Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.10.2022

En iyi PC oyunları söz konusu olunca, 2022 yılı için kesinlikle çok fazla seçenek var. Bu rehber yazımızda, oyunları listeleyecek ve ardından da oyunlardan kısaca bahsedeceğiz. Fakat, aradığınız oyun PC için değil diyelim. Bu durumda, en iyi oyunlar yazımıza göz gezdirerek, aradığınız kategoride bir oyun bulabilirsiniz. Zira, çok fazla listemiz ve gerçekten çok fazla oyun tavsiyemiz var. Dilerseniz, şimdi de listemize geçelim, lafı daha fazla uzatmadan. Ayrıca, kısa bir not olsun diye belirtmek istediğimiz bir şey var. Şimdi paylaşacağımız listemizdeki oyunlar, herhangi bir sıralamada değil, sadece tavsiyedir.

En iyi PC oyunları 2022

 1. Stray
 2. Ghostwire Tokyo
 3. Monster Hunter Rise
 4. Elden Ring
 5. Alan Wake Remastered
 6. Psychonauts 2
 7. Guilty Gear Strive
 8. Mass Effect Legendary Edition
 9. Little Nightmares 2
 10. Nioh 2 - Complete Edition
 11. Hades
 12. Microsoft Flight Simulator
 13. Horizon Zero Dawn Complete Edition
 14. Persona 4 Golden
 15. Streets of Rage 4
 16. Wildfire
 17. Ori and the Will of the Wisps
 18. XCOM: Chimera Squad
 19. God of War
 20. Disco Elysium
 21. Control
 22. Gears 5
 23. Devil May Cry 5
 24. Resident Evil 2
 25. What Remains of Edith Finch

 

1. Stray - En iyi PC oyunları (2022)

Muhtemelen bir ya da iki siberpunk dünyasını keşfettiğiniz bazı video oyunları oynamışsınızdır. Ancak bunu hiç kedi olarak yaptınız mı? Stray'i bu kadar eğlenceli bir oyun yapan şeylerden biri de kesinlikle bu.

Zira, kedi formunda keşfetmenize izin vermenin yanı sıra, oyun sizi dünya ve hedefiniz hakkında sürekli bir bilgi akışının yanı sıra uyuklama ve bir şeyleri tırmalama gibi çok sayıda kedi dostu aktiviteyle bağlar. Ayrıca, oyunun öne çıkan özellikleri, ilerlemek için çok sayıda yan görevi tamamlamanız gereken kısa açık dünya bölümleridir. Ancak daha basit platform ve kaçış görevleri çeşitlilik katar.

2. Ghostwire Tokyo

Ghostwire: Tokyo, sizi ürkütücü yeteneklere sahip ürkütücü düşmanlarla karşı karşıya getiriyor. Ayrıca, yerel halkın neden ortadan kaybolduğunu da araştırmanızı istiyor. Dahası, hayaletlerin kontrolü ele geçirdiği gizemini çözmek için Japon şehrini keşfetmenizi sağlayan iyi boyutlu bir açık dünya oyunudur.

Ruhani istilaya karşı savunma yönteminiz, şüphesiz tipik kılıç veya silah aksiyon kahramanlarının silahlanma eğiliminden daha sıra dışı olan elemental karate hareketleridir. Hikayenin her yönü bu yenilik seviyesini korumayı başaramıyor. Fakat, sisle kaplı Tokyo'nun manzaralarının yanı sıra yol boyunca bulacağınız tüm farklı yan görevler ve teğetlerin tadını çıkarmanız muhtemel.

3. Monster Hunter Rise - En iyi PC oyunları (2022)

Canavarları öldürme, yağmalama ve bir sonraki hedefinize hazırlanmak için teçhizatınızı yükseltme döngüsündeyiz. Bu, Monster Hunter serisinin vazgeçilmez döngüsüdür. Ayrıca hikaye, vahşi canavarların "Öfkesini" sona erdirmek etrafında dönüyor. Dahası, binilebilir Palamute arkadaşınız yanınızda. Bir de, yepyeni bir kanca, seyahat etme ve savaşma şeklinizi değiştirecek.

