Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.10.2022

Günümüzde iyi denilebilecek strateji oyunları bulmak kesinlikle zor. Dahası, her geçen gün daha da zorlaşıyor. Sonuçta, stratejinin dibine vurup efsane savaşlar, senaryolar yaşamak isteriz, oyuncular olarak. Bu, bizim hakkımız, öyle değil mi? Biz de, en iyi strateji oyunları rehber yazımızda, 2022 yılında oynayabileceğiniz en iyi strateji oyunlarını listeledik. Hatta, hemen aşağıda önce sizinle oyunları paylaştık. Sonra ise, oyunları tek tek, kısa da olsa anlattık. Ayrıca, en iyi oyunlar konusunda başka kategorilerden oyun arıyorsanız, sitemizde çok fazla kategori bulabilirsiniz. Şimdi, listemize geçelim.

En iyi strateji oyunları (2022)

 1. Romans: Age of Caesar
 2. Crusader Kings III
 3. Crusader Kings II
 4. Europa Universalis IV
 5. Stellaris
 6. Hearts of Iron IV
 7. Total War: Rome 2
 8. Total War: Warhammer
 9. Total War: Three Kingdoms
 10. Field of Glory: Empires
 11. Distant Worlds Universe

1. Romans Age of Caesar - En iyi strateji oyunları (2022)

Büyük strateji ve Roma İmparatorluğu peynir ve soğan gibi birbirine yakışıyor. Bu yüzden Romans'ı denemenizi öneririz. Gerçek, sanal bir imparatorluk yaratmaya yardım ettiğinizi hissetmek istiyorsanız Ages of Caesar'ı bir deneyin.

Bu oynaması ücretsiz oyunda bir Roma şehrini yeniden inşa etmek için en fazla 16 diğer oyuncuyla işbirliği yapmalısınız. Birlikte, diğer oyuncuların şehirleriyle ticaret yolları inşa edecek, genişleyen topluluğunuzu barbar saldırılarına karşı koruyacak ve şehrinizin genişlemesine ve gelişmesine yardımcı olacak kaynakları toplayacaksınız. Bu gerçekten eğlenceli bir oyun ve büyük strateji türüne eğlenceli bir MMO yaklaşımı.

2. Crusader Kings 3

Eylül 2020'de piyasaya çıktı. Ondan önce çıkan Crusader Kings 2 ise 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Bir kişi ve ailesinin yanı sıra bir krallık veya ulusu yönetiyor olmanız fikri, seriyi diğer büyük strateji oyunlarından ayırıyor.

Kontların en küçüğünden Kralların Kralına kadar bir dizi karakterin kontrolü size veriliyor ve Orta Çağ Avrupa'sının arka planında hakimiyetlerini ve başarılarını sürdürmelerini sağlamakla görevlendiriliyorsunuz. Crusader Kings 3, RPG ve harita tabanlı oynanışı, selefinin asla yapamayacağı bir şekilde başarılı bir şekilde birleştirerek bu konsepti güçlendirdi.

Geliştirme ekibi, öğreticilik ve kullanıcı arayüzü tasarımı için çok çaba harcadı ve oyuncunun ihtiyaç duyduğu şeyi bulmaktan asla birkaç tıklamadan daha uzak olmadığından emin oldu. Büyük strateji acemisiyseniz başlamak için harika bir oyun.

3. Crusader Kings 2

Paradox'u ve bir bütün olarak türü popülerleştiren bir oyundu. Ayrıca, yaklaşık on yıllık DLC ve büyük strateji oyunu tasarımını etkileyen bir oyundu. Crusader Kings II'nin temel oyununu oynamanın artık tamamen ücretsiz olduğunu da belirtmek önemli. Bu yüzden, denememek için hiçbir neden yok.

4. Europa Universalis 4 - En iyi strateji oyunları (2022)

Orijinali aynı isimli eski bir masa oyunundan uyarlanan ve daha sonra aynı isimli bir masa oyununa dönüştürülen serinin bu dördüncü bölümü, Paradox büyük stratejisinin bir önceki altın standardıdır.

