Avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 27.09.2022

Activision liderliğinde ilerleyen dev bir FPS serisi, Call of Duty. Eminim bu yazıyı okuyorsanız, hayatınızda en az 1 kez bile olsa, bu seriden bir oyunu oyunu oynamışsınızdır. O oynadığınız oyunu sevmişsinizdir veya sevmemişsinizdir. Çünkü bu seri, hem oyun dünyasının en iyi oyunlarına ev sahipliği yapıyor; hem de en kötülerine. Peki, bu iyilik ve kötülük kime göre, neye göre belirleniyor? Aslında tamamen bir oyuncuya bağlı. Mesela herkes Call of Duty: Ghosts'u sevmemiş olabilir fakat seven oyuncular da yaşıyor bu evrende. Yani diyeceğimiz o ki, bu yazımızda sizlere bir sıralama hazırlayalım dedik. Yani, bu seriyi komple ele alalım, en kötü oyundan, en iyisine kadar bir sıralama yapalım istedik. Bu yüzden, En iyi Call of Duty serisi oyunları listesi hazırladık sizler için.

Sıralamamıza geçmeden önce, yazım hakkında ufak bir bilgi vermek istiyorum. Bu yazımda yapacağım sıralama tamamen kendi fikirlerime ve zevkime göredir. Ayrıca yine bu yazımızda, serinin sadece büyük/ana yapıtlarına yer vermek istedik. Mesela listemizde Call of Duty: United Offensive bulunmuyor fakat ana seride olmamasına rağmen Call of Duty Online bulunuyor. Neyse efendim, umarım listemizi beğenirsiniz ve kendi sıralamanızı da yorumlar kısmında bizlerle paylaşırsınız. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan, En iyi Call of Duty serisi oyunları listemize geçelim.

En iyi Call of Duty serisi oyunları

19- Call of Duty: Heroes

Serinin en kötü oyununu belirtmeden önce, tek bir soru sormak istiyorum: Neden? Tamam, Call of Duty: Heroes aslında serinin çok yan bir ürünü. Yine de mobil platformda isim yapmıştı, serisinin isminden ötürü. Oynanış ise o zamanın popüler mobil oyunlarının yapısına oldukça benzemekteydi. Activision böyle bir fırsatı kaçırmamak istemiş anlaşılan. Bence bu oyun, serinin en alakasız oyunudur. Bu yüzden sonuncu olmayı hak ediyor.

18- Call of Duty 2: Big Red One

Sırada 2005 senesinde PlayStation 2, Xbox ve GameCube platformları için piyasaya çıkmış bir oyun var. Bu oyun, ses ve bölüm tasarımı konusunda gerçekten kötüydü. Özellikle bu oyundan önce çıkmış Call of Duty serisi oyunlarına baktığımız zaman, bu oyun gerçekten gölgede kalıyordu. Oyunun PC platformunu es geçmesi de ayrı bir kötülüktü bence. Treyarch için de bembeyaz sayfalarına, kapkara bir kir idi.

17- Call of Duty: Finest Hour

Aslında sıralamamızın bir önceki oyunu için söylediğim her şey, bu oyun için de geçerli sayılır. Söylediklerime ek olarak, bu oyunun silah tasarımı ve senaryo modunun çok tekdüze olması bir tık daha kötüydü belki. Peki, neden bu oyun daha üst sırada? Çünkü sunum gerçekten kusursuzdu.

16- Call of Duty: Roads to Victory

Zamanının en iyi 2. Dünya Savaşı oyunlarından bir tanesi olan bu yapıt, çoklu oyuncu modu ile birçok oyuncuyu memnun etmişti. Fakat yine kendi zamanının oyunlarına göre grafiksel açıdan bir adım geride kalırken, sinir bozucu tuş basma sahnelerine de ev sahipliği yapıyordu.

15- Call of Duty: Ghosts

Serinin ilk oyunlarından, bir anda daha modern bir oyuna zıplıyoruz. Bu oyun, yeni nesil konsollara çıkışını yapan ilk Call of Duty serisi oyunu idi. Fakat oyunun geliştirilme süreci ile yeni nesil konsolların geliştirici sürümlerinin dağıtılması biraz kötü bir zamanlama ile buluştuğu için, biraz sorunlu bir oyunla karşılaştı tabii oyuncular. Oyunun haritaları oldukça küçük idi. Oynanış kısmında oyuncuların nefret ettiği bazı özellikler ve araç gereçler geri dönüş yapmıştı. Senaryo ise eh işte tarzında idi. Çoklu oyuncu modunun genel olarak sıkıcı olması ve oyunculara yenilik sunulmaması da oyunun en kötü yönlerinden bir tanesi.

