Dosya: E3’e Geri Sayım

Dosya: E3’e Geri Sayım

Malum, önümüz E3. Dünyanın en büyük oyun konferansı. Biz de bu yoğun döneme elimiz boş girmeyecektik herhalde. Bunu için, size, E3’te neler beklediğimizi anlatan bu dosyayı hazırladık.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Dosya iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde en çok hangi oyunlar için, neden heyecanlandığımızı uzunca anlatacağız. Nispeten daha kısa olan ikinci bölümde biraz daha serbest davrandık. Burada, hangi oyunların duyurulmasını beklediğimizi yazdık.

Heyecanlandıklarımız

5 oyunluk bu listede, E3’te hangi oyunlar için en çok heyecanlandığımızı yazdık. Birçoğu daha çok ön inceleme gibi oldu ama… Fazla lafa gerek yok, buyrun 5’ten geriye doğru saymaya başlayalım.

5. Mass Effect 3

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Mass Effect 3’e heyecanlanmamak için sebep yok aslında. İki sene önceki E3’e giderken de aynı heyecanı yaşıyorduk ancak bu, çoğunlukla “Commander Shepard: KIA” ibresinin arkasındaki hikâyeyi öğrenmek, Shepard gerçekten öldü mü yoksa yaşıyor muydu bunu görmek içindi. Mass Effect 3’te ise böyle bir durum yok çünkü Bioware, hikâye hakkında verebileceği tüm üpuçlarını verdiğini ve daha fazlasının spoiler olacağını net bir şekilde belirtti ki şu ana kadar bize söylediği kısım da “Reaper ırkı Dünya’yı işgal eder, Shepard galaksinin medeniyetlerini toplamak için göreve çıkar”dan ibaret. İkincisi kadar orijinal bir başlangıca sahip olmasa da, hikayenin kalanınca çok fena twistler göreceğimiz belli. Reaperlar nasıl durdurulabilir? Seçimlerimiz nasıl etkileyecek? Bunları merak ediyoruz ancak bunlar için 2012’nin ilk çeyreğine kadar beklememiz gerekecek.

Daha çok merak ettiğimiz oynanışta ne gibi değişikliler olacağı, takımımızda kimler olacağı ve nerelere gideceğimiz. Şu ana kadar takımımızda olacağı onaylanan ilk oyundaki Liara, Kaidan/Ash ve ME2’den dönecek olan birkaç karakterden (hala yaşıyorlarsa tabi) başka James Sandlers’ı da biliyoruz. Bunların dışında iki oyun boyunca karşılaştığımız hemen her karakteri oyunda şu ya da bu şekilde göreceğimizi de öğrendik. Bu defa daha az takım arkadaşımız olacak ama daha önce hiçbir RPG’de görmediğimiz kadar derin ilişkiler olacak. Özellikle romantizm konusuna çok değindiğini söylüyor Bioware ama umarız bu, sadece oyuna eşcinsel ilişkileri eklemelerinden ibaret değildir. Mekanlar konusunda, ilk olarak Dünya, sonra da salarian ve turian ana dünyaları bizi heyecanlandırıyor. Aynı zamanda Citadel’deki Presidium’un da döneceği kesinleşti. Ben şahsen, ilk oyunda gittiğimiz Noveria’nın ne hale geldiğini veya Feros’ta kurtardığımız(veya kurtarmadığımız) koloninin nasıl yeniden kurulduğunu da görmeyi isterim ama istila başlamışken turistik gezilere zaman olacağını sanmıyorum. Asıl büyük değişikliklerin oynanışta yapılacağını biliyoruz. Yeni yetenekler, daha fazla RPG ögesi ancak bunlar yapılırken orijinal Mass Effect’teki hataların yapılmöayacağına söz verdi Bioware. Bunların yanında HUD ve çatışma sisteminin değiştiğini, artık sallanıp yuvarlanabileceğimizi veya zıplayabileceğimizi biliyoruz. E3’te bunlarla ilgili bir video görmeyi umuyoruz. Merakınızı haziran başına kadar kontrolde tutun diyorum. -ZEKİ DORUK ERDEN
4. Need for Speed: The Run