Ülkenizi çalkantılı 15. Yüzyıldan geçirip Akıl Çağı ve Napolyon devrimine kadar götürürken teknolojinizi, siyasi zekanızı ve komşularınızı yargılama kapasitenizi geliştirin.

Europa Universalis IV, tarihi büyük strateji oyunları arasında sadece Avrupa'ya odaklanmaması ve kapsadığı tüm dönem için dünyanın büyük bir kısmına erişim sağlamasıyla öne çıkıyor. Bir İlk Milletler kabilesini Avrupa'yı istila edecek bir askeri ve endüstriyel deve dönüştürmek ister misiniz? HRE'yi dağıtmak ve Almanya'yı daha erken mi kurmak istiyorsunuz? Tek kısıtlama hayal gücünüz.

5. Stellaris

Stellaris, Paradox'un büyük strateji oyunları arasında bilimkurgu ortamı nedeniyle "4X" alanına giren ilk oyun. Artık sıradan karasal yaşamla sınırlı değilsiniz.

Uzayda yaşayan yeni bir tür yaratın, politik ve sosyal eğilimlerini seçin ve ardından rastgele oluşturulmuş bir galaksiyi fethetmek için yola çıkın. Kaynaklar ve konum için akranlarınızla ve çoktan ölmüş üstlerinizin yönetimleriyle rekabet etmeniz gerekecek.

Stellaris'teki uzay imparatorluğu kurma seçenekleri, şu anda beş yıldan daha eski olan bir dizi DLC tarafından zaten genişletilmiş ve genişletilmiştir. Diğer Paradox oyunlarının güvenebileceği tarihsel ağırlığa sahip olmasa da, oyuncu özelleştirmesine güçlü bir vurgu yaparak taze, bilim kurgu temalı deneyimler yaratmaya daha fazla odaklanmıştır.

6. Hearts of Iron 4

Karşılaştırılabilir stratejik ölçeklerde çalışan ancak tipik olarak tüm savaşın genişliğini göz ardı eden diğer savaş oyunlarından değil. Zira, bu seri "gerçek" bir büyük strateji WW2 oyunu olma girişimiyle benzersizdir. EU4'e benzer şekilde, bu zaman diliminde herhangi bir kıtada herhangi bir ülke olarak oynamayı seçebilirsiniz. Politika 2. Dünya Savaşı'na benzer bir olay için ortam görevi görür. Para kazanmak ve hayatta kalmak eşit derecede önemlidir, ancak bu sırayla olmak zorunda değildir.

Hearts of Iron IV şu anda bir geçiş döneminde. Piyasaya sürüldüğünden bu yana oyun, doğru bir 2. Dünya Savaşı deneyimi sunmaya çalışıyor. Bunu da, alternatif tarihlere ve "ne olursa olsun" senaryolarına izin vererek yapıyor.

O dönemde önemli oyuncular olan ülkelere yapılan mevcut vurgu nedeniyle, şu anda tüm uluslar ilginç karar ağaçlarına eşit erişime sahip değil. Eğer 2. Dünya Savaşı hayranıysanız, şu anda her güncellemede alternatif tarihi tercih ediyor gibi göründüğü için bunu aklınızda bulundurun. Ayrıca, Hearts of Iron 4 hileleri yazımıza da göz atmayı unutmayın.

7. Total War Rome 2 - En iyi strateji oyunları (2022)

Total War: Rome II, Creative Assembly tarafından geliştirilen açık ara en popüler tarihi strateji oyunuydu. Oyunun geliştiricisi Creative Assembly, varlığının büyük bölümünde binlerce oyuncudan oluşan sadık bir çekirdeğe sahip olmasına rağmen oyun için genişleme paketleri geliştirmeye devam etme konusunda motive oldu.

Rome II sarsıcı bir başlangıç yaptı, ancak şu anda işler çok iyi gidiyor. Rome: Total War, eski serinin pek çok hayranı için kült bir favoridir, ancak genel olarak Rome II daha iyi, daha eksiksiz bir oyundur. Mükemmel olmasa da, zaman dilimi sizi gerçekten soğutmadığı sürece denemek için harika bir oyun.

