Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.10.2022

Şu anda oynamak için bir RPG oyun önerisi arıyorsanız, kesinlikle doğru geldiniz demektir. Zira, bu rehber yazımızda, en iyi RPG oyunları listesi hazırladık sizler için. Önce, sizlere bu listemizi göstereceğiz. Ardından ise, oyunlarında detaylarından bahsedeceğiz. Ayrıca, sitemizde yer alan tek listemiz bu değil. En iyi oyunlar yazımıza bakarak, birçok kategoride birçok oyun tavsiyemiz olduğunu görebilirsiniz. Şimdi, sizleri listemiz ile baş başa bırakalım.

En iyi RPG oyunları (2022)

 1. Neverwinter
 2. The Witcher 3: Wild Hunt
 3. Elden Ring
 4. Disco Elysium
 5. Divinity: Original Sin 2
 6. Cyberpunk 2077
 7. Pillars of Eternity
 8. Wasteland 3
 9. Fallout: New Vegas
 10. Baldur's Gate II: Shadows of Amn
 11. Mass Effect: Legendary Edition
 12. The Elder Scrolls V: Skyrim
 13. Star Wars: Knights of the Old Republic II
 14. Shadowrun: Hong Kong
 15. Deus Ex
 16. Diablo III

1. Neverwinter - En iyi RPG oyunları (2022)

Birkaç konuyu açıklığa kavuşturarak başlayalım. Neverwinter mevcut en iyi ücretsiz RPG oyunlarından biridir ve ücretsiz bir MMO'dur. Ayrıca D&D'nin Unutulmuş Diyarlar mitolojisini ve arka planını seviyorsanız harika bir Dungeons and Dragons oyunudur. Büyücüler ve paladinlerden rogue ve rangerlara kadar sekiz farklı sınıf arasından seçim yapabilirsiniz.

Zindanlar ve baskınlar boyunca gerçekten unutulmaz maceralar yaşamanız mümkün. Bu, ister Baphomet'i yok etmek için 12 bölümlük bir sefer düzenlemek, ister huysuz bir iblise dinlenecek sessiz bir yer bulmak anlamına gelsin. Unutulmuş Diyarlar'daki Chult ve Ravenloft gibi neredeyse tüm önemli yerler ve Neverwinter'ın hem yeni hem de eski tüm içerikleri ücretsizdir. Sadece bazı yüksek seviye eşyaların biraz öğütme gerektirmesine hazırlıklı olun.

2. The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3, önceki oyunlardaki tüm ahlaki belirsizlikleri, ırkçılık ve bağnazlık gibi zor temaları ve elbette canavar avcılığını alıyor ve bunları en müstehcen seks oyunlarıyla yarışabilecek müstehcen sahnelerle dolu geniş bir dünyaya yerleştiriyor. Sonuç olarak ortaya açık dünya yolculuklarında çıtayı yükselten olağanüstü bir RPG çıkıyor.

Her görev, karmaşık dramaya kendinizi kaptırmanın yanı sıra savaşın parçaladığı bölgeler ve sakinleri hakkında daha fazla bilgi edinme şansı veriyor. Serinin ana karakteri Geralt'a bir canavarı öldürmesini emretmek gibi basit bir sözleşmenin, ciddi sonuçları olan saatler süren karmaşık bir dizi hikayeye dönüşmesi mümkün .

3. Elden Ring

Elden Ring fantastik bir rol yapma oyunudur. Ancak aynı zamanda birinci sınıf bir açık dünya oyunu olmak ve fevkalade ayrıntılı bir fantezi ortamına sahip olmak gibi diğer birçok gereksinimi de yerine getirir. Bu sizin için önemliyse, spektrumun aksiyon-RPG tarafına doğru daha fazla eğilir. Çünkü hardcore savaş, oyun döngüsünün önemli bir bileşenidir. Ancak daha fazla ikna olmaya ihtiyacınız varsa, bizimkine ek olarak başkaları tarafından yazılan olumlu Elden Ring incelemelerini okuyabilirsiniz. Bu yüzden sadece bizim sözümüze güvenmeyin.