Ne yazık ki, PC versiyonunun Switch'ten bir kayıt aktarma seçeneği sunmaması talihsiz bir durum. Ancak, daha önce oynamadıysanız veya Kamura'yı tekrar ziyaret etmek istiyorsanız, bu kesinlikle zaman ayırmaya değer.

4. Elden Ring

From Software'in en son oyununda, Dark Souls, Demons' Souls ve Bloodborne'un zorlu keşif ve savaş deneyimi nihayet açık dünyaya taşınıyor. Oyuna adını veren yüzüğü bir araya getirmek için Tarnished olarak Lands Between'i araştırmanız gerekiyor.

Sınırlı güvenli bölgeler, mesajlar gibi çok oyunculu özellikler ve ölümcül boss karşılaşmaları mevcut. Ancak bunlar harita boyunca dağılmış durumda, böylece onları gerçek bir koridorun sonunda değil, kendi başınıza bulmanız gerekiyor. Ancak Soulsborne alt türüne aşina olmayanlar bile Elden Ring'i oldukça ulaşılabilir bulacaktır.

5. Alan Wake Remastered - En iyi PC oyunları (2022)

Orijinal Alan Wake'in bu güncellenmiş versiyonu ve iki DLC paketi ile Bright Falls'u bir kez daha ziyaret edin. Yazarın yıpranmış kıyafetlerini ve eski püskü ceketini giyerken bir şeylerden uzaklaşmak için sevimli küçük bir kasaba gibi görünen yere seyahat ediyorsunuz. Ancak Alan, karısı ortadan kaybolduğunda ve Bright Falls gölge yaratıklar tarafından istila edildiğinde daha karanlık engellerle karşılaşacak.

Oyun tipik bir üçüncü şahıs nişancı oyununa benzer bir his veriyor. Ancak düşmanlarınızı hemen vurmak yerine, önce karanlık örtülerini yakmak için el fenerinizi kullanmanız gerekiyor. Hedeflerinize dikkatlice öncelik vermeniz ya da bir sonraki güvenli alana koşarken onları geride tutmanız gerekecek. Çünkü elinizdeki tek ışının dışında çok az ışık kaynağı var. Ürkütücü TV dizisi temasıyla birleştiğinde oynarken tadını çıkarabileceğiniz çok lezzetli, her şeyi kapsayan bir atmosfere sahipsiniz.

6. Psychonauts 2

Devam oyununu oynamak için sabırsızlanıyorduk. Çünkü ilk Psychonauts'un platformları ve ortamlarıyla hepimizi şaşırtmasının üzerinden çok uzun zaman geçti.

İkinci kez Raz olarak oynamak, yeni ve daha özelleştirilebilir psişik yetenekler sayesinde daha da keyifli. Ayrıca, modern bir bilgisayarın ek gücü sayesinde her farklı ortam ve düşman grubu harika görünüyor. Buna ek olarak, tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışırken rahatsızlık duymuyorsunuz. Çünkü hikaye orijinalinden hemen sonra gerçekleşiyor.

7. Guilty Gear Strive - En iyi PC oyunları (2022)

Zorlu 2D dövüş serisinin en yeni girişi aynı zamanda en ulaşılması mümkün olanı. GG Strive, ister kapsamlı öğretici, ister hareketleri ve komboları öğrenmenize yardımcı olacak çok sayıda görev ve eğitim seçeneği, ister hikayeyi hızlandırmanıza yardımcı olacak derinlemesine sözlük ve bilgi kaynakları olsun, kendinizi kaptırmanız için size her fırsatı sunar.

Anime aksiyonundan hoşlanıyorsanız hikaye modu faydalı olsa da oyunun tek oyunculu savaşları en ilgi çekici özelliğidir. Her karakterin emrinde gösterişli, yıkıcı hareketlerden oluşan bir repertuarı var. Ancak düşmanınızı alt etmek için bunları nasıl birleştireceğinizi bulmak size kalmış. Hava komboları, duvar kırmaları ve sahne geçişleri gibi dramatik anlar eklendiğinde, uzman olmasanız bile her dövüş destansı bir his veriyor.