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

E3’e girerken hakkında en az şey bildiğimiz oyunlardan birisi Need for Speed: The Run. Genel olarak baktığımızda, oyunda Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna yarışıyoruz ve daha önceki Need for Speed oyunlarından, hatta Hot Pursuit’ten bile daha fazla aksiyon göreceğimizi düşünüyoruz. Oyun NFS: Hot Pursuit 2, Underground serisi, Most Wanted gibi oyunları da yapan EA Black Box yapıyor. Ne var ki Black Box’un yeni nesil NFS oyunları eskilerini aratıyor. Undercover, Carbon ve ProStreet’ten sonra gelen yeni neslin hak ettiği NFS oyunları olan Shift ve Hot Pursuit hep başka yapımcılardan geldi. Bu yüzden az biraz da şüphe yok değil. Buna rağmen eski işlerini hatırlayıp, bir de Undercover’dan beridir bununla uğraştıklarını not edip, yeni bir NFS efsanesi de olabilir diyoruz.

Oyunun en büyük avantajlarından biri çok farklı mekânlarda geçiyor olması. Bunların içinde şu ana kadar Las Vegas, Denver, Detroit’i ve oyunun başlayacağı yer olan San Francisco ve biteceği yer olan New York’u biliyoruz. Başka nereler olacağı E3’te öğrenmek istediklerimizden. Bu kadar çeşitli yer neden ilgimizi çekti, çünkü oyun Battlefield 3’ten bildiğimiz DICE’ın Frostbite 2 motorunu kullanıyor. Bu, motoru kullanan ilk FPS olmayan oyun olacak. Bu kadar iyi bir motor elbette sadece şehir grafiklerinde harcanmayacak. Başında bahsettiğim “aksiyon” kısmının devreye girdiği yer burası. Bu defa peşimizde sadece polisler olmayacak, her yarışçı düşmanınız, herkes tek burada. Bunun yanında karşılaştığımız polis (hatta FBI, malum klişenin dibine vurulacak ya) bizi sadece arabalarla takip etmeyecek. Helikopterler, hatta belki de daha ağır araçlarla peşimizi bırakmayacaklar ve bu araçlar da önceki oyunlarda olduğu gibi sadece spike strip kullanmayacaklar. Şu ana kadar, makineli tüfeklerden daha detaylı bir bilgimiz yok ancak bizi kovalayacak güçlerin neler olduğu, ne tür özellikleri olacağı da E3’te duymak istediklerimizden. İlk ve tek fragmanı tamamen olayı anlatmaya dayalı olduğundan daha oynanış hakkında pek bir fikrimiz yok bu tüzden bir video da iyi olur diyoruz.

NFS serisine hikayeyi kısmen de olsa sokan oyun Most Wanted’dı. Orada oynadığımız ne yazık ki zayıf bir hikayeydi. Yapımcılar The Run’da hikayeye oldukça özeneceklerini belirtiyorlar, hatta yayınlanan ilk teaser fragmanına bakarsanız da yarışlardan çok oyunun hikayesinden bahsedilmiş. Dediğimiz gibi, devasa bir yarışı konu alacak ancak hikayenin kalanında ne olacak bilemiyoruz. Bildiğimiz şey, karakterlere ve olaylara çok önem verileceği. Daha detayını tabii ki de E3’te duymayı bekliyoruz yine. Oyun, sıradan “sokak yarışı” konseptinin ötesine geçemeyecek mi yoksa yarış oyunlarında yeni bir soluk olarak tarihe mi kazınacak. Bunun cevabı için sonbaharı beklememiz lazım. -ZEKİ DORUK ERDEN

3. Assasin’s Creed: Revelations

Ve işte E3’de biz Türkler için ‘’gerçekten’’ heyecanlanma sebebi; Assassin’s Creed: Revelations. Her çıkan yeni AC oyununda ‘’ulan bu oyun Osmanlı’da geçse olma mı yea…’’ edalarına kapılmadık mı? Bu düşüncelere kapılanlara ‘’hanzoya bak, olur mu lan öyle şey!?’’ demedik mi? Şahsen böyle düşünenlerle epey alay etmiştim. Bakınız, etmiştim diyorum. Geçmiş zaman ekini kullanarak tükürdüğümü yalıyorum, Ubisoft sağ olsun. Evet dostlar, Ezio üstat son seferi için İstanbul yollarına düşüyor. Ve yine evet, yeni AC oyunu Osmanlı zamanında! Ve serinin dönüm noktalarından biri olacak oyun.