Elden Lordu olmak için "Lekelenmişlerden" biri olarak Aradaki Topraklarda yolculuk etmeli, olanların gizemini çözmeli ve diyarın düşmüş kahramanlarıyla savaşmalısınız. Bunu başarmak için bir çeşit yüzüğe ihtiyacınız olacak. Görünüşe göre, bir Elden yüzüğü. Ancak bunlar şu anda sadece söylenti. Kendinizi bazı Elden Yüzüğü başlangıç tavsiyeleri, tüm Elden Yüzüğü patronları için rehberler, en iyi Elden Yüzüğü silahları ve zırhları ile silahlandırmanız gerekecek ve bu diyarın dehşetine cesaret edecekseniz Elden Yüzüğü Büyük Rünleri hakkında da okumak isteyebilirsiniz. Ne olur ne olmaz, bilirsiniz.

4. Disco Elysium - En iyi RPG oyunları (2022)

İçkiyle geçen berbat bir gecenin ardından, Disco Elysium'da o kadar akşamdan kalma bir şekilde uyanıyorsunuz ki kim olduğunuz hakkında hiçbir fikriniz yok. Bu noktadan sonra, bu gizli nesne oyununda oynamak istediğiniz darmadağınık, işlevsiz, rahatsız dedektif arketipi tamamen size kalmış.

Disco Elysium, birçok RPG'nin aksine, tüm etkileşimleri için diyalog ekranları lehine tüm geleneksel savaşlardan vazgeçiyor. Oyunun açılışının da gösterdiği gibi, aceleyle inşa ettiğiniz ruhunuz tam olarak sabit değil ve Disco Elysium, tüyler ürpertici bir cinayet gizemini çözmeye çalışırken her düşünce çizgisini keşfetmenize, kendi yararınıza kullanmanıza ve onunla oynamanıza izin veriyor.

5. Divinity: Original Sin 2

Divinity: Original Sin 2, tıpkı bizim de bayıldığımız orijinali gibi, eski kalem ve kağıt rol yapma oyunlarına bir saygı duruşu niteliğinde. Birçok çağdaş RPG'nin aksine, sizi zengin detaylara sahip bir dünyanın içine çekmek için basit ikili seçenekler sunmaktan vazgeçen taktiksel bir rol yapma oyunudur.

Bize kendimizden başka biri olarak rol yapmayı öğreten karakter yaratıcısı, sahip olduğunuz geniş özgürlüğün başladığı yerdir. Elbette kendi kahramanınızı yaratabilirsiniz. Ancak Kızıl Prens olarak bilinen mağrur kertenkeleden yepyeni bir ölümsüz ırka kadar her biri kendi geçmişine sahip altı orijinal karakter arasından seçim yapabilirsiniz. Yaptığınız her seçimin günlük hayatınız üzerinde bir etkisi olacak ve her zor seçime gergin bir ciddiyet kazandıracak. Oynanış da bir o kadar cezalandırıcı. Savaşları kazanmak için arazinin özelliklerini tanımalı ve bunlardan yararlanmalısınız. Daha fazla hasar vermek için yüksek yerleri kullanmazsanız, dayak yemeye hazır olun.

6. Cyberpunk 2077

Cyberpunk'ın çıkışının biraz sarsıntılı olduğunu söylemek yetersiz kalır. Cyberpunk 2077 incelememizde belirttiğimiz gibi, CDProjekt Red'in devasa siberpunk rol yapma oyunu çok fazla potansiyele sahipti. Ancak ilk yılı harika değildi. İyi haber şu ki, oyun sonunda gelişti ve şimdi en iyi RPG'ler listemize katılmaya hazırlanıyor.

