FIFA 18 içerisinde en beğendiğimiz yeni ve büyük özellikler

FIFA 18 içerisinde en beğendiğimiz yeni ve büyük özellikler

Peki, sizin beğendiğiniz özellikler neler?

FIFA 18, o uzun bekleyişin ardından bizlerle buluştu en sonunda, fakat çok geçmeden korsanlar tarafından ele geçirildi. Güvenlik açısından bu kadar eksik olmasına rağmen, beraberinde getirdiği oynanış özellikleri açısından fazlasıyla yeterliydi. Zaten bu yazımızda da, sizler için oyun içerisinde bulunan ve bizim gerçekten hoşumuza gitmiş olan özelliklerden bahsedeceğiz. Aslında, bu yazımız aynı zamanda, FIFA 18‘in hakkının neden korsan sürüm ile yenmemesi gerektiği sorusuna da cevap getiriyor. Lafı çok da fazla uzatmadan hemen bahsini etmek istediğimiz özelliklere geçelim.

FIFA 18 içerisinde en beğendiğimiz yeni ve büyük özellikler

7. Takım stilleri

Oyun çıkmadan önce, birçok defa oradan buradan duyduk zaten, oyun içerisinde takım stillerinin hissedilebileceğini. Hatta bu konuyla ilgili EA tarafından, “Tiki-taka’dan yüksek baskıya kadar, yeni takım stilleri, dünyanın en iyi kulüplerinin bilindik taktiklerini FIFA 18‘de ortaya koyuyor.” diye iddialı bir açıklama da gelmişti. Açıkçasını sorarsanız, geliştirici ekip bu konuyla ilgili çok da kapsamlı bir çalışma yapmamış gibi görünüyor. Zira, Wigan‘ın bile Barcelona gibi oynadığına şahitlik edebiliyoruz. Fakat, şöyle bir şey daha var. Geliştirici ekip, serinin yeni oyununda önemli bir adım atmayı denemiş ve başarılı olması durumunda, oynanış açısından gerçekçiliği bambaşka bir boyuta taşıma potansiyeline sahipti. Tam başarılı olamamış olsa da, yine güzel bir adım olduğu için, beğendiğimiz özellikler arasında yer alıyor.

6. Dinamik hava durumları

FIFA 18‘in en önemli özelliklerinden biri olması gereken bir özelliğe geldi sıra. Maç esnasında hava durumunun bir anda değişerek oyun şartlarında da değişikliklere yol açması, gerçekçi bir oyun tecrübesi açısından teorik olarak fazlasıyla muhteşem bir fikir. Güzel de bir özellik, fakat üzerinde çalışılması gerekilen noktalar var. Örneğin, İskoçya‘da oynadığınızda, sürekli aynı hava durumu döngüsü ile karşılaşıyorsunuz. İskoçya soğuk bir memleket, buna lafımız yok, fakat hava durumlarının tekrar ediyor olmasını biri açıklayabilir mi? İngiltere‘de de aynı durum söz konusu. Fikir güzel, fakat üzerinde çalışılması gerekiyor. Yine de güzel bir özellik olduğuna inanıyoruz.

5. Dramatik anlar

Tecrübeli FIFA oyuncuları, muhtemelen bu paragrafta kendilerini görecektir. Maç 1-0 ve kupa neredeyse sizin oldu olacak. Tam maçın sonlarına doğru, bir anda yapay zeka nasıl oluyorsa, kaleye bir atmayı başarıyor ve maç uzatmalara gidiyor. İşin kötü kısmı, bu durum için yapılabilecek bir şey de yok, çünkü işlerin böyle olmasını EA ekibi ayarlıyor. Yani, kaçınılmaz bir durum, ne yazık ki. FIFA 18 ile durumlar biraz değişiyor, ama genel olarak olaylar yine aynı ne yazık ki. Eğer yapay zeka gol atmak istiyorsa, o gol neredeyse kaçınılmaz oluyor. Bu yıl, bu durum biraz daha düzeltilmiş. Eskiden hissedilen o kaçınılmaz sonun yerini, artık daha başkaldırılabilir bir son almış. Bu sebeple de, artık sevdiğimiz bir özellik haline geldi.

