Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 24.12.2022

2022 yılını tamamlamaya az kaldı fakat eserleri hala bizlerle. Biz de, oyuncular olarak kesinlikle yılın en iyi oyunlarını seviyoruz. Bu yüzden, sizler için 2022 yılında çıkan en iyi hikayeli oyunlar ile ilgili liste hazırlamak istedik. Zira, her şey grafik değil. Yani, hikaye olmayınca, gerisinin çok da anlamı olmuyor bazılarımız için. Bu yazımızda, sizler için seçtiğimiz enleri listeledik. Önce, en iyi hikayeli oyunların listesini paylaşacağız. Ardından ise bu oyunlar tek tek açıklayacağız. Şimdi, listemize geçelim.

En iyi 10 hikayeli oyun (2022)

  1. A Plague Tale: Requiem
  2. Elden Ring
  3. God of War Ragnarok
  4. Horizon Forbidden West
  5. Immortality
  6. Norco
  7. Pentiment
  8. Return to Monkey Island
  9. Stray
  10. Xenoblade Chronicles 3

 

En iyi hikayeli oyunlar

Sıra geldi, sizlere bahsini ettiğimiz bu oyunları anlatmaya. Sonuçta, tavsiye ettikten sonra nedenini söylememek mantıksız olurdu.

A Plague Tale: Requiem

En iyi hikayeli oyunlar der demek aklımıza ilk bu geldi. İlk oyun A Plague Tale Innocence'taki olaylardan altı ay sonra geçen A Plague Tale Requiem'de de Rune ailesi, Order'ın kendilerine sığınak olarak verdiği yeni bir kasabaya gider. Ancak, yeni evlerinin onlar geldikten sonra hastalık ve veba dolu fareler tarafından giderek yok edildiği kısa sürede anlaşılır. Hugo de Rune'un kız kardeşi Amicia ve arkadaşları Lucas, her şeyin bir an önce sona ermesi umuduyla çözüm ararken, Hugo da kendisini Makula olarak bilinen lanetten kurtarabilecek bir ada hakkında tuhaf rüyalar görmektedir.

Amicia'yı canlandıran Charlotte McBurney'nin 2022 Oyun Ödülleri'nde En İyi Performans Ödülü'ne aday gösterilmesinin bir nedeni var. Amicia'yı canlandırması, her zaman Hugo'nun çıkarları doğrultusunda hareket ettiği için izleyicileri onun yerine koymaya yardımcı oluyor. Amicia, Lucas ve Beatrice aileyi bir arada tutmak için ellerinden geleni yaparken Hugo'nun Macula ile savaşmasına tanık olan oyuncuların, oyunu oynarken de Rune ailesine sempati duymaktan başka bir şey hissetmesi zor. Oyun, ölen kişinin huzura kavuşmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir ayin olan "requiem" adına yakışır şekilde ilerlerken hayranlar çok çeşitli duygularla boğuşmak zorunda kalıyor. A Plague Tale'den Requiem, tüm büyük hikayelerin mutlu sonla bitmediğine dair yerinde bir hatırlatma işlevi görüyor.

Elden Ring

Evren söz konusu olunca, Elden Ring de en iyi hikayeli oyunlar listemize girdi. FromSoftware'in merakla beklenen oyunu Elden Ring, bu yılın başlarında piyasaya çıktı. Geniş açık dünya ortamı, From Software zorluğu ve detaylara gösterdiği özen nedeniyle oyuncuların övgüsünü kazandı. A Song of Ice and Fire yazarı George R.R. Martin'in dünya kurgusu sayesinde hayranlar oyuna hiçbir şey yapmadan giriyor. Elden Yüzüğü'nü onarma umuduyla dünyayı istedikleri gibi keşfetmekte özgür oluyorlar.