Ölümsüzlüğün anahtarı olabilecek benzersiz bir implantı bulmakla görevlendirilmiş bir kanun kaçağı-savaşçı olan son derece özelleştirilebilir kahraman V'nin rolünü üstleniyorsunuz. Devasa Night City şehrini keşfediyor, çok sayıda ana ve yan göreve çıkarken çok çeşitli tuhaf karakterlerle karşılaşıyorsunuz.

7. Pillars of Eternity - En iyi RPG oyunları (2022)

Rol yapma oyunu Pillars of Eternity muhteşem. Planescape gibi klasik Infinity Engine oyunlarının en iyi yönlerine saygı duruşunda bulunuyor. Torment ve Baldur's Gate gibi klasik Infinity Engine oyunlarının en iyi yönlerine saygı gösteriyor. Aynı zamanda, sürükleyici hikayesi ve zengin detaylara sahip ortamıyla kendi yolunu çiziyor. Bize göre 2015'in en iyi oyunları arasında yer almasına şaşmamalı.

Obsidian Entertainment, stüdyonun bilinen mükemmel yazım tarzını cilalı bir maceranın içine yerleştirerek oyununun zirvesinde yer alıyor; bu, ekibin daha önce ustalaşmakta zorlandığı bir kombinasyon. Şaşırtıcı bir dizi seçeneğe sahip devasa bir rol yapma oyunu olmasına ve Pillars of Eternity karakterlerinin çok sayıda seçenek ve sonuca sahip olmasına rağmen, Pillars of Eternity'deki her şey en küçük ayrıntısına kadar titizlikle tasarlanmıştır. Haritadaki her bölge, din, felsefe, sınıf savaşı ve Eora dünyasının kendisi de dahil olmak üzere meraklı maceracıları bekleyen sorunlara sahiptir.

8. Wasteland 3

Bu kıyamet sonrası oyundaki karakterler iki gruba ayrılır: dost canlısı ve iyi niyetli kasaba halkı veya kana susamış psikopat canavarlar. Gerçek bir orta yol yoktur ve her şeyin bir bedeli vardır. Vahşi doğada hayatta kalmak zor olabilir. Ancak bir kez iyi alışkanlıklar edindiğinizde, ödüllendirici bir deneyimdir. Savaş, tıpkı önceki Wasteland oyunlarında olduğu gibi sıra tabanlıdır.

Bu, mümkün olan her yerde kaynakların korunmasını gerektiriyor. Anlamsız dövüşler seçmek, cephanenizin tükenmesinin, sağlık kitlerinin, el bombalarının tükenmesinin veya en iyi savaşçılarınızdan birini kafadan vurularak kaybetmenin en hızlı yoludur. Bitirmek için bir denge bulmanız şart. Çünkü NPC'lere iyilik yapmak sizi bazı gruplar arasında popüler yapması ve size değerli kaynaklar kazandırması mümkün. Ancak diğerlerini de rahatsız etmesi mümkün.

9. Fallout: New Vegas

Obsidian, Bethesda'nın 3D, birinci şahıs Fallout formatını kullandı ve orijinal izometrik oyunları bu kadar harika yapan her şeyi yeniden sunarken en iyi Batı oyunlarından özellikler ekledi. Görünmez bir yönetmen tarafından yönlendiriliyor gibi hissetmiyorsunuz. Zira, gerçekten de çorak topraklarda kendi başınıza yolunuzu buluyor, hayatınızı yaşıyorsunuz.

Fallout: New Vegas'ı oynadıktan sonra bu dünyanın talihsiz hayatta kalanlarından biri oluyorsunuz. İlk birkaç saatten sonra göreviniz ivme kaybediyor ve New Vegas'ı en cesur Fallout oyunu yapmak için boş zamanlarınızda keşfetmenize ve iyi, kötü veya bunların arasında herhangi bir şey olmanıza izin veriyor. NCR'yi desteklemeniz mümkün. Hatta, Legion of Slaves ile müttefik olmanız da mümkün. Dahası, New Vegas'ı savunmanız da mümkün. Tabii, ayrıca sadece kendine hizmet eden bir pislik olmanız da mümkün. Ayrıca kendi oyununuzu yaratmanızı sağlayan çok önemli Fallout: New Vegas modları da var.

