Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını hastalık olarak görüyor

Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını hastalık olarak görüyor

Önerinin, bu yıl içerisinde kabul görmesi bekleniyor.

Oyunlar söz konusu olduğunda, biz oyuncular için akan sular bile durur. Hele de, ilgi alanlarımıza hitap eden veya favorimiz olmuş olan oyunlar söz konusu olduğunda. Dünya Sağlık Örgütü de, anlaşılan bu durumu bir hastalık olarak nitelendiriyor. Zira, artık resmi olarak oyun bağımlılığını 2 farklı şekilde hastalık olarak görmeyi öneriyor. Bu durum henüz onaylanmamış olsa da, açıkçası oyuncular olarak bizleri incittiğini söyleyebiliriz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını hastalık olarak görüyor

Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını 2 farklı şekilde hastalık olarak gösteriyor

Dünya Sağlık Örgütü’nin oyun bağımlılığını 2 farklı şekilde hastalık olarak gösterdiğini söylemiştik. Bunlardan ilki, standart oyun bağımlılığı. Eğer oyun sizi kontrolü altına almaya başlamışsa, gerçek hayatınıza göre daha fazla zaman harcıyorsanız, olumsuz sonuçlara rağmen oyunlardan vazgeçmiyorsanız, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre standart bir oyun bağımlısısınız demektir. Bir de, bu hastalığın tehlikeli olanı var ki, ona da tehlikeli oyunculuk adı verilmiş.

Tehlikeli oyuncu olmanız için, başkalarına veya kendinize zarar verdiğini bile bile oyun oynamaya devam etmeniz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü’nün gözünde. Yani, tehlikeli oyuncuların, standart oyun bağımlısı oyunculardan tek farkı, tehlikeli oyuncuların kendine veya çevresindekilere zarar veriyor olması. Henüz bir öneri olan bu durumun, bulunduğumuz yıl içerisinde kabul edilmesi bekleniyor. Açıkçası, tehlikeli olan versiyonu dışında kabul edilmesi çok saçma geliyor. Zira, bir ressam için resim çizmek, müzisyen için müzik yapmak ne kadar hastalıksa, oyuncular için de oyun oynamak o kadar hastalık.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.