Assasin’s Creed’in çok çok sağlam bir hikâyesi olduğunu zaten biliyoruz. Basit bir suikastçı hikayesinden öte bir senaryosu var. İnsanlığın varoluşuna kadar uzanan bir hikayeden bahsediyorum. Ezio’nun cennetten parçaları son defa koruyacağı Revelation’s da, Ezio karakteri ile bir fenomene imza atan Ubisoft, Revelations’a ait son yayınladığı Teaser’da oyunun gidişatı ile alakalı epey heyecanlı ipuçları bıraktı. Mesela Ezio’nun son hikâyesi olacak oyun. Üzgünüz değil mi? Hem de çok.

Biz Türk oyuncular için herhangi bir oyunun bizim kültürümüzü yansıtacak olması epey heyecan verici olmuştur her zaman. Bakınız, herhangi bir oyun diyorum! Ki yukarıda AC serisinin yeni oyunun Osmanlı’nın en ihtişamlı zamanında geçeciğini iddia eden bir yazar var! Şaka gibi hala. Ben şahsen oyun çıktığında 1 hafta evden çıkmamayı düşünüyorum. Hem Ezio ile vedalaşmak için, hem de 15. yüzyılda Osmanlı’yı yaşamak için!

Kesinlikle ve kesinlikle Assassin’s Creed: Revelations E3’ün en bomba oyunu olacak bizler için. Bakalım daha ne gibi yeni bilgiler ortaya çıkaracak pek sevgili Ubisoft. Heyecanlı heyecanlı beklemedeyiz. -CAN DİKİS

2. Call of Duty: Modern Warfare 3

“Yeni bir yıl, yeni bir Call of Duty” diyebilirsiniz. Hatta birinci olmamasının sebebi de bu. Açıkçası, bir Modern Warfare oyunu olmasa bu listeye giremezdi yeni CoD. Ama bahsettiğimiz oyun Modern Warfare 3 olunca, şöyle bir dur dcmek lazım. İnsan ister istemez heyecanlanıyor bu ismi duyunca. Gerçi geçen sene olan olayları biliyorsunuz. Ekibin başındaki West ve Zampella kovuldu ve EA bünyesinde Respawn Entertainment’ı kurdular. Bundan dolayı ilk iki oyundaki (ilklerle birlikte dört oyundaki) kalite devam edecek mi sorusu geliyor insanın aklına. Bu konuda benim de şüphelerim var, her ne kadar gördüğümüz fragman etkileyici olsa da hem ekibin biraz sarsılması hem de oyunun geç duyurulması, acaba eski kaliteyi tutturamayacak mı korkusunu yarattı.

E3’te bir Call of Duty oyununu bekleme sebebimiz genelde çoklu oyuncu olur, MW3’te de bu değişmedi bende. Ama bu kısma birazdan değineceğiz, öncelikle tek kişilikten neler beklememiz gerektiğine bakalım. Herşeyden önce sızıntı bilgiler yoluyla oyunun hikayesini öğrenen biri olarak söyleyeyim: Bir şey beklemeyin. Eğer doğruysa(ki öyle olması muhtemel) hiçbir yaratıcılığı, sürprizi olmayan bir hikaye. Ancak, Black Ops hariç hiçbir Call of Duty oyununun tek kişiliği hikayesiyle ön plana çıkmadı. Gerek klasik Call of Duty’lerde, gerek Modern Warfare serisinin diğer oyunlarında hep atmosfer ön planda olmuştur. Verdiği umutsuzluk hissi veya gaz, sadece “adamı vur öldür”den ibaret olmaması, öldürtürken yaşatması, Call of Duty’i diğer FPS oyunlarından ayıran en önemli özelliklerin biridir. Hele Modern Warfare 2 ile bu öyle bir noktaya geldi ki, daha onu geçebilen herhangi bir FPS gelmedi kolay kolay geleceğini de sanmıyorum. Bir buçuk dakikalık videodan gördüğümüz kadarıyla, bir kez daha muhteşem bir atmosfer bizi bekliyor. Şu ana kadar gördüğümüz mekanlar arasında Amerika, İngiltere, Almanya ve Fransa var. Anlaşılan MW2’deki kadar çok çeşitli mekanlar olmayacak ki olmasın da, gerek yok. 3. Dünya Savaşı konusundan her ne kadar memnun olmasam da, sonuçta oraya vardıysak mümkün olduğunca iyi olmalı ki 3.DS’da da kutup kutup, yer yer gezmemiz saçma olurdu. Şu ana kadar gördüğümüz alanlar tam da savaş atmosferini veren mekanlardı bana kalırsa. Adamlar E3’te MW3 hakkında oldukça fazla şey duyacağımıza söz verdiler. Bundan dolayı yeni videoda başka ülkeleri de duymak istiyoruz.