10. Baldur's Gate II: Shadows of Amn - En iyi RPG oyunları (2022)

Baldur's Gate II, D&D'deki Unutulmuş Diyarlar'ın titiz bir yeniden yaratımıdır. Yüzlerce saat köyleri kurtarmak, madenleri keşfetmek, çılgın büyücülerle savaşmakla geçiyor. Hatta, Gnoll'ları öldürmek ve Planes'e bir yolculuk yapmakla geçiyor.

Efsanevi Chris Avellone'un yazıları ve diyalogları bu sayısız görevi yüceltiyor. Baldur's Gate zekâ ve hicvi ciddiyet ve ağırbaşlılıkla birleştiriyor. Bu sayede, oyuncuları görünüşte basit olan görevlere bile çekiyor. En iyi repliklere sahip olanlar maceracılar. Ayrıca, kozmik uzay hamsterı Boo ile konuşan kötü şöhretli Ranger Minsc.

11. Mass Effect: Legendary Edition

Mass Effect oyunlarını sıralamak zordur. Ancak neyse ki EA'nın üçünü de 'efsanevi' bir şekilde derlemesi sayesinde buna gerek kalmadı. Mass Effect Legendary Edition içerisinde sadece, heyecan verici savaşlar ve destansı hikaye yok. Aynı zamanda, bir ton romantizm seçeneği de var. Tüm üçleme boyunca karakterlerle ilişkilerinizi sürdürmek için seçtiğiniz oyuna başlama veya üç oyunu da bitirme seçeneğine sahipsiniz.

Mass Effect, bilim kurgu ve uzay oyunları alt türlerini kusursuz bir şekilde harmanlıyor. Bu sebeple, BioWare'in dünya ya da daha doğrusu galaksi inşası açısından en büyük başarısıdır. Galaksiyi kurtarmaya yönelik bu gerilimli görevde birçok esinti var. Zira, Star Trek'in keşif ve sözde bilimi var. Üstüne, Battlestar Galactica'nın sinematik aksiyonu dahi var. Hatta, Star Wars'un fantastik unsurları da var. Bütün bunlar, çok güzel bir şekilde bir arada, bizi bekliyor.

12. The Elder Scrolls V: Skyrim

PC için en iyi RPG'lerden biri, kesinlikle The Elder Scrolls V: Skyrim'dir. 2011'deki çıkışından uzun süre sonra bile güncelliğini ve oynanabilirliğini korumaya devam eden bir oyun. Büyücü cübbesiyle oyuncuları kendine çekmeye devam ediyor. Tabii ki çok sayıda Skyrim modunun ve konsol komutlarının yardımıyla.

Video oyunu tarihinin belki de en iyi müzikal temasının yardımıyla, atmosfer bulaşıcıdır. Buzlu dağ zirveleri gökyüzünü delerken Throat of the World'ün tepesinde devasa ejderhalarla savaşın. Bir nehir kenarında Nirnroot bitkisinin esrarengiz çan sesin gidin. Skyrim sizi her anlatıyı çözmeye ve çevrilmemiş taş bırakmamaya zorlayan bir oyundur.

13. Star Wars: Knights of the Old Republic II - En iyi RPG oyunları (2022)

KOTOR II, saygıdeğer IP'yi alıp tamamen yeni bir yöne çekerek onu PC'deki en iyi Star Wars oyunlarından biri haline getiriyor. Karanlık Taraf ile Aydınlık Taraf, Cumhuriyet ile İmparatorluk arasında süregelen çatışma artık ana tartışma konusu değil. Bunun yerine, gücün doğasını ve ondan kopuk olmanın ne anlama geldiğini inceleyen bir hikaye bize sunuluyor. Uyumsuzların ve hainlerin hikayesi bir Star Wars-meets-Planescape: Torment havası var.