14- Call of Duty: Advanced Warfare

Eğer yanlış hatırlamıyorsam, "Supply Drop" ismi altında karşımıza sunulan mikro ödemeler, ilk olarak bu oyun ile karşımıza çıkmıştı. Ayrıca oyunun çoklu oyuncu modunda haritalar, serinin önceki oyunlarına göre çok daha açık ve serbest idi. Tabii serinin oyuncularının alışık olmadığı bir durumdu bu ve insanları çok düşündürdü. Karakter ve silah özelleştirmeleri ise, tüm serinin en detaylısı idi. Fakat bu ne kadar iyi, ne kadar kötü, tartışır. Çünkü oyunun canlılık süresi sona ererken, oyun içerisinde palyaçolar dolaşıyordu ellerinde fantastik renkli silahları ile.

13- Call of Duty 3

Call of Duty 3, benim seri ile tanıştığım oyundu. Oyunun PlayStation 3 sürümünde bulunan bölünebilir ekran ile eşli oyuncu desteği ise o zamana göre efsanevi idi. Ayrıca Sixaxis fonksiyonları da oldukça etkileyici idi. Çoklu oyuncu modundaki eğlenceden, senaryo sunumundan ve grafiklerden söz etmiyorum bile.

12- Call of Duty Online

Sanıyorum ki listemin en ilginç oyunu bu. Call of Duty Online, ne yazık ki ülkemizde yok ve sadece Çin'de bulunan oyuncular oynayabiliyor bu oyunu. Yine de 250 değerindeki bir gecikme ile batılı oyuncuların oynayabilme imkanı bulunuyor. Oyunda bulunan uzaylı/zombi modları, karakter özelleştirme ögeleri oldukça güzeldi. Tek bir sorun var, mikro ödemeler. Bu oyun da, tüm diğer çoklu oyunculu FPS oyunları gibi para tuzağı idi.

11- Call of Duty 2

Belki de serinin en efsanevi oyunu budur. Fakat listemizin başında değil çünkü diğer oyunlar teknolojik ögelerin avantajını kullanmakta. Her neyse, zamanının en iyi görünen, en iyi tasarımına sahip olan, en etkili çoklu oyunculu moduna sahip olan oyunu idi bu. Keşke bu oyunu günümüz teknolojisi ile de görebilsek.

10- Call of Duty: Black Ops

Serinin Modern Warfare oyunlarından sonra en etkili üçlemeye ev sahipliği yapan Black Ops serisinin ilk oyunu var sırada. Alex Mason, Jason Hudson ve Viktor Reznov gibi unutulmaz karakterlere ev sahipliği yapıyordu bu seri. Oyunun çoklu oyuncu modunda bulunan RPG temelli seviye sistemi, çok güzel tasarlanmış çoklu oyuncu haritaları ve senaryo modu gerçekten bu oyunu en ön plana sokan faktörler idi. Tek sorun, grafiklerin biraz ilginç olması ve senaryo modunun gerçekten çok kısa olması idi. Tamam, devam oyununa bazı şeyler saklanıyordu fakat bu yüzden de senaryo kısaltılmaz ki kardeşim.

9- Call of Duty: Modern Warfare 3

Açıkçası bu oyunu nereye koysam bilemedim. Oyunun senaryo modu ve çoklu oyuncu modu o kadar ortada olan bir oyun ki, tam bir yere oturtamıyorsunuz. Ayrıca bu oyun, benim Modern Warfare serisinde en az oynadığım çoklu oyuncu modu şerefine sahip. Senaryo modu ise bana soracak olursanız, klasik bir Modern Warfare idi. Üçlemeye güzel bir son getirmişti.

8- Call of Duty

İşte tüm seriyi başlatan ana oyun. Grafikler, oynanış mekanikleri ve yapay zeka sistemi belki o zaman oyuncular için yeterli değil. Fakat, oyuncuların bu tarz bir oyuna ihtiyacı vardı. Bu oyun da gayet güzel bir şekilde sunuldu. Başarılı bir serinin temelleri atıldı.