Hah, gelelim şimdi asıl konuya, çoklu oyuncuda neler beklememiz gerektiğine. Her yeni Call of Duty oyunu diyemeyiz ama her yeni Modern Warfare oyunu hem seriye hem de tüm FOS çoklu oyuncu oyunlarına yeni bir şeyler kattı bugüne kadar. MW’de bu sınıf yaratma ve perk sistemi, MW2’de ise killstreak sistemi olarak özetlenebilir. Bunda da yine aslında çok basit olan ama daha önce duyurulmamış bir şey bekleyebiliriz. Burada tahminler yürütürdüm ama yapmayacağım, zira aynı şeyi MW ve MW2 için de yaptım ve yanına bile yaklaşamadım. Bunun dışında, gelen yenilik eğer gerçekten çok büyük bir şey olmazsa, o zaman oyunun yapısında değişikliğe gitmeleri gerekecektir. Zira dört oyundur aynı yapı yavaştan sıkmaya başladı ve bunu Black Ops ile oldukça belli etti. Ben şahsen temel olarak iki şey istiyorum: Daha yoğun olacak şekilde bir büyüklük/oyuncu sayısı oranı ve daha uzun maçlar. Ve hayır, araçlar istemiyorum. Mümkünse killstreak sistemi kalsın olduğu yerde, ama örneğin, bomba kurma veya alan ele geçirme gibi görevlerde de verilsin. Bunun dışında aynı piyade savaşları devam etsin istiyorum yoksa oyunun bir Battlefield’dan farkı kalmaz. İnanın ki diyorum, Call of Duty gelebileceği en yüksek seviyeye araçsız gelebilir. Bunların yanında bir de Treyarch’ın Black Ops ile oyuna eklediği CoD Points sistemi ve Wager modları dönecek mi bunu da öğrenmeyi bekliyoruz ancak zombilerin dönmeyeceğini de düşünürsek, bunlara da çok ihtimal vermiyorum ben.

Bir de MW2 ile seriye katılan ancak beklediğimiz başarıyı gösteremeyen Spec Ops var. Bunun ikinci oyundan tek değişimi, bildiğimiz kadarıyla, Mission ve Survival olarak ikiye ayrılacak olması ve artık çoklu oyuncu ile iç içe olacağı. Buna göre, E3’te görmeyi bekleyeceğimiz tek şey, görevlerden birkaçı olacaktır aslında. Aslında ilk bakışta çok fazla şey olmayacak gibi geliyor MW hakkında ancak yapımcı ekip bize sürprizleri olduğunu belirtti. Bu çoklu oyuncudaki yenilik de olabilir, bambaşka bir şey de olabilir, tıpkı Spec Ops gibi yeni bir mod da. Bir kez daha beklemekten başka şansımız yok gibi. -ZEKİ DORUK ERDEN

1. Battlefield 3

Battlefield… Yıllardır, yıkılabilir ortamlar dışında, pek bir yenilik yapmamış seri. Bunu yapmamasının sebebi, yenilik yapamaması değil, yeniliğe ihtiyacı olmamasıdır. Call of Duty gibi orijinal özellikler sayesinde ayakta duran değil, kökünde orijinal olan, kökünden kendine “has”lığı olan bir seridir Battlefield. Ancak ne yalan söyleyeyim, Battlefield 3’te yenilik bekliyorum. İçimden bir ses gelecek diyor. Asla bir Battlefield oyunu duyurulalı aylar geçmesine rağmen çoklu oyuncudan söz edilmediğini hatırlamıyorum. Hani gündemden düşse neyse de, yine maşallah her gün Battlefield 3… Bunlardan başka elbette ki, çoklu oyuncudaki araçları, silahları, ekipmanları, haritaları da görmek isteriz. Açıkçası, ben bu oyun Battlefield “3” olduğundan ciddi bir değişim bekliyorum bir yerlerde. 2’de bu, serinin modern zamana taşınmasıydı ve 1942’de de… Eee, Battlefield’ın başlamasıydı.

