FIFA 14 Ön inceleme

FIFA 14 Ön inceleme

Kramponları dolaba kaldırmayın, bu maç kolay kolay bitmez.

Şahsi fikrimi belirteyim: FIFA 13, bu yılın sadece en iyi futbol oyunu değil, aynı zamanda en iyi spor oyunlarından da biri. EA Sports, FIFA 09 ile kısmen de olsa başlattığı toparlanma sürecini, artık kolay kolay çıkılamayacak bir noktada sürdürüyor. Bu başarı grafiği hem firmanın hem de rakiplerin işini oldukça zorlaştırıyor. Açıkçası 2008 yılına baktığımızda, PES serisinin yeni oyununun nasıl bir rehavet içinde yapıldığını görebiliyoruz. EA Sports bu rehavete kapılmamak için çaba harcıyor ve bu Konami’yi de hırslandırıyor. Önümüzdeki yıl, futbol oyunları konusunda çok daha ciddi bir rekabetin bizi beklediğini söyleyebiliriz. Şimdi merceklerimizi FIFA 14 cephesine yönlendirelim ve olacaklara bir göz atalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

FIFA 14 Ön inceleme - leadergamer (1)Eminim ki hiç kimse, bir öncekinin biraz daha cilalanmışı olan bir oyuna içi rahat bir şekilde para harcamaz. FIFA 13’ün özellikle saha içi sistemi başta olmak üzere, pek çok dinamiği aslında FIFA 12’den geliyordu; ortada görsel olarak çok büyük fark yoktu bile, ama oynanan futbol ve online seçeneklerin bazıları biraz daha düzenlenmişti. FIFA 13’ün de eksikleri olduğu aşikar, ama ortada artık neredeyse mükemmele yakın bir sistem var ve FIFA 14 ile birlikte oyunculara radikal yenilikler sunmak güçleşiyor. Fakat içiniz rahat olsun EA Sports boş durmuyor ve bu seneki FIFA randevumuzu da renkli kılmak için elinden geleni yapıyor.

FIFA 12’den itibaren özellikle bu seçeneğin kapatılamadığı online arenada, bazen “vay be” dedirten bazen de saç baş yolduran Tactical Defending, yapay zeka kısmıyla elden geçiriliyor. FIFA 14’te savunmacılar artık boşlukları çok daha iyi kapatıyor ve yardımlaşma düzeyi yükseliyor. Savunmadaki bir oyuncu hata yaptığı zaman, diğer oyuncular, buna göre pozisyon alıyorlar ve rakibin topla oynadığı alanı daraltmak için daha akıllı hamleler yapıyorlar. Ayrıca markaja aldıkları oyuncuları da kolay kolay bırakmıyorlar ve takip ediyorlar. Böylelikle ani bir hava topunda çizgi halinde yakalanmak kısmen önlenmiş oluyor. Tüm bunlara ek olarak, yapay zeka oyunu daha iyi okuyup, rakibin en tehlikeli oyuncusunun kim olduğuna ve kime daha sert savunma yapılması gerektiğine de karar verebiliyor. Kısacası defansif yönden bir zeka artışı ile Tactical Defending çok daha akılcı ve kolay hale getiriliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.