7- Call of Duty: Infinite Warfare

Aşırı teknolojiden nefret eden bir insan olarak, bu oyun beni gerçekten bir süre boyunca eğlendirdi. Öncelikle senaryo, oldukça kısaydı fakat anlamlı ve güzel sunulmuş bir senaryo idi. Özellikle zaman zaman verdikleri o gezegen manzaraları adeta Destiny ile kapışacak seviyede idi. Zombi modu ise oldukça başarılı bir serinin başlangıcına imza atmış gibi duruyor. Fakat çoklu oyuncu modu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sanıyorum ki tüm seride en sevmediğim çoklu oyuncu modu bu olacak. Beni oynatmayan bir şey var o modda. Fakat çözemedim.

6- Call of Duty: Black Ops III

En sevmediğim çoklu oyuncu modundan, favori çoklu oyuncu modu deneyimime geçeyim. Bu oyunun çoklu oyuncu modu ve zombi modu gerçekten kusursuzdu. Özellikle çoklu oyuncu modu, klasik Call of Duty geleneği ile teknolojik gelişimlerin arasında kusursuz bir denge tutturmuştu. Silah kaplamaları, karakter sınıfları ve özelleştirmeleri de ayrı bir güzeldi. Fakat Black Ops serisinin en kara lekesiydi bu oyunun senaryo modu. Böyle bir senaryo, nasıl bu üçlemeyi bitirdi, ben anlayamadım.

5- Call of Duty: World at War

Seriye zombi modunu getiren, efsanevi çoklu oyuncu moduna sahip olan ve eh işte dedirtecek bir senaryo moduna sahip idi bu oyun. Oyunun hem senaryodaki atmosferi, hem de çoklu oyuncu modundaki atmosferi efsanevi idi. Zombi modu ise ilk deneyime göre oldukça başarılı idi. Umuyoruz ki geliştiriciler, bu oyunun izinden gider bir gün.

4- Call of Duty: Black Ops II

Sanıyorum ki Black Ops serisinin en iyi senaryosu bu oyunda vardı. Fakat, çoklu oyuncu modu ve zombi modu çok da iyi değil.. Fakat bu oyunun daha yüksekte olmasının sebebi, o son oyundaki teknoloji ayaklanmasının bu oyunda olmaması. Botlarımızın yere basması, fantastik hareketlerin, robotların olmadığı bir dünya. Daha ne ister bir oyuncu?

3- Call of Duty: WWII

2017 senesinde çıkan ve oyuncuların uzun zamandır olan bir isteğine cevap veren Call of Duty: WWII, bana soracak olursanız serinin en iyi oyunlarından bir tanesi olmaya aday. Öncelikle, oyunun senaryo modu oldukça eğlenceli. Sinematik grafikleri ve oynanış grafikleri oldukça hoş. Oyunun zombi modu ise oynaması oldukça eğlenceli. Çoklu oyuncu modu ise klasik bir Call of Duty oyunu ama ayaklarımızın artık yere değiyor olması çok önemli bir detay. Açıkçası Sledgehammer Games ekibinden ben bu kadar başarılı bir oyun beklemiyordum.

2- Call of Duty 4: Modern Warfare

Artık listemizin kalanını tahmin etmek oldukça kolaydır sanırım. Birçok Call of Duty oyuncusunu seri ile tanıştıran oyundur kendisi. Güzel bir üçlemenin başlangıcı.  Aynı zamanda, unutulmaz karakterlere sahip. Evet, Captain Price bu oyundan önce de vardı fakat belki oyun dünyasının bir çok ismi bu oyun ile onu tanıdı. Captain Price, bu oyun ile Captain Price oldu yani. Eğlenceli çoklu oyuncu modu ve senaryo güzelliğinden bahsetmiyorum bile.

1- Call of Duty: Modern Warfare 2

En iyi Call of Duty serisi oyunları söz konusuysa, seçimim budur. Çoklu oyuncu modunu en çok oynadığım oyun bu. Senaryosunda gözlerim dolduğu, heyecanlandığım, sinirlendiğim, bazı karakterleri delicesine sevip, bazı karakterlerden de delicesine nefret ettiğim oyun yine bu. Ayrıca arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz ekstra 3. oyun modu da oyuna yepyeni bir hava getirmişti bence. Oldukça güzel bölümlere sahipti o mod da. Tüm bunların haricinde, oyun genelindeki tüm haritaların ve bölümlerin tasarımları da kusursuz ve akılda kalıcı idi. Daha ne isteriz bir oyundan?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.