Şu ana kadar gösterilen tek kişilik modu da jet sahnesi hariç beni çok cezbedemedi açıkçası, bu konuda Call of Duty’nin ezici bir üstünlüğü olacak gibi duruyor. Ancak biz hiçbir Battlefield oyununu tek kişiliği için oynamadık. Yine de, senaryodaki yeni mekanları ve o methedilen “orijinal” hikayesini görmek için, bunu da EA konferansını bekleme nedenlerimize yazıyoruz.
Belki diyeceksiniz madem bir numaranız neden biraz daha kısa oldu diye. Aslında başında dediğim şeyden dolayı. Oyunun bir yeniliğe ihtiyacı yok, yapacaksa da muhtemelen çehresini değiştirecek bir şey olacak. Daha çok yeni videolar(özellikle çoklu oyuncudan) görüp heyecanı yatıştırmak istiyoruz biz. Çok mu şey istiyoruz acaba? -ZEKİ DORUK ERDEN

Neleri Bekliyoruz?

God of War 4: Kesinlikle ilk olarak beklediklerimizden biri. Oyunun olacağı konusunda çok büyük ipuçları var. Her ne kadar üçüncü oyunla Krotos’un hikayesi bitti dedilerse de, belki bir geçmişe dönüş olabilir veya God of War evreninde başka bir karakterle farklı bir amaç için dövüşebiliriz. Kesilecek tanrılar bitmez, Olimpos bölünmez!

MGS Peace Walker: Bu defa PS3 için ama. PSP Remaster serisinin ilk üyesi bu oyun olmalı bizce. Böyle güzel bir oyunu HD kalitede görmek herkesin hoşuna gidecektir.

Grand Thef Auto V: Bu zaten kesin gibi bir şey. Duyurulmaması büyük hayal kırıklığı olur. Şu ana kadar, birkaç dedikodudan başka elimizde olan tek bilgi, oyunun Liberty City’de geçmeyeceğinin hemen hemen kesinleşmiş olması.

Fallout 4: New Vegas’tan hemen sonra duyurulur mu bilemeyiz ama kesinlikle en çok istediğimiz oyunlardan biri Fallout 4(veya yerine geçecek oyun). Yapımcı ekipte yine Obsidian olması ve Fallout 3’ten çok New Vegas gibi daha hareketli, eğlenceli bir dünyaya sahip olması, yavaştan uygarlığın yeniden oluştuğunu görmek en büyük isteklerimiz.

Half Life 3: Episode 3 hayallerimiz suya düştü madem, bari HL3’ü bekleyelim biz de. Olamaz mı? Öyle bir olur ki… Özellikjle, Valve her oyununda HL’ın yeni oyununun ipuçlarını veriyor gibime geldi.

Respawn’ın Yeni Oyunu: E3 olmazsa Gamescom… Bu yıldızlar kadrosunun yeni oyunu ortalıkta hiçbir FPS bırakmayacak, adım gibi eminim. Adamlar önce Medal of Honor’u yaptılar, sonra o klasikleştikten sonra Call of Duty ile onu yeniden arka plana ittiler, yeni oyunlarıyla da aynısını Call of Duty’e yapacaklar.

Yeni Bir Star Wars Oyunu: Muhtemelen Force Unleashed 3 olur ne yazık ki. Belki bir ümit Battlefront 3 ama… SW ile ilgili gördüklerimi The Old Republic ve SW Kinect ile sınırlanmasın…

Yeni Medal of Honor: CoD, BF, Respawn arenaya çıkar da Medal of Honor çıkma mı… Yine yıllık serilere dönecek Medal of Honor.

Yeni PS3 Exclusive: Bu da farz. Malum Sony, her sene exclusive duyurmazsa olmaz…

Evet, şimdilik bu kadar. Tabii ki gelecek hafta biz de en güncel E3 haberleriyle ve daha fazlasıyla karşınızda olacağız. Galiba şu anda bunlardan başka yapacak bir şeyimiz yok. Leadergamer ailesi olarak, E3’te görüşmek üzere…

Not: Dosyada adı geçen Zeki Doruk Erden ve Can Dikis‘in yanında Yakup Aydın ve Aykut Altınöz de dosyaya katkıda bulunmuştur.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.