8. Mass Effect Legendary Edition

Orijinal Mass Effect üçlemesi, bir önceki nesil konsollardaki cansız girişinin ardından geri döndü. Ancak bu sadece eski oyunlara yeni bir kat boya vermenin ötesine geçiyor. Bioware tarafından kontrollerde ve oynanışta yapılan ayarlamalar sayesinde her üç oyun da artık sorunsuz bir şekilde oynanıyor. İlk oyundaki meşhur Mako tankı da buna dahil, evet.

Tüm oyunlar, seti tamamlamak için ister sadece ek silahlar ve zırhlar ister kapsamlı bir hikaye genişletmesi olsun, tüm DLC'lerle birlikte gelir. Hiç şüphesiz bu oyun şu anda mevcut olan en iyi PC oyunlarından biri ve keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda mükemmel içeriğe sahip.

9. Little Nightmares 2 - En iyi PC oyunları (2022)

Little Nightmares 2, en az ilki kadar iyi bir devam oyununda sizi korkunç yetişkinlerin elinden kaçmaya çalışan çaresiz bir çocuk rolüne sokuyor. Ancak bu kez yalnız değilsiniz. Orijinal oyunun sarı ceketli baş karakteri Six'e ek olarak, kese kağıdı giyen çocuk Mono olarak oynuyorsunuz.

Kaçınmanız veya savaşmanız gereken düşmanların yanı sıra çok sayıda çevresel tehlike ve tuzak var. Her zaman olduğu gibi, atmosferik görsel ve işitsel tasarım Pale City'de dolaşırken genel bir tedirginlik hissine katkısı var. En iyi PC oyunları listesindeki en kısa oyunlardan biri olmasına rağmen, fazlasıyla akılda kalıcı.

10. Nioh 2 - Complete Edition

Aksiyon rol yapma oyununun 2017'de çıkan Nioh'un devamı niteliğindeki oyunu, türün temel zorluk seviyesini korurken aynı zamanda yeni ve eğlenceli özellikler de sunuyor. Hem iyi hem de kötü ruhlarla dolu bu erken modern Japon dünyasında yarı ruh, yarı insan bir karakteri oynuyorsunuz. Adaları keşfederken, Sengoku Dönemi'nden önemli figürlerle karşılaşacak ve yolunuza çıkan yokailerle savaşacaksınız.

Dark Souls serisi bu oyun için en doğrudan karşılaştırmadır. Yeni keşfedilen ve işlenen eşyalarla becerilerinizi geliştirirseniz bir sonraki kontrol noktasına ulaşmanız daha kolay olacaktır. Savaş hem siz hem de rakipleriniz için hızlı ve ölümcüldür. Bununla birlikte, yendiğiniz düşmanların formlarına girmenizi sağlayan yeni Yokai Shift yetenekleriniz var. Bunlar sayesinde, savaşmak artık sadece geleneksel silahları kullanmayı ve savaş duruşlarını değiştirmeyi gerektirmiyor. Bu oyun, mekaniklerin karmaşıklığı ve savaşların ölümcüllüğü nedeniyle bitirmek için önemli miktarda bağlılık gerektirecektir.

11. Hades - En iyi PC oyunları (2022)

Hades, 2018'in sonlarından bu yana yalnızca Epic Games Store'da bulunan bir erken erişim oyunuydu. Ondan sonra, nihayet diğer platformlarda tam bir ürün olarak piyasaya sürüldü. Kısa sürede mevcut en iyi PC oyunlarından biri olarak ün kazandı. Bu, kapsamlı ve dallanan bir anlatıma sahip benzersiz bir roguelike oyun örneğidir. Hades'in oğlu Zagreus olarak, Olimpos Dağı'na ulaşmak için Hades boyunca tekrar tekrar savaşmalısınız.

Ayrıca orada temsil edilen diğer tanınmış Yunan tanrılarıyla da iletişim kurabilirsiniz. Onlar hem anlatının karakterleri hem de karakterinize panteona uygun güçler ve yetenekler kazandırma araçlarınız olarak hareket ederler. Her koşu, bu yeteneklerin farklı bir kombinasyonunu denemeyi gerektirir ve her başarısızlık yine de sizi ilerletir.

12. Microsoft Flight Simulator

Microsoft'un en yeni uçuş simülasyonu,  diğer oyunların hiçbirinin iddia edemeyeceği kadar büyük. Dahası, pilotluk yapabileceğiniz son derece ayrıntılı bir uçak hangarı ile birlikte size oynamanız için tüm dünyayı veriyor.

Yalnız bir amatör pilot ya da küçük uçaklar veya devasa yolcu jetleri kullanan bir yolcu uçağının kaptanı olarak oynayabilirsiniz. Gerçek hayatta kokpite tırmanmadan bu makinelerden birini uçurmanın daha iyi bir hissini elde etmek zor olacak çünkü oyun, gerçek zamanlı hava ve gün ışığı efektlerinden etkilenen uçuş özelliklerini doğru bir şekilde modellemeyi vaat ediyor.

Siz uçmanın, dünyanın dört bir yanından görülecek yerleri görmenin veya oyundaki birçok gerçekçi havaalanından birine inmenin keyfini çıkarırken oyun zor işlerin üstesinden gelebilir. Uçağınızın her ayarı ve kontrolü üzerinde inekleyebilirsiniz. Ancak zor şeyleri oyunun halletmesine de izin verebilirsiniz.

13. Horizon Zero Dawn - En iyi PC oyunları (2022)

Bu açık dünya macerasını deneyimlemenin daha iyi bir yolu yok. Çünkü bu sürüm tüm DLC'lerle birlikte geliyor. Muhtemelen bunu oynamamışsınızdır. Tanımlanamayan bir kıyamet olayından sonra, insan kabileleri ABD'de bir yerlerde kırsalda dolaşan hayvani robot lejyonları arasında barış içinde yaşamaya çalışır. Dışlanmış Aloy, senin kaderinde daha büyük şeyler var.

Elinizdeki mızrak, yay ve sapan çeşitleri insan düşmanlarınız tarafından da kullanılıyor. Ancak makinelerle savaşmak çok daha fazla taktiksel öngörü gerektiriyor.

14. Persona 4 Golden

Oyunun daha iyi olan "Golden" sürümü artık PC'de oynanması mümkün. Dahası, ünlü PlayStation serisini yeni bir kitleyle tanıştırır. Bir lise öğrencisi olarak, alternatif bir boyutta arkadaşlarınızla birlikte savaşırken Inaba kasabasında bir yıl geçiriyorsunuz. Bunu, iç benliğinizin güçlü tezahürleri olan "Persona "ları Gölgelerle savaşmak için silah olarak kullanarak yapıyorsunuz.

Bu bir RPG olduğundan, zamanınızın çoğunu kullanmak için yeni Personalar bulmakla harcıyorsunuz. Ayrıca, araştırma ekibinizle çeşitli görevleri tamamlamayı içeren istatistiklerinizin seviyesini yükseltmekle geçiriyorsunuz. Sonuç olarak, daha güçlü hale gelirken aynı zamanda karakterlere ve ortama daha fazla bağlanacaksınız. Kötülüğün güçlerine karşı savaşmak stresli olabilir. Ancak savaşın sıra tabanlı doğası nedeniyle, başarılı olmak için yüksek düzeyde mekanik beceriye veya hızlı düşünmeye ihtiyacınız yoktur. Bu oyun, en iyi bilgisayar oyunları listemizin yavaş ilerleyen ve bitirmesi uzun süren bir oyunudur. Ancak sizi çok uzun süre iyi duygularla baş başa bırakacaktır.

15. Streets of Rage 4 - En iyi PC oyunları (2022)

Streets of Rage 4, 1990'ların efsanevi Sega serisini onlarca yıllık hareketsizlikten sonra yeniden canlandıran bir beat-'em-up oyunudur. Wood Oak Şehrine boyun eğdirmek isteyen bir çift kötü ikizi yenmek için dört oyuncuya kadar bir haydut ordusuyla savaşmaya izin verir. Arcade klasiklerine saygı duruşunda bulunsa da, bol miktarda modern cilaya sahiptir. Bu nedenle hem yeni oyuncular hem de deneyimli hayranlar oynamaktan keyif alacaklardır.