8. Total War Warhammer

Creative Assembly, Games Workshop'tan Warhammer Fantasy lisansı üzerinde çalışma hakkını kazanarak her zamanki işlerinden ayrıldı. İlk kez fanteziye yönelmek tasarım ekibinin gevşemesine ve yaratıcı olmasına da olanak sağladı ve strateji haritasından taktik savaşlara kadar her konuda fantastik yenilikler ve değişiklikler ortaya çıktı. Bunun başarılı olduğuna kimse itiraz edemez. Bazı taktik savaşları kesinlikle harika. Bu yüzden, denemenizde fayda var.

9. Total War Three Kingdoms

Mayıs 2019'da piyasaya sürülen bu Total War oyunu, eski oyunların katı tarihsel gerçekçiliğini Total Warhammer fantezi serisinin bazı iyi yenilikleriyle birleştirmeyi amaçlıyor. Çeşitli gruplar arasında son derece etkili karakter etkileşimleri ve dinamikler var. Bu yüzden, Three Kingdoms, sefer katmanını şimdiye kadarki her şeyin ötesinde geliştirdi. Gerçek zamanlı taktiksel savaşın oyuncunun tercihlerine bağlı olacak bazı yönleri olsa da, sıra tabanlı katmanın siyasi manevralarına ağırlık vermeye gerçekten yardımcı olan çok sağlam ve saygın bir taktiksel savaş motorudur. Gerçek zamanlı taktik savaş, Warhammer ile diğer tarihi oyunlar arasında bir yere düşüyor.

10. Field of Glory Empires - En iyi strateji oyunları (2022)

Temmuz 2019'da yayınlanacak olan Field of Glory: Empires, Slitherine'den tarihi bir büyük strateji oyunudur. Rome 2 ve Imperator arasındaki boşluğu doldurmaya çalışıyor. Biraz eski usul, ancak geliştiricilerin sert, eski moda savaş oyunları yaratma geçmişi var. Kesinlikle eski Total War ve Paradox oyunlarının askeri odağına sahip. Ancak aynı zamanda imparatorluk ve nüfus yönetimi açısından gerçekten ilginç bazı mekanikler de var. Ayrıca Imperator'un sahip olduğu "genişliğe" sahip değil. Bunun yerine bize orijinal Rome'u hatırlatan bazı çok odaklanmış soyutlamalara gidiyor.

Empires'ın diğer bir kozu da bir başka Slitherine oyunu olan Field of Glory II ile senkronize olabilmesi ve savaş verilerini Empires'tan dışa aktarabilmesi. Bu ekstra bir adım. Ancak süreç olabildiğince sorunsuz ve FOG2 gerçekten iyi bir taktiksel sıra tabanlı strateji oyunu. Artık piyasaya çıktığına göre Slitherine'in onu nereye götüreceğini görmek ilginç olacak. Paradox düzeyinde destekleriyle bilinmiyorlar ama kesinlikle çoğundan daha özenliler. Bu yüzden asla bilemezsiniz.

11. Distant Worlds Universe

Stellaris'e benzer bir uzay 4X büyük strateji oyunu olan Distant Worlds: Universe, Paradox muadilinden çok daha etli ve karmaşıktır. Stellaris size uygun değil diyelim. Hatta, meydan okumayı seviyorsunuz diyelim. Bu durumda, kesinlikle bakmaya değer. Distant Worlds'teki imparatorluk yönetimi, karmaşıklığı ve son derece dik öğrenme eğrisi nedeniyle belirli bir noktadan sonra çok yorucu olabilir.

Öte yandan, oyunun neredeyse tüm görevlerini bir yapay zeka yöneticisine devretmeniz de mümkün. Bu da sizi en çok ilgilendiren konuya konsantre olmanızı sağlıyor. İsterseniz, gemilerinizden biri hariç hepsinin komutasını bırakmanız mümkün. Hatta, prosedürel olarak oluşturulmuş galaksinizi keşfederken keşfedilmemiş bölgeye cesurca girebilirsiniz.

Listedeki diğer oyunlardan daha eski olan Distant Worlds, 4X ve büyük stratejinin kesişimini ve farklılıkların nerede yattığını, belirgin bir şekilde "eski okul" hissi nedeniyle en iyi şekilde örneklemektedir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.