Halo Wars 2 İnceleme

Halo Wars 2 İnceleme

Yapay bir dünya için savaşmaya hazır mısınız?

Bu incelememe, en baştan, Master Chief’i, yani MCPON John-117’yi sevmeme rağmen, herhangi bir şekilde, hiçbir Halo serisinden bir oyunu oynamamış olduğumu belirterek başlamak istiyorum. Bütün izlenimlerimin, Halo serisi ile çok alakası olmuş olmayan bir gözün bakış açısı ile bu satırlara dökülmüş olduğunu belirtmek, siz değerli takipçilerimizin bu inceleme yazımı, “Seviyor da böyle söylüyor.” ya da benzeri bir şekilde düşünerek okumasını istemiyorum. Açıkçası, bunun sebebi ise, oyunu ciddi anlamda çok fazla beğenmiş olmam. En az 300 saatini, Command and Conquer serisinin strateji oyunlarında harcamış bir birey olarak, açıkçası, çok da bir yenilik getirmediğini görüyor olsam da, türünü ve sunduğu oynanışı gerçekten çok güzel yansıttığını düşünüyorum. Olabildiğince sürprizi bozmadan, benim bu kanıya varmama sebep unsurlardan bahsederek aşama aşama anlatıp, en son da detaylı olarak Halo Wars 2 hakkındaki fikirlerimi sunacağım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Halo Wars 2

Halo Wars 2 nedir?

Halo Wars 2, 21 Şubat 2017’de, oyuncuların beğenisine sunulacak bir oyun. 343 Industries ve The Creative Assembly tarafından geliştirilen oyunun yayımcılığını ise Microsoft Studios üstlenmiş durumda. Gerçek zamanlı strateji türünde karşımıza çıkan oyunu, Xbox One platformunda ve Xbox Play Anywhere aracılığı ile PC üzerinde oynamak mümkün. Bu incelemede ana başlık olan Halo Wars 2’yi, PC platformunda oynamış olduğumu söylemeliyim. Serinin yakın zamanda çıkışını gerçekleştirecek üyesinin, ünlü Command and Conquer serisine olan benzerliğine, her ne kadar daha önceden değinmiş olsam da, tekrar belirtmekte fayda var. Aynı zamanda, StarCraft II: Wings of Liberty hayranlarının da gözlerini açacak derecede benzerlik içerdiğini de eklemek gerek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

26 Şubat 2009 tarihinde çıkışını gerçekleştirmiş olan Halo Wars’tan 16 yıl kadar sonra geçen hikayesi biraz anlatayım, sürprizini kaçırmadan. Hikayede, Captain James Cutter ve The Spirit of Fire ekibi, Atriox isimli vahşi bir canavarın liderlik yaptığı hain bir grup olan the Banished ile savaşmasına tanıklık ediyoruz. The Ark isimli, Halo serisinde ciddi bir önem taşıyan yapay bir dünya, Atriox ve ekibi tarafından ele geçiriliyor. Ana konu ise, ele geçirilip insan izi neredeyse bırakılmayan yapay dünyayı tekrar ele geçirmek.

Halo Wars 2

Oyundaki müzikler ve seslendirmeler nasıl?

Halo Wars 2’de, oyuna girer girmez ilk dikkat çeken unsur müzik. Ana menüde çalan müziğin, son derece kaliteli ve bir o kadar da sakin olması, oyuncusunu, menüsünde dolanırken ayarlarla uğraştığı, çoklu veya tekli oyuncu modlarında seçim yapıp hazırlandığı esnalarda çok rahat hissettiriyor. Aynı zamanda, ana menüdeki hissiyatı arttıran müzik gibi, uzun ara sahnelerde eşlik ederek o anı veya arka planı anlatırken gerçekleşen olayların duygularını yansıtan müzikler de mevcut.

Seslendirmeler konusunda da, geliştirici ekibin başarısını buram buram hissetmek mümkün. Özellikle, herhangi bir savaş esnasında, çıkan çatışmada sıkılan mermilere, kullanılan özel yeteneklere, tank, uçak ve benzeri savaş araçlarına ait seslerin, güzel pişmiş pirinç taneleri gibi net bir şekilde tek tek hissedilmesi de, bu başarının ispatı niteliğini taşıyor. Eğer, bir oyuncu olarak, savaş esnasında her şeyi hissettirebilecek seslere ihtiyaç duyuyorsanız, Halo Wars 2’nin bu konudaki başarısı, sizleri etkileyecektir.

Halo Wars 2 2

Halo Wars 2’nin grafikleri ne alemde?

Şimdi, ilk olarak, oyunun bir gerçek zamanlı strateji türünde olduğu için, kendisinden çok büyük bir grafik sanatı beklememek gereklidir. Zira, bu tarz oyunlarda, model detayları gibi ufak tefek, olursa çok güzel olur, ama olmasa da olur unsurların çok da bir önemi bulunmuyor. Asıl olay, o anda gerçekleşen savaşı veya oyunun konusu her ne ise, onun hissedilebilmesi. Halo Wars 2 ise, bu konuda grafiksel açıdan gayet başarılı bir yapım. Tutup da Halo 5’deki gibi grafik detaylarını beklemeyen oyuncular için, fazlasıyla tatmin edici.