4. Hızlı oyuncu değişikliği

FIFA 18‘in içerisinde karşılaştığımız en müthiş özelliklerden biri, kesinlikle hızlı oyuncu değişikliği yapabilme özelliği. Hani o eskiden uzun uzun menüde dolanıp, saatlerce oyuncu değişikliği ile uğraşılıyordu ya? O artık yok işte. Yani, o çekişmeli atmosferin, sıkıcı bir arayüzle bölünmesi mevzusu, artık can sıkıcı bir halde değil. Yani, hala tam olarak alışamadık aslında bu hızlı oyuncu değişikliği mevzusuna, fakat yine de aklımıza geldikçe fazlasıyla iş görüyor.

FIFA 18 içerisinde en beğendiğimiz yeni ve büyük özellikler

3. Gerçekçi oyuncu hareketi teknolojisi

Günümüzün teknolojisinin bayağı bir ilerlemiş olmasının da etkisiyle olsa gerek, artık oyunlardan beklentiler çok çok daha fazla. Özellikle bu tarz oyunlarda, oyuncular hep bir gerçekçilik arıyor. FIFA 18 içerisinde bizleri karşılayan gerçekçi oyuncu hareketi teknolojisi de, tam olarak bu arayışımıza merhem oluyor. EA ekibi, FIFA 17‘den sonra büyük bir adım atmayı başarmışlar ve bu büyük adımı, Cristiano Ronaldo gibi önemli oyuncuları oynarken fazlasıyla hissedebiliyoruz. Gerçekçilik açısından oyunu büyük bir tık öteye taşımayı başarmış olduğu için, gerçekçi oyuncu hareketi teknolojisi de FIFA 18‘de favorilerimiz arasında yer alıyor.

2. FIFA 18 içerisindeki atmosfer gerçekçiliği

Önceden nereye gidersek gidelim, sürekli rastgele bir atmosfer var gibi hissettiriyordu stadyum içerisinde çıkartılan sesler. Fakat, FIFA 18 ile işler biraz değişti ve artık, en azından hissedebildiğimiz kadarıyla, oyunu oynarken bulunduğumuz stadyumun atmosferini daha rahat hissedebiliyoruz. Yani, örnek olarak Brezilya‘da maç yaptığımızı varsayalım. Stadyumdan çıkan sesler, sanki bir karnavala katılmışız gibi hissettiriyor. Bir başka örnek olarak İspanya‘yı verebiliriz. Bazı durumlarda bol bol ıslık sesi duyduğunuzu fark edeceksiniz oynarken. Oynanış açısından, özellikle atmosfer konusunda müthiş bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

1. Kariyer modu

FIFA 18, raflarda yerini almadan önce, uzun süredir aramızda olan kariyer modu, resmen ilgi için ağlıyordu. EA ekibi, ne yazık ki uzun süredir kariyer modunun aradığı ilgiyi göstermemişti. Neyse ki, FIFA 18 ile birlikte, yeni ara sahneler gibi özelliklerle, kariyer modu biraz daha renk kazanmış oldu. Anlaşma sahnelerinde ne yazık ki seslendirmelerle vesaire karşılaşmıyoruz, fakat yine de oynanış açısından bizleri menajer havasına sokmak için müthiş bir özellik olmuş. EA ekibinin, halihazırda bulunan klasik bir özelliğe yepyeni bir başka özellikle katkı yaptığını görmek, iyi hissettirdi. Kariyer modu, artık tekrardan daha bir önemli hissettirilmiş, serinin yeni oyununda ve bu sebeple, listemizde yerini almayı başardı.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi en yeni ve PlayStation kullanıcıları tarafından muhtemelen çokça tercih edilen oyun ile tanıştıralım: FIFA 18 inceleme. Eğer futbol temelli bir oyun yerine, direkt bir WWE oyunu arıyorsanız, güreşmek istiyorsanız da WWE 2K18 güreşçi listesi, ek paketleri, rehberleri, ipuçları ve daha fazlası yazımıza göz atmayı unutmayın.

Son olarak, kardeş sitemizin GTA Online rehberi: taktik ve ipuçları, hileler, modlar ve oyun hakkında her şey yazısına bakmayı ve bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın