Gök bilimciler, Güneş Sistemi’ne benzeyen yeni bir sistem keşfetti

Gök bilimciler, Güneş Sistemi’ne benzeyen yeni bir sistem keşfetti

Bu sistemde 7 gezegen var ve hepsi, tek bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Güneş Sistemi, bizlerin içerisinde yaşadığı bir sistem. Bu sistemin içerisinde 8 gezegen, 5 cüce gezegen ve 1 adet de yıldız (Güneş) bulunuyor. Güneş Sistemi içerisindeki her gezegen, Güneş etrafında yörüngelenmiş bir biçimde dönüyor. İşte bu bizim sistemimize benzeyen, başka bir sistem de gök bilimciler tarafından çok kısa bir süre önce keşfedildi. Yeni keşfedilen bu sistem içerisinde 7 gezegen ve 1 yıldız bulunuyor. Sistemde bulunan 7 gezegen de, bu 1 yıldızın etrafında yörüngelenmiş bir biçimde dönüyor. Fakat bu keşfedilen yeni sistem içerisindeki 7 gezegenden sadece 3 tanesinde hayat olabileceği tartışılıyor. Eğer uzayla alakalı şeyleri seviyorsanız, hemen aşağıdan daha detaylı bir şekilde bu konuya giriş yapalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Gök bilimciler, Güneş Sistemi'ne benzeyen yeni bir sistem keşfetti

Aslında yukarıdan görebileceğiniz görsel, her şeyi özetliyor. Sağdaki sistem, bizim Güneş Sistemi’mizi gösteriyor ve soldaki ise, yeni keşfedilen sistemi gösteriyor. Bu yeni keşfedilen sistem, Dünya’dan tam 40 ışık yılı uzaklıkta ve sistemin yıldızının adı ise Trappist-1. Karşılaştırmak için söyleyelim, bizim sistemimizdeki yıldızın adı ise Güneş. Bahsettiğimiz bu sistem, tabii ki NASA tarafından keşfedildi. Bu keşif yapılırken, NASA ekibinin Spitzer Space Telescope isimli teleskobu kullanıldı. Bu keşif hakkında Belçika’da bulunan bir üniversitenin baş yazarı olan Michaël Gillon açıklama yaptı ve Michaël Gillon, “Keşfedilen yeni sistemdeki tüm gezegenler, hem birbirlerine, hem de yörüngelerinde bulunan yıldıza çok yakın. Bu yakınlığı, kendi sistemimizdeki Jüpiter ile Jüpiter’in aylarının arasında olan yakınlık ile bir görebiliriz.” dedi.

Yapılan açıklamalara göre Trappist-1 yıldızı, Güneş’in tam tersi, yani soğuk ve küçük. Bu yüzden bu sistemdeki bazı gezegenlerde sıvı su bulunabileceği tartışılıyor. Ayrıca gezegenlerin yüzeyine göre, bazılarında hayat olabileceği de tartışılıyor. Trappist-1 yörüngesinde bulunan 7 gezegenden 3 tanesi, NASA’nın yıldız ile gezegen arasındaki uygun yakınlık ölçülerine uyuyor ve bu yüzden, bu 3 gezegende sıvı su bulunabileceği tartışlıyor. Aynı zamanda, yörüngenin en ucunda bulunan gezegen olan, Trappist-1h ise sıcaklığı kendi atmosferinde hapseden bir gezegene benzetiliyor. Aynı Venüs gibi yani. Bu yüzden Trappist-1h içerisinde de hayat olabileceği, söylenen yorumlar arasında.

_94800971_mediaitem94800970

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yukarıdan görebileceğiniz bu poster, NASA’nın geleneksel seyahat görsellerinden en yenisi. Bu poster, yeni keşfedilen sistem için hazırlandı. Yani, eğer bundan seneler sonra uzaya yolculuk başlarsa ve Trappist-1 sistemine gitmek isterseniz, bu tür posterler göreceksiniz. Ayrıca poster içerisinde, sistem hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz tasarımlar da bulunuyor. Mesela birçok gezegenin görünebiliyor olması ve onların birbirine yakın olması. Bunlar, biraz önce tarif ettiğimiz yakınlığı gösteriyor. Ayrıca bu yapılan yeni keşfin en ilginç yanı ise, sistem içerisinde bulunan 7 gezegenin de Dünya boyutlarında olması. Trappist-1 yıldızının da sönük ve soğuk olması.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.