Optimizasyon konusundan da bahsedeyim biraz, tabii. Oyunun önerdiği sistem gereksinimleri, 64-bit Windows 10, DirectX 12 (Özellik Seviyesi 11), Intel Core i5-4690K veya AMD FX-8350, AMD RX 480 veya nVidia GTX 1060, 4GB VRAM, 8GB RAM ve 25GB’lık sabit diskte boş alan önerisi bulunuyor, önerilen sistem gereksinimleri listesinde. Bu önerilen sisteme sahip olanlar, rahatlıkla 1920×1080 çözünürlükte ve en son grafik seçenekleri ayarlarında oynayabilir. Ben ise, 64-bit Windows 10, DirectX 12 (Özellik Seviyesi 11), Intel Core i7-4710MQ, nVidia GTX 860m 2GB, 16GB RAM sahibi olduğum dizüstü bilgisayarımda, 1366×768 çözünürlüğünde, en son ayarlarda rahatlıkla saniyede, 50 ile 60 kare sayısı arasında bir performans ile oyunu tecrübe etmeyi başardım. Halo Wars 2, 25GB’lık boş alan istiyor, fakat siz buna kanmayın, zira 26.5GB dosya indirmesi bulunuyor.

Halo Wars 2 3

Ne tür oyun modları bulunuyor?

Halo Wars 2, biz oyunculara, tekli ve çoklu oyuncu modu olmak üzere, 2 çeşit oyun modu bulunuyor. Tekli oyuncu modunda, kampanya ve çatışma modu olmak üzere 2 adet alt oyun modu ile karşılaşıyoruz. Çoklu oyuncu modunda, Blitz, ölüm maçı, hakimiyet ve kaleci oyun modları bulunuyor. Oyunculara sunulan, her biri birbirinden farklı 6 adet oyun modu hakkında da ufak bir bilgilendirme yapayım hemen. Ayrıca, bu oyun modlarını oynayarak, günlük ve tek seferlik ekstralar kazandıran bir meydan okuma sistemi de oyunda mevcut. Oyun modlarında, oyuncuların F tuşuna basarak açabileceği bir halka tarzı menüde bulunan lider yetenekleri de bulunuyor. İyileştirme, bombardıman gibi kullanımı kaynak gerektiren ve kullandıktan bir süre kullanıma kapalı olan yetenekleri, düzgünce kullandığınız taktirde, büyük bir savaşı baş aşağı çevirerek rakibi büyük bir bozguna uğratabilirsiniz.

İlk olarak tekli oyuncu modlarından bahsedeyim. İlk oyun modumuz olan kampanya, bilinen standart strateji oyunları havasında ilerleyen, Halo Wars 2’nin konusunu ve hikayesini öğrenme imkanı sunan bir oyun modu. Sunulan şartlarla, karşımızdaki düşmanları alt etmemiz gerekiyor. Çatışma oyun modunda ise, kendi ayarladığımız oyun kurallarına göre oynuyoruz. Çoklu oyuncu modları arasından Blitz isimli oyun modu, günümüzde çok fazla artan MOBA tarzı oyun severler için yapılmış bir mod gibi. Ortalama 15-20 dakika kadar süren maçlarda, haritanın orta hizasında 3 farklı noktada bulunan yerleri, sunulan kartları sahip olduğunuz kaynaklara uygun kullanarak ele geçirmemiz ve belli bir puana ulaşmamız gerekiyor. 3 bölgeden 2 sini tutabilen, puanları kapmaya başlıyor. Ölüm maçında, karşı oyuncunun bütün binalarını yerle bir etmemiz gerekiyor. Hakimiyet oyun modunda ise, Blitz isimli oyun moduna benzer bir şekilde, kontrol noktalarını ele geçirip puan kazanmamız gerekiyor, maçı kazanmak için. Son olarak, kaleci oyun modunda ise, sınırsız kaynaklara sahip olan oyuncular, en çok kaleleri kurup hakim olarak maçın sonunda kazanmayı hak ediyor.

Halo Wars 2 4

Peki, siz Halo Wars 2 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geldik, zurnanın zırt dediği yere, yine. Bu incelememin en başında açık ve net olarak belirttim, oyun ve seri hakkındaki bilgimi, düşüncemi. Şimdi ise bunları detaylandırmaya geldik. Oyunu ciddi anlamda çok beğendim. Animasyonlar, grafikler, sesler, seslendirmeler, müzikler, bir gerçek zamanlı strateji oyununa göre çok da farklı olmayan, ama türünü başarıyla temsil eden başarılı oyun modları gibi oynanış tecrübeleri sunan Halo Wars 2’yi, günümüzde resmen yarım olarak piyasaya sürülen, bol hatalı ve genellikle eksik oyunlara kıyaslayacak olursak eğer, Halo Wars 2, 10 numara, 5 yıldız ötesi bir kalitede.

Bilgisayarda oynayacak kullanıcılar için, oynanış açısından sakatlık çıkarma ihtimali bulunan, genelde ESC tuşuna basılarak açılan oyun menüsünün F10, fare tekerleğini kullanarak yakınlaşıp uzaklaştığımız kamera bakış açısının Page Up ve Page Down tuşlarına transfer edilmiş olması gibi kafa karıştırıcı ayarlamalar ile geliyor, bilginiz olsun diye söylüyorum. Ben bütün tuşlara bastım, bulacağım diye. Bunun dışında oyunda hiçbir eksiklik yok. Standart sürümü 250 TL gibi bir fiyata bulunan Halo Wars 2, 250 TL değil belki, ama bir 180 TL’yi kesinlikle hallediyor. Halo serisinin hayranları tarafından çok da beklenmeyen bir oyun olsa da, eğer imkanınız varsa, kesinlikle tecrübe etmeden geçmemeniz gereken bir yapım kendisi.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.