KOTOR II'nin kahramanı Sürgün, her seçimi ve iyilik yapmanın kötülük yapmaya nasıl yol açabileceğini düşünmeye zorlandıkça, pragmatizme daha da yaklaştıkça tüm yolculuk grinin tonlarıyla renkleniyor. Sık sık iç karartıcı ve acımasız olan oyun, galaktik keşif, ışın kılıcı düelloları ve güç kullanımı kadar kişisel keşfi de vurguluyor. Ancak kesinlikle bunlardan da bolca var.

14. Shadowrun: Hong Kong

Shadowrun: Hong Kong ile 90'lar hoş bir şekilde geri getiriliyor. Geleneksel masa üstü rol yapma oyununa dayanıyor. Ayrıca, XCOM gibi strateji oyunlarını anımsatıyor. Oyunda, çok sayıda sihir, fantezi öğesi ve savaş var. Pek çok kutuyu işaretliyor ve bir şekilde tüm bu gereklilikleri yerine getiriyor. Bilim ve gizem dünyasının bir arada var olmaya çalıştığı ve elfler ve troller gibi varlıkların sokaklarda insanlarla bir arada yaşadığı gelecekteki bir Dünya'da casusluk konusunda yetenekli, karanlık bir paralı asker olan bir shadowrunner olarak oynuyorsunuz.

Sanal bir dünyaya girip bilgisayar programlarıyla savaşabilen ruh çağırıcılar var. Üstüne, uzaktan kumandalı robotlardan oluşan bir filoyla dolaşan samuraylar dahi var. Bu kadar serbest olan oyunda, her türlü sıra dışı sınıfı oluşturmanız mümkün. Karizma için biraz puan harcamak, şirket güvenliği, diğer gölge kaçakçıları veya sokak çeteleri gibi çeşitli insan gruplarına olan yakınlıkları da ortaya çıkarır, bu da konuşma seçeneklerinizi genişletir ve daha fazla araştırma için yol gösterir.

15. Deus Ex

18 yıl sonra bile oynaması hala keyifli. Hatta, şimdiye kadar çıkan en iyi PC oyunlarından biri. Daha çok gizli bir FPS/RPG melezi ve PC'de bulunan en iyi siberpunk oyunlarından biri.

İnandırıcı bir distopik gelecekte komplo, terörizm ve transhümanizm temalarını ilgi çekici karakterlerle bir araya getiren dramatik anlatıyı anımsamak için çok fazla enerji harcamamız mümkün. Ayrıca trençkot giymiş J.C. Denton'ı sibernetik olarak güçlendirilmiş bir askere, yetenekli bir hacker'a veya geceleri dolaşan bir hayalete dönüştürme şansı veren karakter özelleştirmesinin derinliği hakkında da konuşmamız mümkün. Ancak asıl olayı, inanılmaz seviye tasarımı.

16. Diablo III - En iyi RPG oyunları (2022)

Blizzard yolunu kaybetmiş, saçma bir ekonomi yaratmıştı. Hatta, en iyi ganimet parçalarını aramaya gitme ihtiyacını ortadan kaldırmıştı. O zamanlar Diablo 3 oynamak eğlenceli değildi. Tüm zamanların en etkili PC oyunlarından biri olan orijinal Diablo çok uzakta kaldı. Her şey aniden değişti.

Önemli bir birikim oldu ve çıkışını takip eden yıllarda sistemler tamamen daha iyi oldu. Ardından genişleme paketiyle birlikte birçok yenilikçi özellik geldi. Zira, Diablo 3'ten neden kaçınılması gerektiğini hatırlamak zorlaştı. Eğer ARPG tıklama oyunlarından hoşlanıyorsanız, doğru bir seçim olması mümkün. Diablo 3, sıfırdan kahramana hikayesinin gerçek bir örneğidir. Diablo 4'ü duyduktan sonra, neler getireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.