanım şekli, ana oyundaki ile aynı. Çok üstünde durmayacağım. Onun haricinde, toplayabileceğiniz yeni Data Point ögeleri de ek paketin ve genel olarak oyun dünyasının arka yüzünü oyunculara gösterebiliyor. Karşımıza çıkan görevler ise birbirinden benzersiz. Zaten Horizon: Zero Dawn içerisindeki görevler genel olarak benzersizdi. En azından sağlam bir amacımız vardı. Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds bunun üzerine daha fazlasını ekliyor.

Yeni bölgenin kendisi ise tek kelime ile kusursuz. Öncelikle şunu söyleyeyim, ben güneşten, cıvıl cıvıl renklerden hoşlanan bir insan değilim. Beyazı, siyahı, ayı, yıldızları, karanlığı ve karı seviyorum. Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds da tam olarak bana bunu veriyor. Ek paket ile oyuna eklenen bölgenin tamamı karla kaplı ve genel olarak karanlık. Fakat bu kar, oyunun ana bölgelerindeki gibi bir kar değil. Derin ve yoğun bir kar. Karakterimizin ayağı bildiğiniz karın içerisine dalıyor. Zaman zaman o kadar çok kar yağıyor ki, göz gözü görmüyor. Oyun yeni haritası ile öyle bir atmosfer sağlıyor ki, ben bile ekran başında üşüdüğümü hissediyorum.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Yenilikler bitmiyor.

Yeni harita, benzersiz görevler, kar, düşmanlar derken yeniliklerin bittiğini zannetmiş olabilirsiniz ama hayır. Bitmediler. Öncelikle, bu yeni düşmanları öldürebilmemiz için ve kendimizi koruyabilmemiz için oyunda yeni silahlar ve zırhlar bulunuyor. Fakat bu yeni ögeleri, Shard ile alamıyoruz. Bluegleam isimli bir birime ihtiyacımız var ki kendisi oldukça nadir bir para birimi, ek paket ile oyuna ekleniyor. Buna karşılık, ben açıkçası yeni gelen zırhları almak için hiçbir sebep göremiyorum. Çünkü şu an üstümde Shield-Weaver var ve kendisi bildiğiniz canavar. Oyuna eklenen yeni zırhlar ise ne yazık ki Shield-Weaver seviyesinde değil. Karşımızdaki yeni düşmanlar da oldukça güçlü olduğu için, sırf yeni diye ve güzel görünüyor diye o zırhları almak istemem. Keşke Shield-Weaver gibi yeni gizli bir zırh oyuna eklenseydi bu ek paket ile.

Silahlar ise kesinlikle alınması gereken şeyler. Öncelikle bu ek paket ile mızrağımıza mod ekleyebiliyoruz. Bu güzel bir bonus, ana oyunda niye yoktu, hiçbir zaman anlayamamıştım. Bunun haricinde, bazı bölüm sonu canavarı tipli düşmanların silahlarını kalıcı olarak kendimize alabiliyoruz. Mesela bir alev makinesi. Bunun haricinde, satıcılara gelen yeni silahlar ise Sharphsot Bow, Hunter Bow ve War Bow silahlarının iyileştirilmiş halleri. Daha fazlası yok, bu bir problem de değil çünkü o 3 yeni silahı da almanız biraz zaman alacak. Özelikle zırhları da almaya çalışırsanız. Çünkü dediğim gibi, bunlar Bluegleam ile alınıyor ve Bluegleam birimi biraz nadir çıkıyor.

Yetenekler kısmında da yenilikler bulunuyor. Öncelikle, 8 adet yeni yetenek var ve bunlar Traveller kategorisi altında oyuna ekleniyor. Eğer ana oyunda son seviyeye ulaştıysanız, ek pakete başladığınız zaman direkt 10 yetenek puanınız oluyor ve yeteneklerin yarısını hemen açabiliyorsunuz. Bu yeni yeteneklerin neler olduğunu söylemeyeceğim ama aralarında gerçekten çok işe yarayan yetenekler var. Ayrıca, Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ile oyunun seviye sınırının 60 olduğunu da söyleyeyim. Orijinal oyunda 50 idi.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Yenilikler haricinde iyileştirmeler de var.

Horizon: Zero Dawn genel olarak çok başarılı bir oyundu ama kusursuz değildi. Bazı küçük problemleri vardı. Mesela, ana oyundaki diyalog sahnelerinde karakterler çok boş duruyordu. Çok az animasyon vardı. Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ile ise bu tamamen düzeltildi. Karakterlerin genel hareketleri bir yana, diyalog sahnelerindeki yüz animasyonları ciddi seviyede iyileştirilmiş ve kesinlikle fark edilmeyecek seviyede değil. Bu benim ilk oyunda biraz rahatsız olduğum bir şeydi. Bir de, oyunun kamera açısına rahatsız oluyordum. Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ile pek bir rahatsızlık duymadım. Ben mi alıştım kameraya, yoksa minik bir düzeltme mi yapıldı, net olarak söylemem çok zor.

