Menü
https://leadergamer.com.tr/8k-ve-60-fps-battlefield-4-oynanis/
Fallout 4 8 Temmuz 2017 19:11

Fallout 4 geliştiricisine, reklamda kullandıkları şarkı yüzünden dava açıldı

Şirketten 1 milyon dolar isteniyor.


Dion DiMucci‘nin 1961 yıllarından kalma The Wanderer isimli şarkısı, Fallout 4‘ün reklamlarında kullanılmıştı. Görünüşe bakılacak olursa Bethesda‘nın ait olduğu ZeniMax Media, şarkıyı kullanmış oldukları fragman yüzünden dava ediliyor. Şarkının telif haklarına sahip olan DiMucci, şarkının Fallout 4 reklamlarında kullanılmış olmasından hiç de memnun görünmüyor.

Fallout 4

The Wrap tarafından ortaya çıkan haberlere göre, ZeniMax Media her ne kadar UMG Recordings‘ten şarkının telif haklarını Fallout 4 reklamlarında kullanabilmesi almış olmasına rağmen davalık olma durumu ile karşı karşıya olduklarından söz ediyor. Anlaşmaya göre, DiMucci‘nin daha iyi bir ücret için pazarlık etme hakkı bulunuyordu ve en önemlisi de, eğer işler istediği gibi gitmezse, şarkının kullanımını yasaklayabilecekti.

Davanın sebebi, DiMucci şarkısının kullanılmış olduğu fragmandaki şiddetin seviyesi. Davada, “Sanıkların reklamı itiraz edilebilirdi, çünkü karanlık, distopik, dehşetin spor olarak algılandığı bir ortamda tekrarlı cinayetler gerçekleştirilmişti. Cinayetler ve fiziksel zorbalıkların masum hayatları korumak için yapılmadığı, tam tersine iğrenç ve ahlaken savunulamayacak derecedeki görüntüler genç tüketicilere gösterildi.” denildi.

Yeterli ve geçerli bir sebep olup olmadığı tartışılabilir aslında, belirtilmiş olan sebebin. Zira, oyun 18 yaş ve üstü oyuncular için üretildi ve yine bu oyuncu kesimine uygun olduğu her yerde belirtildi. Açıkçasını sorarsanız, şarkının sahibi DiMucci baktı bu adamlarda para var, bir parça da olsa koparmak istedi, en azından bizim fikrimiz bu. Özellikle davayı açan tarafın 1 milyon dolar istiyor olması, şüphelerimizi destekler nitelikte. Eğer reklamı hatırlamak isterseniz, hemen aşağıya DiMucci’nin The Wanderer şarkısını içeren fragmanı yerleştirdik.

Tüm bunların haricinde, en iyi PS4 oyunları yazımıza, en iyi Counter-Strike oyunları yazımıza, Steam deneyiminizi zenginleştirebilecek 8 yazılım yazımıza, en iyi GTA oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. Bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Alper Dalan Editör