Her yetenekli dövüşçü gibi, seçtiğiniz karakterin de emrinde uzun bir özel hareketler listesi vardır. Ancak, bu hareketleri dikkatsizce kullanırsanız, sağlığınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Pratik yaparsanız, oyunun hokkabazlık sistemi mekanik meraklıları için ciddi anlamda süslü kombolar yapmanıza izin verecektir.

16. Wildfire

Wildfire, ister tek başınıza ister bir iş ortağıyla oynayın, düşmanlarınızı geçmenin çeşitli yaratıcı yollarından biri olarak size çevreyi yakma yeteneği sunar. Gizlilik oyunları genellikle çevrede gizlice dolaşmanız için size yalnızca bir veya iki yetenek verir.

Düşen bir meteor tarafından ateş gücü verilen bir cadı olarak, bu ve diğer geleneksel RPG unsurlarındaki becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Daha sonra köylüleri kurtarırken işgalci bir orduyu anavatanınızdan uzaklaştırma görevinizde kullanmanız mümkün.

17. Ori and the Will of the Wisps - En iyi PC oyunları (2022)

Ori and the Blind Forest'ın 2015'teki bu devamı, oyuncuların çeşitli yetenek ve güçleri toplarken geniş bir dünyanın her köşesini keşfetmelerini sağlıyor. Bu sayede, ilk oyunun 'metroidvania' tarzı oyununu devam ettiriyor. Ancak daha fazla oyun iyileştirmesi ve varyasyonunun yanı sıra ilki kadar hareketli yeni bir anlatı ile.

Her şeyin sizi yakalamaya çalıştığı birçok metroidvania oyununun aksine, karşılaşabileceğiniz çok sayıda sevimli NPC var. Size görevlerinizi verecekler ve dünyayı savunmaya değer bir şey gibi görünmesi için perspektife koymanıza yardımcı olacaklar.

18. XCOM Chimera Squad

Son teknoloji askerlerden oluşan ekibinizle uzaylı istilasına karşı savaştığınız yeniden başlatılan XCOM serisine aşina olabilirsiniz. Chimera Squad ortaya çıkana kadar, seri strateji açısından oldukça gelenekseldi. Şimdi yok etmekle görevlendirildiğiniz direniş hareketi haricinde, insanlar, uzaylılar ve ikisinin melezleri uzaylı istilasından sonra artık barış içinde bir arada yaşıyor.

Chimera Squad size rastgele oluşturulan birlikler vermez. Bunun yerine, her biri özel yeteneklere sahip insan ve uzaylılardan oluşan bir ekip verir. Ek olarak, sıra düzeni belirli karakterler etrafında düzenlenir, bu nedenle taktik öncelikleriniz sürekli değişecektir. Bu kez bir üssünüz bile yok; bunun yerine tek bir şehirde önceden inşa edilmiş bir tesiste çalışıyorsunuz. Bu çok farklı bir XCOM türü, ancak yaygın olarak kabul gören pek çok franchise kuralını değiştirme şansını yakalamak bu durumda işe yaradı.

19. God of War - En iyi PC oyunları (2022)

Horizon Zero Dawn gibi, bu da başlangıçta sadece PS4'e özeldi. Ancak artık PC'de de mevcut. Temel PS4'te 30 fps'ye karşılık PC'de saniyede 60 kare hızında çalışıyor.

İyi çalışmasa da oyunu yine de oynamalısınız. Kullanılmamış bir bilgi ve bilgi kaynağı olan Eski İskandinav mitolojisini derinlemesine inceliyor ve inanılmaz derecede zorlayıcı bir baba-oğul anlatısına dahil ediyor. Aksiyon da harika; asla sıkıcı olmuyor ve her zaman iyi miktarda zorluk içeriyor. Bu oyunu gerçekten kaçırmak istemezsiniz.

20. Disco Elysium

Revachol'da dedektif olarak çalışıyorsunuz. Ayrıca, talihsiz bir hafıza kaybı vakası da dahil olmak üzere şehirle aynı sorunlarla uğraşıyorsunuz. Siz ve daha istikrarlı iş arkadaşınız Kim'e, bir cinayet kurbanının ağaçta asılı bulunmasının ardından çözmeniz gereken bir dava veriliyor.

