Avatar
Yazar: Batuhan Dağdelen, Editör Yazım tarihi: 01.02.2024

Hideo Kojima, dün gerçekleşen PlayStation etkinliğinde bir sonraki projesini tanıttı. Death Stranding 2 fragmanının ardından Kojima yeni ve orijinal bir marka geliştirdiğini duyurdu. Hideo Kojima, hazırlıkların sürdüğünü ama üretimin tam olarak Death Stranding 2’nin çıkışının ardından başlayacağını aktardı. PlayStation ile iş birliği yaparak yeni nesil bir aksiyon casusluk oyunu geliştiren Kojima Productions’ın nasıl bir yapımla karşımıza çıkacağı merak konusu.

Hideo Kojima PlayStation için nasıl bir oyun geliştiriyor?

Hideo Kojima, "Sony ile birlikte geniş bir deneyime sahibiz. Neredeyse 30 yıldır casusluk türünü beraber büyütüyoruz. Üstelik Sony sadece oyun geliştirmiyor. Aynı zamanda müzik ve film üretiyor. Kesinlikle güçlü bir iş birliği olacak. Oyun sektöründeki 40. yılımı kutlayacağım. Bu yapımın kariyerimin doruk noktası olacağına eminim. Size şu anda fazla bir şey söyleyemem." dedi. Hideo Kojima, PlayStation için yolda olan oyun hakkında, "Bu proje için dünyanın dört bir yanındaki en son teknolojiyi ve yetenekleri bir araya getiriyoruz." diye devam etti.

Ayrıca hikaye, tema, oyuncu kadrosu ve ses açısından hem bir oyun hem de bir film olacağını belirtti. Hideo Kojima PlayStation için gelecek oyun hakkında, "Bu markayla beraber film ve oyunlar arasındaki bariyeri kırmak istiyoruz." diye ekledi.

PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst, "PlayStation ve Kojima Productions ortaklığında Hideo Kojima’nın bizi heyecan verici yeni bir maceraya götüreceğini duyurmaktan heyecan duyuyorum. Kojima'nın yıllardır casusluk türüne dönmesi için çabalıyorum." diye belirtti. Hulst, "Hideo Kojima’dan yeni bir aksiyon casusluk oyunu. En sevdiğim oyun türlerinden ve Hideo Kojima'nın farklı bir vizyonla yeniden icat edeceğini umduğum türlerden biri" diye devam etti.

Fragmanda adı Physint olarak belirtilen yapım özellikle Metal Gear hayranlarının büyük ilgisini çekti. Snatcher, Policenauts, Metal Gear gibi efsane yapımların başında Kojima var. Bu yüzden, Hideo Kojima ve PlayStation için gelecek olan oyunu, fazlasıyla merak uyandırıyor.

Kojima Productions nasıl bir şirket?

Hideo Kojima ve yeni PlayStation oyunu bir yana, Kojima Productions'tan da bir bahsedelim. Orijinal Kojima Productions Hideo Kojima önderliğinde 2005 yılında Konami içinde kuruldu. 2008 yılında PlayStation 3'e özel olarak Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots’u geliştirdi. Kendi oyun motoru olan Fox Engine’i üreten firma, bu motoru ilk olarak 2014 yılında Metal Gear Solid V: Ground Zeroes ve devam oyunu olan Metal Gear Solid V The Phantom Pain adlı yapımlarda kullandı.

16 Aralık 2015 tarihinde Kojima Productions bağımsız bir oyun geliştiricisi haline geldi. Sonrasında Kojima ve ekibi Sony'le anlaşarak PlayStation 4 için 2019 yılında Death Stranding’i geliştirdi. Ayrıca Kojima Productions, Death Stranding 2 On the Beach ve Xbox'a OD adlı yapımları geliştiriyor. Bakalım, Hideo Kojima 'nın aklında neler var ve bizleri neler bekliyor?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.