Menü
https://leadergamer.com.tr/logitech-g-yeni-powerplay-sarj-sistemi-ve-lightspeed-teknolojisini-one-cikartiyor/
Gran Turismo Sport , Playstation 5 1 Ağustos 2017 17:44

Gran Turismo Sport, PlayStation 5 üzerinde 8K çözünürlükte çalışabilir

Tamam, her şey güzel ama önce 1080p/60 FPS bir standart haline gelse, daha güzel olmaz mı?


Eğer şu an bir yerlerde PlayStation 5 üzerinde birileri kafa yoruyorsa, mühendisler çalışıyorsa, eminiz ki konsol üzerinde çalışan insanlar çözünürlük ile kafayı bozmuşlardır. Konsolun planlamasını yapan, donanımları uydurmaya çalışan kişi, konsolun 8K çözünürlükte oyun açabilmesi için uğraşıyor çünkü üstleri öyle istiyor. Neden? Çünkü 4K kapasiteli konsolların reklamları yeterince yapıldı ve yeni nesle geçtiğimiz zaman, artık 4K oyun çalıştıran konsolların reklam değeri kalmayacak. PlayStation 5, 8K çözünürlükte oyun açsın da, mesela Gran Turismo Sport, oyun 20 FPS olsa da problem değil. İnsan gözü zaten en fazla 24 FPS görüyor, değil mi sevgili Sony?

Gran Turismo Sport, PlayStation 5 üzerinde 8K çözünürlükte çalışabilir

Peki, neden bunları söylüyor olabiliriz? Çünkü bugün, PlayStation 5 konsolunun 8K oyun çalıştırabileceği hakkındaki 3. haberi aldık, hem de bir Sony stüdyosundan. Henüz PlayStation 4 Pro konsolunda bile birçok oyun 1080p/60 FPS çalışmıyorken, 8K çözünürlükte oyun çalıştıracak konsol haberleri alıyoruz. Bu ne kadar mantıklı bir durum? Bu arada insan gözü 24 FPS ile sınırlı değil ha. Aman diyeyim.

Her neyse, bahsettiğimiz bu 8K oyun muhabbeti, Gran Turismo Sport geliştiricilerinden geldi. Gran Turismo Sport geliştirici stüdyosunun patronu olan Kazunori Yamauchi, bir açıklama yaptı ve oyunlarının PlayStation 5 üzerinde 8K olabileceğini belirtti. Kazunori Yamauchi, “Oyundaki tek bir arabayı oluşturmak bile 6 ay sürüyor. Sadece PlayStation 4 Pro için yaptığımız çalışma buna dahil değil. Zaten bizler de geleceği düşünerek oyunumuzu geliştiriyoruz. Eğer bir gün Gran Turismo Sport, PlayStation 5 ile çalışırsa rahatlıkla 8K çözünürlüğe ulaşabiliriz.” dedi tam olarak.

PlayStation 5 muhtemelen 2020 ile 2023 arasındaki bir senede çıkacaktır. Şu an 4K televizyonlar bile herkesin evine girmemişken, 8K televizyonların bundan seneler sonra ne durumda olacağını tahmin etmek pek de zor değil. Tabii televizyonlardan ziyade, bahsettiğimiz ilk sorun bence daha önemli. Neden reklam adına sürekli olarak çözünürlük üzerinden gidiliyor? Evet, 1080p çözünürlük ile 4K arasında, hatta 8K arasında gözle görünür bir fark olabilir. Fakat şu yetkililerin kafasına birisi girse de, artık insanlar çözünürlük yerine FPS üzerinden reklamlarını yapmaya başlasalar herkes için en iyisi olacaktır. Bakarsınız, 1080p/60 FPS, tüm şimdiki nesil konsollar için bir standart olur. Gelecek nesil içinse 4K/60 FPS denebilir.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha eski ama güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer bu oyunları oynayacak bir TV arıyorsanız, en iyi 4K ve HDR oyun televizyonları yazımız sizleri bekliyor. Eğer PC üzerinde oynayacaksanız bu oyunları, PC monitörü olarak kullanabileceğiniz en iyi televizyonlar yazımız da var.

Son olarak, bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Kaan GEZER Editör