Tüm bunların haricinde, temel oyunda çok başarılı olan, bu ek paket ile biraz daha yeniliğe uğramış ögeler de var. Mesela oyunun müzikleri. Bu ek paket ile oyunun müzikleri tamamen değişmiyor ama aralarına yeni şeyler ekleniyor ki, eklenen o yeni müzikler de gerçekten başarılı. Müzikler haricinde, oyundaki karakterlerin benzersizliği aynen devam ediyor. Banuk kabilesine ait yeni karakterler birbirinden çok rahatlıkla ayırt edilebiliyor, ayrıca çok akılda kalıcılar. Bu da karakterlerin benzersiz olduğunu gösteriyor bence. Buna bağlı olarak diyalogların zaman zaman eğlenceli olması, seslendirmelerin başarılı olması da zaten beklediğimiz bir şeydi sanırım.

Son olarak oyuna yeni gelen aktivitelerden de bahsedeyim. Öncelikle, yeni aktivite olarak öyle çok bir şey yok yeni ek paketin içinde. Klasik olarak avlanma alanları, avlanma mücadeleleri, mağara tipi bölgeler aynı şekilde bu ek paket içerisinde de var. Ekstra olarak ise Control Tower sayesinde güçlenen makinelerin bulunduğu bölgeler var. Şu an adını hatırlayamıyorum ama ana oyunda da böyle bir sistem vardı. O bölgede sadece Corruption etkisinde bulunan makineler vardı, onların hepsini öldürüyorduk. Ek paket içerisinde de benzer bir alan aktivitesi var. Bu aktivitede ise Control Tower makinesinin kontrol ettiği bir bölge var. Bu bölge içerisindeki makineler daha güçlü oluyor ve Control Tower, makinelere can verebiliyor. Bu yüzden oyuncunun ilk olarak Control Tower’ı devre dışı bırakması gerekiyor. Oldukça eğlenceli bir aktivite. Açıkçası, Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ile gelen içerik bana oldukça yenilikçi ve yeterli geldi. Bu yüzden tamamen benzersiz, yeni aktiviteler aramadım.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Her şey kusursuz görünüyor.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds için sanırım rahatlıkla bu güne kadar oynadığım en iyi ek paketlerden bir tanesi diyebilirim. Öncelikle, bu ek paket çok sağlam bir oyunun temelini taşıyor. Horizon: Zero Dawn tek başına kötü bir oyun değildi, aksine bizden 10/10 almıştı. Böyle bir oyunun üzerine gelen bir ek paket istese de kötü olmayı bizce başaramaz. Yani, temel oyunun detay seviyesini aklımıza getiriyoruz ve şimdi bir de bu ek pakete bakıyoruz. Oyunda şu güne kadar gördüğümüz detayların hepsini söylemeyeceğim, eğer oynayacaksanız sürpriz olsun istiyorum. Bu yüzden en kolay fark edilen detayı söyleyeceğim: Aloy, derin bir karın içerisinde yürürken ayağı öncelikle karın üst tabakasına basıyor ve ardından ekstra güç ile o ayak direkt olarak yerle temas ediyor. Aynı gerçekte olduğu gibi yani. Böyle bir detay seviyesi bence sadece Rockstar Games, CD Projekt RED ve tabii ki Guerrilla Games tarafından ulaşılabilir.

Ek paket hakkında söyleyeceğim son olumlu şey ise, direkt olarak ana oyunun içerisinde bulunması. Yani, Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ek paketine oyunun ana menüsünden ayrıca ulaşmıyoruz veya bir NPC ile konuşup, ek paket yerine ışınlanmıyoruz. Ana oyunun haritası ile ek paketin haritası birleşik. İstediğiniz zaman ana oyun bölgesine, istediğiniz zaman ek paket bölgesine girebiliyorsunuz. Hem de hiçbir yükleme ekranı, takılma, durma olmadan. Oyun deneyiminiz hiç bozulmuyor.

