Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 04.04.2023

Korku oyunları, kesinlikle çok eğlenceli oluyor. Özellikle de, sağlam bir şekilde gelirse. Gerilim, heyecan ve bir yandan da adrenalin bir arada oluyor. Korku oyunlarının en güzel yanı, kesinlikle bu. Dahası, PS5 gibi güçlü bir konsolda bu oyunları oynamak, daha da bir güzel olacaktır. Bu yüzden, sizin için en iyi PS5 korku oyunları seçimi yaptık. Dahası, 8 adet seçtik ve En iyi 8 PS5 korku oyunu listesini hazırladık. Yine, her zamanki gibi önce oyunları listeleyeceğiz. Ardından ise, bu oyunları neden seçtiğimizi anlatacağız. Bu sayede, siz de hangi oyunu neden seçtiğimizi göreceksiniz.

En iyi 8 PS5 korku oyunu

  1. The Callisto Protocol
  2. Resident Evil Village
  3. Alien Isolation
  4. Dead by Daylight
  5. The Dark Pictures Anthology: House of Ashes
  6. Alan Wake Remastered
  7. Dying Light 2
  8. The Quarry

 

En iyi PS5 korku oyunları

Şimdi, sıra geldi bu oyunları neden seçtiğimizi anlatmaya. Sonuçta, neden bu oyunları seçtiğimizi bilmeye hakkınız var.

The Callisto Protocol

Jacob Lee, Jüpiter'in karanlık uydusu Callisto'ya indiğinde gözaltına alınıp Kara Demir Hapishanesi'nde tutulacağını tahmin etmemektedir ama başına gelen tam olarak budur. Üstelik oradayken bir şeyler ters gider ve nedenini öğrenmek için sahte bir kaçış yapmak zorunda kalır. İstemeseniz bile, bu klostrofobik korku oyunu sizi havalandırma deliklerinde süründürecek.

Resident Evil Village

Resident Evil Village, Resident Evil 7 ile aynı korku seviyesine sahip değil. Ancak yine de sizi birbiri ardına set parçalarına daldırmadan önce dört farklı düşmana karşı koyan unutulmaz bir yapıya sahip.

Resi 7'de başkahraman Ethan Winters bir kurbandı; Village'da ise tüm aksiyonuyla hayatta kalan biri. Bununla birlikte, tehlikeler daha ciddidir; vampirlerle dolu bir kaleye, bazı balık insanlara ve kurt adam sürülerine karşı çıkacaksınız. Bu korku klasiğinin unutulmaz bir anında, silahlarınız bile elinizden alınıyor ve bir şeyler gevşerken sizi harap bir evde sinsice dolaşmak zorunda bırakıyorlar.

Hem kendisinden önce gelen serilere hem de schlocky B-film korkuları kanonuna bir saygı duruşu olduğu için Village harika bir seçim. Village'ın son birkaç saati sıkıcı olabilir. Ancak yine de zaman ayırmaya değer.

Alien Isolation

En iyi PS5 korku oyunları söz konusu olursa, Alien Isolation tabii ki burada olacak. Alien Isolation 2014 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, başka hiçbir PS4 oyunu akıllı bir uzaylının sizi küçük bir yerde kovalamasının yarattığı saf dehşeti kopyalayamadı. Organizmanızın tek yapmasını istediğiniz şey insanları öldürmek olduğu sürece, bir xenomorph mükemmel bir organizmadır. Bölge bir uzay istasyonu, özellikle de Sivastopol uzay istasyonu. Oyununuz sırasında amansız xenomorph ve kana susamış androidlerden kaçarken istasyonu terk etmeniz gerekecek. Ayrıca, uzaylı sizden daha akıllı. Çünkü siz oynadıkça yeni beceriler kazanıyor. Bu yüzden bir dolaba ya da masanın arkasına saklanmanın sizi kurtaracağına inanmayın.

Dead by Daylight

Dead By Daylight adlı korku filmi oldukça popülerdir. Hayatta kalan dört kişi doğaüstü bir ortamda uyanır. Ayrıca, eğer Twitch izliyorsanız, muhtemelen bunu zaten duymuşsunuzdur. Kurtuluşa giden büyük kapıları açmak için jeneratörlere güç vermeleri gerekiyor.

Beşinci bir oyuncu tarafından kontrol edilen katil, işleri zora sokar. Dead by Daylight katilinin amacı, oyuncuları ya kancalara asarak ya da göz kamaştırıcı bir "Mori" ile şiddetli bir şekilde öldürerek ortadan kaldırmaktır.

