Türkiye

Facebook  Kullanıcı Sözleşmesi Sahte Çıktı

Facebook Kullanıcı Sözleşmesi Sahte Çıktı

İnsanların yasal sözleşmelerde ne şekil boşluklar bularak sıyrılıp çıktıkları malum. İnsanlarda doğal olarak sözleşmelerde çeşitli boşluklar arar veya bunlardan korunmak için çeşitli yöntemlere başvuru oldular. Şimdi okuyacağınız haber ise bu paranoyanın sömürülmesi ile ilgili.

Facebook malumunuz kullanıcı sözleşmelerinde ufak ufak değişiklikler yapıyor arada sırada. Ama böyle değişikliklerden sonra ortaya çıkan sahte bildirilerden de kaçınma gerekliliği beraberinde geliyor. İşte Facebook da benzer bir sahte bildiri şakasıyla karşı karşıya. Aşağıda ki belge oldukça gerçekçi bir şekilde yazılmış olsa da birsinin paylaştığını gördüğünüz bir bit yeniği olduğunu farketmeniz gayet mümkün. Facebook halka açık bir şirket olduğu için bunu profilinizde paylaşarak belli etmeniz gerekiyor. Ama bunun içinde hiçbir mantık yok tabi ki, sadece Facebook’un imajına zarar verme amaçlı ve ustaca yazılmış olduğu için dalga dalga yayılan bir olay.

İşte sahte bildiri

Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz…

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın