Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.01.2023

Epic CEO'su Tim Sweeney, Apple ile yaşanan yasal anlaşmazlığa rağmen 2023 yılında iOS platformunda Fortnite  göreceğimizi ima etti. Ünlü oyun, hizmetin kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle App Store üzerinde yasak yedi. Sonuç olarak, alandaki en bilinen yasal çatışmalardan biri başladı. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için aşağı kaydırın.

Fortnite iOS platformundan neden atıldı?

Yeni yıla girerken Tim Sweeney bu bilgiyi tweetledi. Mesajı, 2023 yılında havai fişeklere bakan bir Fortnite oyuncusu ve "Gelecek yıl iOS'ta!" ifadesi takip etti. Avrupa'daki yeni Dijital Piyasalar Yasası ya da DMA kuralına uymak için Apple'ın yakında iOS 17 ile iPhone'da üçüncü taraf uygulama mağazalarına ya da uygulamalarda yandan ödeme yapılmasına izin vereceği söyleniyordu. Sonuç olarak, bu durum Fortnite'ın iOS ve iPadOS'e geri dönmesini sağlayabilir. Yine de oyunun App Store üzerinden erişilebilir olması şart değil.

Epic Games'in battle royale oyunu Fortnite son derece seviliyor ve birçok farklı platformda erişilebilir durumda. Ağustos 2020'de Epic Games doğrudan ödeme yöntemi ekleyince Apple oyunu App Store'dan silme kararı aldı. Bu, Apple'ın uygulama içi satın alma sistemini atlattı ve App Store politikalarını ihlal etti. Şimdi Fortnite'ın bu yıl iOS'a geri dönme ihtimali var.

Apple, "Bugün Epic Games, her geliştiriciye eşit şekilde uygulanan ve mağazayı kullanıcılarımız için güvenli tutmak üzere tasarlanan App Store kurallarını ihlal ederek talihsiz bir adım attı. Sonuç olarak Fortnite uygulaması mağazadan gitti. Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmemiş veya onaylanmamış bir özelliği etkinleştirdi ve bunu, dijital ürünler veya hizmetler satan her geliştirici için geçerli olan uygulama içi ödemelerle ilgili App Store kurallarını açıkça ihlal etme niyetiyle yaptı." dedi.

Epic Games, App Store'dan atıldıktan sonra Apple'a dava açtı ve yasal anlaşmazlık bugün hala devam ediyor. Sweeney, "Tüm geliştiricilere eşit şekilde yardımcı olacak açık platformlar ve yasal önlemler için çalışıyoruz. Ve şiddetli bir savaş olacak!" dedi. Yaklaşık üç yıl sonra, Apple ve Epic Games, Apple'ın App Store ödeme sistemini atlayarak dış web sitelerine uygulama içi bağlantılar sağlamaya zorlayacak bir mahkeme kararına itiraz ediyor.

Ayrıca, Resident Evil 4 Remake çıkış tarihi, hikayesi ve oynanışı rehber yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın. Bir de, Starfield Game Pass çıkış tarihi ne zaman yazımız sizleri bekliyor. Dahası, Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası hakkında da bildiklerimizi paylaştık.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.