Oyuncuların karşılaşabileceği hem karakterler hem de boss'lar hayranlar için tamamen erişilebilir. Oyuncuların seçimlerinin ağırlığıyla dünya hayat buluyor ve oyuncuların oyun sırasında yaptıkları seçimlere göre elde edebilecekleri altı farklı sona yol açıyor. Elden Ring, irfanının zenginliği ve olay örgüsünün gerçekliği nedeniyle arazisi kadar büyük bir oyundur. Bu da onu keşfetmeyi ve öğrenmeyi heyecan verici hale getirir.

God of War Ragnarok

Elbette God of War Ragnarok da en iyi hikayeli oyunlar listemizde olmalı. God of War Ragnarok, Fimbulwinter başlarken Kratos ve Atreus'un destanının bir sonraki bölümünü dolduruyor. Ayrıca, hayranların 2018'den beri beklemek zorunda kaldığı Ragnarok yaklaşıyor. Kratos besleyici bir baba olmak ile Atreus'un kimliğini ve yeteneklerini geliştirmesine izin vermek arasında ince bir çizgide yürümek zorunda. Atreus onun arkasından Ragnarok hakkındaki gerçeği araştırıyordu. Oğlunun keşifleri sonucunda bir başka duygusal yolculuğa başladılar. Bu da çıkmaza daha fazla ışık tuttu.

God of War Ragnarok, serinin ünlü karakterlerini destekleyen güçlü bir devamlılık duygusu ve mükemmel hikaye anlatımıyla oyuncuları yeniden karşılıyor. Odin'i durdurmak ve gerçekleşeceği söylenen büyük felaketi önlemek için her türlü çabayı gösterirken her karakterin eylemleri ağırlık taşıyor. Ragnarok, neredeyse tüm önemli karakterlere parlama ve ne kadar ilerlediklerini gösterme şansı vererek tüm temelleri kapsıyor. God of War: Ragnarok, yol boyunca ortaya çıkarılacak çok sayıda bilgi ve sır içeren uzun soluklu bir macera arayanlar için harika bir seçenek.

Horizon Forbidden West

Bir önceki Horizon oyunundaki olaylardan sonra, bir yanıklık bitki yaşamını yok etmeye ve Dünya'yı tehlikeye atmaya başlar. Aloy bunun nedenini bulmak için yola koyulur. Sylens'in Hades'i ele geçirdiğini keşfeder ve onun peşine düşmesi onu, izleyicilerin Aloy ile birlikte keşfedeceği yepyeni bir bölge olan Yasak Batı'ya götürür. Kendisiyle çeşitli şekillerde yüzleşmek zorunda kalacaktır ki bunu yapabileceğini hiç hayal etmemişti. Horizon Forbidden West belirsizlik, dayanıklılık ve arkadaşlığın çok tanıdık gücüne dair bir hikaye.

Genel olarak oyun, Beta gibi yeni gelenler, Sylens ve Aloy gibi tanınan yüzlere sahip. Ayrıca, başta bunlar olmak üzere grubun her üyesi için kapsamlı karakter gelişiminin yanı sıra oyunculara keşif hakkında oldukça derinlemesine bir anlatı sunuyor. Oyuncular güçlü ve etkili bir sonuçla ödüllendirilirken, hayranları heyecanlandırmak ve Aloy'un yaşadığı mücadelelerin henüz bitmediğini göstermek için üçüncü bir oyuna dair küçük bir ipucu da veriliyor. Macera tutkunları Horizon Forbidden West'i kaçırmak istemeyecek ve önce Zero Dawn oynamaları tavsiye edilse de, yeni oyuncular kendilerini dışlanmış hissetmeyecek. Çünkü oyun hızlı bir şekilde yetişmelerine yardımcı olacak bir ton arka plan okuması içeriyor.

Immortality

En iyi hikayeli oyunlar listemizdeki bir başka oyun da Immortality. Immortality oyuncuları, kaybolan aktris Marissa Marcel hakkında hiçbir zaman halka açıklanmamış üç filmi kurtarmakla görevlendirilmiştir. Bu filmler, Sam Barlow'un diğer bağımsız oyunları Her Story ve Telling Lies'da olduğu gibi, hayranların restorasyon çabalarında izlemeleri ve araştırmaları gereken gerçek canlı aksiyon video parçacıkları kullanılarak tanıtılıyor. İlerledikçe Marissa Marcel hakkındaki gerçeği ve gizemi öğreniyorlar.