Son olarak, ek paketin küçük bir kusurundan bahsedeceğim: Performans sorunu arada sırada oluyor. Oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde, konsolun güçlendirme modu kapalıyken, oyunun da çözünürlük modu açık iken oynuyorum. Yani, ekstra güç olmadan, en yüksek kaliteyi almaya çalışıyorum oyundan. Ben bu ayarlarda oynarken, eğer aynı anda 3 veya 4’den fazla makine ile savaşıyorsam ve özellikle bu makineler biraz büyükse, FPS oranı ciddi şekilde düşüyor. Oyun zaten 30 FPS, bu performans problemi ile 15 FPS ile 20 FPS arasına düşüyorum sanırım. Fakat bunu da Aloy’un güzel yüzü için görmezden gelebilirim… Tabii ki şaka, aslında şaka değil. Şaka ama değil. Bahsettiğim performans sorunu kötü gibi gözükse de başıma sadece 4-5 kez geldi ve ben şu an ek paketi erkenden deneyimliyorum. Guerrilla Games bu konu için rahatlıkla bir optimizasyon çekebilir, ek paket çıktığı zaman tabii ki. Bu yüzden çok problem yapmıyorum, Aloy da bahanemiz olsun.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Diyecek neyimiz kaldı?

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ek paketinin oynanışından, grafiklerinden filan bahsetmeye gerek duymuyorum. Çünkü bildiğimiz Horizon: Zero Dawn bu. Oyunun üzerine sadece bir ek paket geldi. Fakat işin arkasında Guerrilla Games olduğu için bunu ek paket yerine bağımsız bir oyun gibi bile görebilir oyuncular. Kesinlikle anlaşılır bir şey. Sonuç olarak, bu ek paket bence her PlayStation 4 oyuncusu tarafından deneyim edilmeli. Tabii önce Horizon: Zero Dawn oyununa sahip olmalısınız. Eğer bugüne kadar Horizon: Zero Dawn almadıysanız, şimdi gidip almanız, oyunu bitirmeniz ve ardından da bu ek pakete kendinizi atmanız gerekiyor. İkisini birleştirirseniz 100 saat civarında kaliteli bir deneyimin sizleri beklediğini söyleyebilirim.

Nasıl puan veriyoruz ve bu puanı neden verdik?

Bundan önceki inceleme yazılarımızda verdiğimiz puanlar yanlış anlaşılıyordu. Puanlama sisteminde 8, 9 ve 10 puanlarının dışına çıkmamız bile zor oluyordu. Çünkü bizleri uzun zamandır takip eden insanlar, iyi bir oyunun minimum 8 puan alabileceğini düşünüyordu. Bunun sorumlusu tabii ki biziz ve bu yüzden 8 puanın altında kalan oyunlar otomatik olarak tarihin en berbat oyunu kategorisine düşüyordu. Fakat gerçekten durum böyle mi? Tabii ki değil. İşte bu durumu biraz olsun yoluna koyabilmek için Leadergamer ekibi olarak artık oyunlara oyunları incelerken daha detaylı puanlama yapacağız ve bundan kesinlikle haberdar olmanız gerekiyorBundan sonra kullanacağımız puan tablomuzu ise hemen aşağıda sizlere sunmak istiyoruz.

  • 1, 2 ve 3: Bu puanlar genelde oynanmaz halde olan veya ciddi anlamda kötü olan oyunlara verilecek. Doğal olarak, puan ne kadar düşükse, oyun da o kadar kötü oluyor.
  • 4, 5 ve 6: Bu puanlar ise ortalama olan, bizleri tatmin edemeyen, varlığı ile yokluğu aynı olan oyunlar için kullanılacak. 4 için ortalama altı, 5 için ortalama, 6 için de ortalama üstü diyebiliriz.
  • 7, 8 ve 9: Bu puanlar başarılı oyunlar için kullanılacak. Özellikle 7 ve 8 güzel oyunlar için olacakken, 9 puanını mutlaka oynanması gereken fakat kusursuz olmayan oyunlar için kullanacağız.
  • 10: Bu puan direkt olarak kusursuz oyunlara verilecek.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds ise bizim kitabımızda 9 ile 10 arasında kalan bir oyun. Eğer FPS sıkıntıları çekmeseydim, kesinlikle gözüm kapalı 10 verecektim fakat puanı 9’a çekmeyi uygun gördüm. Horizon: Zero Dawn oldukça başarılı bir video oyunuydu ve şimdi o video oyununun üzerine ciddi anlamda ilgi çekici, benzersiz ve başarılı bir ek paket geldi. Eğer performans sıkıntıları çekmeseydim, en azından 1 veya 2 kez karşılaşsaydım bu sıkıntılarla, tesadüftür ya, ne olacak, derdim. Fakat başıma 4-5 kere bu sorun geldi ve bu yüzden 1 puanı kırmayı uygun buldum. Yine de bu sizi yanıltmasın, PlayStation 4 oyuncuları tarafından mutlaka deneyim edilmeli bu ek paket!

[inceleme]

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın