Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 20.11.2017

Her yıl bir yenisi ile karşılaştığımız Football Manager serisinin yeni üyesi olan Football Manager 2018, bu yıl da bizlerle buluştu. Zaten bu seriyi bilmeyen yoktur muhtemelen, sonuçta yıllardır aramızda olan bir seri. Bu sebeple, oynanışta gidilmiş olan yeniliklerden bahsetmeye daha fazla ağırlık vereceğim. Tabii, yine normal oynanıştan da bahsedeceğim, fakat çok da üzerinde durmayacağım. Her yıl çıkmasına alıştığımız Football Manager 2018'in incelemesi içerisinde, daha önce zaten defalarca kez rastladığımız özelliklerden bahsetmek, sadece boşuna yer kaplamış olacaktır. En iyisi, lafı daha fazla uzatmadan incelemeye geçmek.

Football Manager 2018 İnceleme - Bu yıl ne tür değişiklikler var?

Football Manager 2018 ne ki?

Ben, yine de ne olur ne olmaz diyerekten, Football Manager 2018'in ne olduğundan bahsedeyim. Sports Interactive tarafından geliştirilmiş ve Sega tarafından yayımcılığı üstlenmiş olan yapım, bizlere hayalini kurduğumuz takımı yönetme hakkı sunuyor. İşin daha da güzel yanı, bunu gerçekten detaylı ve başarılı bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. Zira, öyle olmasa, zaten bugüne kadar devam etmezdi seri. 50 ülke, 2500 spor kulübü, 600.000'in üzerinde gerçek oyuncu gibi, özellikle futbol seven insanların ilgisini çekebilecek özelliklerle karşımızda bulunuyor.

Football Manager 2018'i açtığımda, beni bir ton karakter yaratma özelliği karşıladı. Karakter yaratma konusundaki ayrıntıların büyük kısmı zaten aynı olsa da, 3B yüz yaratma sistemine değinmeden geçmek istemiyorum. Eğer aklınızda, kendi yüzünüzü rahatça sisteme tanıtmak gibi bir şey varsa, unutun. Sistem fazlasıyla başarısız görünüyor. En azından beni yaratmayı başaramadı. Elbette başarılı olduğu yüzler de bulunuyordur, fakat henüz yeterince başarılı bir şekilde yüzleri oturtamıyor.

Daha önceden zaten alışmış olduğumuz özellikler bir yana, yeni özelliklerden de söz etmek istiyorum. Yeni özellikler dediğimde de, Takım Dinamiği adı ile Football Manager 2018'e katılan yeni özellik geliyor aklıma ilk olarak. Bu yeni özellik, takımlara bir düzen getirmiş. Takım Dinamiği özelliği ile, bir hiyerarşi eklenmiş oyuna. Saygı da, artık oyunun bir parçası haline gelmiş denilebilir. Aslına bakarsanız, öyle çok fark edilebilir bir değişikliğe yol açmıyor, fakat yine de katkısı var tabii.

Football Manager 2018 İnceleme - Bu yıl ne tür değişiklikler var?

Football Manager 2018 ile eklenen özellikler, oynanışa daha da derinlik katıyor.

Oyun içerisinde, artık arkadaşlıkları da görebiliyoruz. Tam olarak yeni bir özellik olup olmadığını bilmiyorum açıkçası, zira Football Manager 2017 oynamadım, direkt Football Manager 2018'e geçtim. Fakat, görebildiğim kadarıyla yeni bir özellik. Takımda, kimlerin kimlerle iyi anlaştığını ve kimlerin kendisini dışlanmış hissettiğini görebiliyoruz. Mesela, Türkiye'den bir takım seçtiğinizde ve bir süre sonra takımınıza yabancı bir oyuncu getirdiğinizde, getirilen oyuncunun bir süre diplerde takıldığına şahit olabilirsiniz.

Takım yönetimi açısından, ben Football Manager oynamayalı bayağı bir şeyin gelişmiş olduğunu fark ettim. Zaten, insanların Football Manager alıp oynamasının sebebi de, sahip olduğu menajerlik hissiyatı veren derin oynanışlar. Serinin yeni üyesiyle de, oynanış açısından daha fazla derinlik ve detay getirilmiş. Takımınızla ilgili her türlü ayrıntıyı kontrol edebiliyorsunuz resmen. Her ne kadar yeni oyuncular için bayağı bir karışık görünse de oynanış konusunda, Football Manager 2018 yine elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyor oyunculara.

Oyuncu arayışı konusunda da büyük yeniliklere gidilmiş. Football Manager 2018 ile, oyuncu araştırma seçenekleri genişletilmiş, tam olarak aradığımız oyuncuyu bulma konusunda biz oyunculara daha iyi imkanlar sağlanmış. Sağlık Merkezi, kadronun sakatlık durumu ile ilgili çok detaylı bilgiler sunuyor. Ayrıca, oyuncuların sakatlık riskleri ve antrenman esnasında oluşan sakatlıklar konusunda da fazlasıyla bilgilendirme yapılıyor.

Football Manager 2018 İnceleme - Bu yıl ne tür değişiklikler var?

Uyguladığınız taktiklerin takımı ne kadar ve nasıl etkilediğini görebiliyorsunuz.

Football Manager 2018 oynarken, takımınıza uyguladığınız taktiklerin ne kadar işe yarayıp yaramadığını gösteren analiz kısmı da güzel bir eklenti olmuş. Takım Dinamikleri sekmesinde, saha içindeki uyum, tesislerdeki atmosfer, yönetim tarzına destek ve durumlar hakkında ayrıntılı bilgiler sunan pencereler bulunuyor. Kullanmakta olduğunuz taktiğin, takımınızın durumunun ne halde olduğunu öğrenmek için, Takım Dinamikleri sekmesi ve Taktikler sekmesinde bulunan analiz seçeneklerini kullanabiliyoruz.

Fantezi Draft adı ile gelen bir özellik de, oyunculara daha yüksek kadro bütçesi ve hızlı başlangıç seçeneklerini sunuyor. Tabii, aynı zamanda bu modun ayarlarını da, istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Eğer yanlış fark etmediysem, Football Manager 2018 ile tecrübeli ve başarılı oyuncuları takımınıza eklemek artık daha zor bir hal almış. Her ne kadar yüksek bütçe ile başlarsanız başlayın, sırf takımlar daha fazlasını istiyor diye, gözünüze kestirdiğiniz oyuncuyu alamayabiliyorsunuz.

Football Manager serisinin arayüzünün, her sene değişikliğe uğradığına şahit oluyordum. Yeni özellikler eklendikçe ve yapılabilecek şeyler genişledikçe, oyunda bizi karşılayan arayüz de bayağı bir değişikliğe uğruyordu. Football Manager 2018 ile de, yine birtakım değişiklikler yapılmış. Her ne kadar, onca özelliği sığdırabilmeleri için yapmış olduklarını düşünüyor olsam da, arayüzün daha temiz ve oyuncular için daha göz yormayan bir düzene sahip olabileceğine inanıyorum. Şimdiden yeni oyuncuların kafasını bayağı bir karıştırabilen arayüze sahip olan oyun serisi, gelecek birkaç oyuna, yeni oyuncular için bayağı kabus olacaktır.

Football Manager 2018 İnceleme - Bu yıl ne tür değişiklikler var?

Maç günü, artık daha fazla detay bizleri karşılıyor.

Maç günü konusunda da değişiklikler yapılmış. Football Manager 2018 ile, oyuncuların maç esnasındaki durumlarını daha iyi görebiliyoruz. Ayrıca, asistanımız daha iyi analizler yapabiliyor. Hatta, oyunun ilk yarısı geçtiğinde, iyi ve kötü yanları, olaylar ve takımın nasıl iyileştirilebileceği konusunda bilgiler de bizlere sunuluyor. Her ne kadar geliştirici ekip tarafından, Football Manager 2018'in 3 boyutlu maç görselliğinin geliştirilmiş olduğu söylenmiş olsa da, hala çok sakat görünüyor. Animasyonlar ve yapay zeka, oyunu 3D olarak izlerken bayağı bir kötü görünüyor. Fakat, zaten böyle bir sisteme ihtiyaç yok ki? Maçı, 3 boyutlu yerine 2 boyutlu izlemek, biz oyuncuların oyuna daha rahat odaklanabilmesini sağlıyordu. Geliştirici ekip 3 boyutlu görselliği geliştirmeye çalıştıkça, daha çok göze batar bir hal alıyor, ne yazık ki.

Her ne kadar ana menü ve ayarlar gibi kısımlarda insanın aklına takılan hoş bir şarkı çalıyor olsa da, ne yazık ki aynı şeyi Football Manager 2018'in oynanışına derinlemesine inerken rastlayamadım. Öylece boş her şey. Hala, illa arka planda bir YouTube şart gibi görünüyor. Belki gelmiştir umuduyla oyunun Tercihler menüsüne vesaire bakındım, fakat ne yazık ki göremedim. Sonra, hala tek bir şarkının bulunduğunu ve standart olarak durumların öyle olduğunu öğrendim. Benim için bir hayal kırıklığı oldu yani bu durum.

Football Manager 2018 İnceleme - Bu yıl ne tür değişiklikler var?

Neden bu puanı verdim?

Bundan önceki inceleme yazılarımızda verdiğimiz puanlar biraz yanlış anlaşılıyordu. Puanlama sisteminde 8, 9 ve 10 puanlarının dışına çıkmamız bile zor oluyordu. Çünkü bizleri uzun zamandır takip eden insanlar, iyi bir oyunun minimum 8 puan alabileceğini düşünüyordu. Bunun sorumlusu tabii ki biziz ve bu yüzden 8 puanın altında kalan oyunlar otomatik olarak tarihin en berbat oyunu kategorisine düşüyordu. Fakat gerçekten durum böyle mi? Tabii ki değil. İşte bu durumu biraz olsun yoluna koyabilmek için Leadergamer ekibi olarak artık oyunlara oyunları incelerken daha detaylı puanlama yapacağız ve bundan kesinlikle haberdar olmanız gerekiyorBundan sonra kullanacağımız puan tablomuzu ise hemen aşağıda sizlere sunmak istiyoruz.

  • 1, 2 ve 3: Bu puanlar genelde oynanmaz halde olan veya ciddi anlamda kötü olan oyunlara verilecek. Doğal olarak, puan ne kadar düşükse, oyun da o kadar kötü oluyor.
  • 4, 5 ve 6: Bu puanlar ise ortalama olan, bizleri tatmin edemeyen, varlığı ile yokluğu aynı olan oyunlar için kullanılacak. 4 için ortalama altı, 5 için ortalama, 6 için de ortalama üstü diyebiliriz.
  • 7, 8 ve 9: Bu puanlar başarılı oyunlar için kullanılacak. Özellikle 7 ve 8 güzel oyunlar için olacakken, 9 puanını mutlaka oynanması gereken fakat kusursuz olmayan oyunlar için kullanacağız.
  • 10: Bu puan direkt olarak kusursuz oyunlara verilecek.

Puan verme sistemimizi tekrar bir hatırlattığıma ve henüz daha puanımı vermeden, verdiğim puanı açıkladığıma göre, rahatça puanımı verebilirim. Football Manager 2018, oyunun serisi için birçok gelişmeyi içerisinde barındıran yepyeni bir yapım olmuş. Oyunun fazlası da var, eksiği de var. Fakat, bütün her şeyi bir kenara koyduğumuzda, hala o bizlerin zamanda kaybolmasına sebep olan derin oynanışı var. Oynanış açısından zaten halihazırda bulunan derinliğini her geçen yapımda biraz daha derinleştiriyor olması, müthiş bir artı oldu benim gözümde. Elbette geliştirilmesi gereken alanları var, fakat bu hali ile bile, oynanış açısından ortalamanın üstünde bir tecrübe sunuyor. Bütün bu sebeplerden dolayı da, Football Manager 2018 benden 8 puanı kapıyor.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.