Bu suçu çözmek için gücünüze veya zekanıza güvenebilirsiniz. Hatta, becerilerinizi geliştirebilir ve yol boyunca yeni tuhaflıklar öğrenebilirsiniz. Bunların çoğunun geleneksel savaş tekniklerine karşılık gelmemesi, bunu en iyi PC oyunlarından biri yapan şeydir. Karşılaştığınız durumlarla başa çıkmanız için oyun size acı toleransı gibi daha yaratıcı yetenekler veriyor. Gizemi çözmek için çalışırken, oyunun gruplarıyla ittifaklar kuracak ve bozacaksınız ve sonunda ya kuvvetin bir kahramanı ya da bir rezil olacaksınız.

21. Control - En iyi PC oyunları (2022)

Hükümet Kontrol Bürosu'nun yönetim merkezinde kadim ve uzaylı bir şey ortaya çıktı. Ayrıca, kesinlikle dost canlısı değil. Bu garip ve düşmanca tesiste, paranormal bir olayın kurbanı olan ve kurtarmanız için size verilen uzun süredir kayıp kardeşini arayan Jesse Faden olarak yolunuzu bulacak ve savaşacaksınız.

22. Gears 5

Gears 5, Microsoft'a özel üçüncü şahıs nişancı serisinin yeni zirvesidir ve seriyi bu kadar sevilen yapan şeylerin çoğunu korurken ve geliştirirken ilginç tutmaya yetecek kadar değişir. Kait Diaz, Gears of War 4'teki olay örgüsünü devam ettiriyor. Ayrıca, seferin baş kahramanı rolünde. O, JD ve Del, Locust Horde ile bir kez daha savaşmak için yola çıkıyor. Zira, insan ırkını korumak için çabalıyorlar.

23. Devil May Cry 5 - En iyi PC oyunları (2022)

Dante geri döndü ve her zamankinden daha iyi. Son olarak Capcom, yepyeni şeytani tehditle mücadele edecek karakterleri bir araya getirdi. Şimdi, Nero ve yeni robot kolları var. Ayrıca, yeni kahraman V ve iblisleri var. Dahası, Dante'yi tüm numaralarıyla tekrar iş başında görüyoruz.

İblis ordularını püskürtmek için birlikte çalışacaklar. Çeşitli zorluk ayarlarında zorlu düşmanlar ve patronlarla tamamlanan uzun bir sefer var. Ayrıca, 101 kötülük seviyesinde bir hayatta kalma mücadelesi olan güncel Bloody Palace'ı oynayabilirsiniz. Aksiyon oyunlarından hoşlanıyor ve kombo sisteminde ustalaşmayı öğrenmek ya da eğlenceli bir hikayeye sahip olmak istiyorsanız, bu oyun mevcut en iyi PC oyunlarından biridir.

24. Resident Evil 2

Resident Evil 2 sayamayacağımız kadar çok kez piyasaya çıktı. Ancak, bu sürümü oynamanız konusunda ısrar ediyoruz. RE2'nin bu sürümü, sadece kozmetik iyileştirmelerle yeniden çıkan bir oyun değil. Zira, tamamen yeni bir oyundur. Bu sürüm, deneyimin zaten çok sevilen kısımlarını geliştiriyor. Dahası, hoş olmayan garip kontrolleri ve sabit kamera açıları kaldırıyor. Üstüne, grafikleri neredeyse fotogerçekçi bir seviyeye getiriyor.

25. What Remains of Edith Finch - En iyi PC oyunları (2022)

Finch ailesi bir ormanın ortasındaki tuhaf bir yamalı evde yaşar.  Genç yaşta ve garip ve korkunç koşullarda ölmek gibi üzücü bir eğilime sahiptir. Bu evi ziyaret ettiğinizde, üyelerin hobileri ve ölüm şekilleri de dahil olmak üzere Finch ailesinin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Hatta, belki de lanetin nasıl başladığını keşfetmek için çeşitli odalara bakmalısınız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.