Dead By Daylight bir korku oyunundan çok işbirliğine dayalı bir gizlilik oyununu andırsa da, kurnaz lisans anlaşmaları sayesinde Scream'den Ghostface, Halloween'den Michael Myers ve hatta Resident Evil'dan Nemesis olarak oynayabileceğinizi düşündüğünüzde, yine de atlama korkusu için pek çok fırsat var.

The Dark Pictures Anthology: House of Ashes

En iyi PS5 korku oyunları listemizde yer almaması ayıp olacak bir oyuna geldi sıra. Dark Pictures Anthology serisi, sizi oynanabilir bir korku filminin içine sokma ve bundan en iyi şekilde yararlanmaya çalışmanız için sizi zorlama konusunda mükemmeldir. Hemen hemen her oyunu oynayabilir ve iyi vakit geçirebilirsiniz. Bugüne kadarki en iyi film, lanetli bir Akad tapınağına giren ve iblislerle ve birbirleriyle başa çıkmak için mücadele eden silahlı denizcileri konu alan House of Ashes'tir.

En iyi PS5 co-op oyunlarından biri. Bu yüzden bir arkadaşınızla oynayın ve eşsiz bir deneyim yaşayın. Sadece gece garip bir şey olursa sizi kurtarmaları için onlara güvenmemeyi unutmayın.

Alan Wake Remastered

Schlocky saçmalıklarının hayranları Alan Wake Remastered'ı oynamalı. Steven King'den çokça ilham alan baş yazarın rolünü üstleniyorsunuz ve şimdi ikamet ettiği yeni kasabayı keşfediyorsunuz. Dışarıya ateşli silahlar ve bir el feneri ile çıkıyorsunuz. Çünkü karanlıkta sinsice dolaşan gerçekten büyük ve korkunç bir şey var. Düşmanlarınız öldürülebilir olsa da, karanlık tarafından korunuyorlar. Ayrıca, ışık onların tek zayıf noktası. Bu yüzden savunmalarını yok etmek için el fenerinizi kullanmalısınız. Oyunun yaşı ilerlemiş olabilir. Ancak hala çok eğlenceli ve PS5 remaster'ı en iyi korku deneyimlerini arayan oyuncular için onu modern klasik statüsüne yükseltiyor.

Dying Light 2

En iyi PS5 korku oyunları listemizde neden yer aldığını anlatalım. Aynı isimli çılgınca popüler oyun Dying Light'ın devamı Dying Light 2 olarak adlandırılıyor. Kentsel ortamlarda park etme, zombileri biçme ve çatıdan çatıya hayatınız için kaçmak zorunda kalma fikrinden hoşlanıyorsanız Dying Light 2 tam size göre bir oyun.

Dying Light 2 oyuncuları birçok canavarla dolu vahşi bir diyara atılıyor. Neyse ki Villedor, yok edilen diğer şehirler arasında ayrı bir yerde duruyor. Oyun, oyunculara boş zamanlarında dolaşma, hayatta kalanları kurtarma, kaynak arama ve çok çeşitli zombilerle en korkunç şekillerde savaşma özgürlüğü veriyor.

Peki neden hâlâ bekliyorsunuz? Biriyle takım kurarak ya da tek başınıza gölgelerde gizlenen kabuslara ne kadar dayanabileceğinizi görün.

The Quarry

PS5'teki en iyi korku oyunlarından biri şüphesiz The Quarry. Supermassive Games'e ait ve eleştirmenlerce beğenilen Until Dawn oyununu yaratırken keşfettikleri her şeyi büyük ölçüde bir araya getiriyor.

The Quarry, aksine, klasik ürkütücü tarzda bir yaz kampı katiline odaklanıyor. Until Dawn'a benzer şekilde, kararlar vermeniz gereken interaktif bir oyundur. Selefine benzer şekilde, The Quarry de karşılaşma boyunca oyunculuğa öncelik veriyor.

En iyi PS5 korku oyunları dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var. Daha sonra, 2023 yılı için de liste sayfası oluşturacağız. Şimdilik bununla idare edebilirsiniz.

En iyi PS5 korku oyunları listesi ne işe yarar?

En iyi PS5 korku oyunu listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 12 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi PS5 korku oyunları listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız en iyi PS5 korku oyunu listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi PS5 korku oyunları listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, en iyi PS5 korku oyunu dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi PS5 korku oyunları listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi PS5 korku oyunu listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi PS5 korku oyunları listesi neye göre hazırlandı?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce tarafımızca oynanmış ve tamamlanmış oyunlar, ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu korku oyunlarının hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.