Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 04.01.2017

Bir zamanların efsanesi olan ATARI firmasına arka arkaya darbeler geliyor.

rct3-feature-e1440200073468-600x300

Bir dönemin efsane şirketi olan ve adıyla aynı isme sahip ev konsolu sayesinde birçoğumuzun evine girmeyi başaran Atari'de sular durulmuyor. Unutulan şöhreti, borç batağında olması, güç kaybetmesi ve şirket içi maddi - manevi birçok sorundan dolayı Atari kolay kolay toparlanamayacağa benziyor. Zorluklar içindeki firmaya bir darbe de anlaşmalı olduğu geliştiricisinden geldi.

Son zamanlarda aşina olduğumuz "Yapımcı firma, yayıncı firmaya dava açtı" temasına Frontier Developments ve Atari firmaları da dahil oluyor. Frontier'in geliştiriciliğini üstlendiği Roller Coaster Tycoon 3, iki firmanın birbirine düşmesine sebep oldu. Anlaşmaya göre Frontier, satış rakamlarına göre Atari'den belirli bir miktarda telif hakkı payı alacaktı. Bu anlaşmaya göre Atari, Frontier'e 1.17 milyon dolar ödeme yaptı. Bu rakam birçoğumuzu tatmin etse de Frontier'i etmemişe benziyor. Yapımcı firmaya göre Atari, kendilerini kandırdı ve satış rakamlarında manipülasyon yaptı. Bunun yüzünden 2.2 milyon dolar almaları gerekirken 1.17 milyon dolar ödeme aldılar. Bu nedenden ötürü Frontier, Atari'yi dava etmeye hazırlanıyor.

Frontier Developments, açıklamasının sonunda Atari ile geçtiğimiz Nisan ayından beri uzlaşmaya çalıştıklarını ama başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerin sonunda istemeye istemeye hukuki yola başvurduklarını belirtiyor. Bu probleme neden olan oyun Roller Coaster Tycoon 3, 26 Ekim 2004'te PC, iOS ve Mac için yayımlandı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.