Oyunun gizli hikayesi hiçbir şekilde oyuncuya rehberlik etmiyor. Daha ziyade, hayranların kendi başlarına çözmeleri gereken bir gizem olarak kendini sunuyor. Hayranlar muhtemelen tüm parçalara sahip olmadan önce gerçek sonu bulacaklar. Ancak Pentiment'in aksine, hikayede hala mevcut. Ölümsüzlük şu anda oyuncuların kafalarını kaşıyacakları sürükleyici bir muamma. Ancak oyuncular satın almaya karar vermeden önce şüpheden faydalanmaları gerekiyor.

Norco

Fütüristik bir Norco, Louisiana, işaretle ve tıkla macera oyunu Norco için ortam görevi görüyor. Oyunun yaratıcısı Norco'da büyüdü. Bu yüzden, bu kasabayı petrol rafinerileriyle çevrili bir topluluktan beklenebilecek tüm melankoli ve pasla tasvir ediyor. Norco'nun daha fütüristik bileşenlerine rağmen, oyunu karmaşık gerçekliğe bağlamaya hizmet ediyor. Oyuncular, annesinin ölümünden sonra Norco'ya taşınan Kay karakterini üstleniyor.

Oyunun oyuncuları, hem kasabadan hem de daha tipik işaretle ve tıkla maceralarından çeşitli bulmacaları çözmek için birlikte çalışmalıdır. Oyuna kapsamlı ama lirik bir renk katmayı başaran bir sohbet kutusu sayesinde oyuncular dış dünyayla etkileşime geçerken arkadaşları, ailesi ve hatta Kay'in iç düşünceleriyle etkileşime geçebiliyor. Senaryo, oyunu sayısız olay örgüsü dönüşü ve alternatif sonuçlarla destekleyerek keyifli bir macera haline getiriyor.

Pentiment

En iyi hikayeli oyunlar listemizde yer edinen Pentiment'ten de bahsedelim. Pentiment adlı rol yapma oyunu, oyuncuları resimli bir kitabın anlatısı aracılığıyla 16. yüzyıla götürüyor. Oyunun tamamı kitabın resimlerinden oluşuyor. Uyumlu bir görsel stil, ortaçağ kaligrafisi ve el yazısı ile yazılı konuşma kutuları var. Detaylara gösterilen özen başlı başına hayret verici. Örneğin Pentiment, oyunun doğruluğunu sağlamak için bir "İtalyan El Hareketi Danışmanı" bile tuttu.

Andreas kesin bir sonuç vermeyen kişisel bir soruşturma başlatırken, kilise hiçbir kötülük sergilemeyen yaşlı bir rahibi bir asilzadeyi öldürmekle suçluyor. Buna rağmen oyuncu, cinayeti kimin işlediğini bir dereceye kadar kesin olarak ortaya çıkarmak için kanıt toplamak zorundadır. Andreas kimi seçerse seçsin, tüm köy değişir ve gizem ilk cinayetin çok ötesine geçer. Pentiment gerçekçilik konusunda harika bir iş çıkarıyor. Bu da genellikle izleyicilerin daha iyi yapabilecekleri bir şey olup olmadığını merak etmelerine neden oluyor.

Return to Monkey Island

En iyi hikayeli oyunlar söz konusuysa, Return to Monkey Island'ın da listede olması şart. Bu oyun, Ron Gilbert'ın yirmi yıl önce oyunlar üzerinde çalışmasına rağmen yeteneğini kaybetmediğini gösteriyor. Oyun başından sonuna kadar oyuncuların oynamaktan keyif alacağı ilginç bir yolculuk. Birçok oyuncu oyunun kendisinden önce gelen oyunlarla ne kadar iyi uyum sağladığına bayılıyor. Ayrıca, yeni oyuncular için başlamak için mükemmel bir point and click oyunu.

Oyuncular Guybrush Threepwood'un çocuğuna Monkey Island'ın gerçek sırrını nasıl keşfettiğinin hikayesini anlattığı yolculuğa çıkmaktan keyif alacaklar. 2022'deki diğer oyunların fantastik hikayeleriyle karşılaştırdık diyelim. Bu durumda, Return to Monkey Island komediyi gizemine eşit derecede yakın tutuyor. Oraya ulaşmak için LeChuck'ın güvertesini temizlemeleri, Elaine gibi eski dostlarını yakalamaları ve daha fazlasını yapmaları gerekecek. Dahası, her aşama eğlenceli. Return to Monkey Island'ın ana sonu herkesin zevkine göre değil. Ancak oyunun temasına oldukça iyi uyuyor.

Stray

Minnoi bir hikayesi olan Stray, en iyi hikayeli oyunlar listemizde yerini kaptı. Birçok oyuncu, Stray ortaya çıktığında robotların yönettiği gelecekte basit bir tekir kedi olarak oynamaya hevesliydi. Stray'in senaryosunun oyunculara sunacağı çok şey var. Basit platform oyunları, korkutucu sahneler ve özel bir miyavlama düğmesi gibi. Tüm bunlar, makinelerde bile iyimserlik ve insanlığa dair bir hikaye ile birbirine bağlanıyor.

Hikaye başlangıçta sadece kayıp bir kediye ailesini bulması için yardım etmekle ilgili gibi. Ancak bu sadece olay örgüsünün başlangıcı. Hayranlar, "B-12" adındaki küçük bir droid ile birlikte oyuncuların bir dizi duygu hissetmesine neden olan bir macerada sıra dışı çifte eşlik ediyor. Bu hikayenin listedeki en garip olay örgülerinden birine sahip olduğu doğru. Ancak bunun nedeni hikayenin en iyi kısımlarından bazılarının oyunun kurgusu aracılığıyla ortaya çıkması. Ayrıca, oyuncuları diğer şeylere olduğu kadar buna da yatırım yapmaları için ödüllendirmesi. Stray'deki yavru kedi ölmüyor. Ancak robot ve kedi mekanik nüfusun her seferinde bir adım iyileşmesine yardımcı olmak için birlikte çalışırken eve dönmek için hala yapılması gereken birçok fedakarlık var.

Xenoblade Chronicles 3

Xenoblade Chronicles 3, insanların yaşamak için sadece on yılı olduğu bir yerde başlar. Dahası, Keves veya Agnus adlı iki ulus arasında savaştığı bir ortamdadır. Savaşan iki ulustan ekiplerin yolları tesadüfen kesişir. Sonra, ortak bir "gerçek düşmanları" olduğunu öğrenirler. Keves'ten Noah ve Agnus'tan Mio'nun komuta ettiği ekipler vardır. Bunlar, gerçek ortaya çıkar çıkmaz onu aramak zorunda kalır. Aksi takdirde uğruna savaştıkları insanlar tarafından öldürülme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Sekiz kişilik grup, yüksek riskler alır. Sonra da, ipuçlarının peşine düşer. Dahası, bildikleri her şeyi altüst edecek destansı bir yolculuğa çıkar.

Oyunun ana teması birliktir. Ancak sadece Noah ve Mio'nun ekiplerini birleştirmenin ötesine geçer. Aynı zamanda paralel gerçeklikler tarafından bölünür. Sonra da Xenoblade Chronicles 1 ve 2'yi birbirine bağlar. Xenoblade Chronicles 3'ün hikayesi kusursuz olmasa da genel olarak hayranların duygularına hitap ediyor. Hem üçlemenin doruk noktası hem de geleceğe bir bakış olarak hizmet ediyor.

En iyi hikayeli oyunlar dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi hikayeli oyunlar listesi ne işe yarar?

En iyi hikayeli oyun listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 10 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi hikayeli oyunlar listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız en iyi hikayeli oyun listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi hikayeli oyunlar listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, en iyi hikayeli oyun dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi hikayeli oyunlar listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi hikayeli oyun listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.